| MadalinAlin a întrebat:

Am si eu o problema sa zic asa...
Imi place foarte mult de o colega din clasa mea am aflat recent ca ei nu ii place de mine adica asa si asa...
Degeaba as incerca sa ii spun ca tin foarte mult la ea ca nu m-ar crede sad ...Nici nu stiu cum sa o abordez sau sa o fac sa inteleaga chestia asta ca o iubesc.
Am vorbit cu un prieten despre asta i-a spus el ca imi place foarte mult de ea si a inceput sa il intrebe daca glumeste ...chiar m-am simtit aiurea nu ...Deci nu ma pot gandi la prea multe in afara de ea.
Am 17ani stiu ca ati fi intrebat cati ani avem... Funda celui care ma poate ajuta/face sa inteleg.

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bati la porti inchise si nu vrei sa intelegi.
Adica,refuzi sa te supui pe tine unui proces de renuntare si detoxifiere si preferi s-o chinui pe ea,impunandu-i fortat sa accepte sentimentele tale.
Nu cumva suna foarte egoist din partea ta?
Daca fata iti respinge avansurile si apropierea, cauta sa accepti refuzul ei, nimic in viata nu ni se intampla de pomana, probabil acum trebuie sa inveti sa pierzi...
Imi pare rau.
Dar in fata evidentei, e absurd sa insisti!

| MadalinAlin explică (pentru greece12):

Nu,nu incerc asta dar de cand i-am spus nu a mai vorbit deloc cu mine straight face

| greece12 a răspuns (pentru MadalinAlin):

Sunt destule variante:s-a speriat, s-a pierdut, s-a emotionat,"rumega" ce i-ai spus sau te refuza efectiv.
Ai rabdare, daca tu crezi ca e posibil sa fie ceva intre voi...dar n-o obliga la nimic.
Deocamdata i-ai spus.
Asteapta...

| Zenithf a răspuns:

Am crezut ca esti mai mic. Poate ar trebui sa realizezi si tu asta, esti lipsit de experienta si, poate, ar trebui sa incerci sa prinzi alta pasare. Si nu pune sentimentul inainte, intai incearca sa o cunosti pe respectiva, sa vezi daca iti place nu numai cum arata, ci si cum gandeste, apoi iesiti de vreo 2-3 ori prin oras, sa vedeti cum va intelegeti.

| Alexandru0007 a răspuns:

Mai las-o putin.o sa-i lipseasca iubirea asta. apoi revino cu un semn

| D4lid4 a răspuns:

Alin dragul meu...o sa iti dau un sfat. Noua femeilor ne plac barbatii misteriosi, cei care vorbesc putin si fac mult, cei care ne pun pe jar si nu sunt tot timpul la picioarele noastre. Daca o sa umbli mereu dupa fundul ei si ea stie asta, atunci nu rezolvi nimic.
Joaca-te cu ea. Cateodata fii indiferent, nu o face sa creada ca ea e centrul universului, fa-o sa creada ca sunt si altele in vizorul tau. Fii mai rezervat. Ii poti spune chiar "Stii...candva mi-a placut de tine. Amuzant nu?" Si hop un zambet. Daca femeile iti gasesc punctul slab te joaca pe degete, insa daca le afli tu punctul lor slab...ai castigat!
Succes si da-le pe spate happy

| MadalinAlin explică (pentru D4lid4):

Am incercat sa raman doar eu cu ea dar nu reusesc de fiecare data gaseste cate ceva numai sa nu raman singur cu ea ca sa pot vorbi.
Ba primeste un mesaj, o cheama vreo prietena pe la ea etc.
Stiu si eu cum e ca am m-ai fost cu cineva inainte timp de 2ani dar a fost rau pentru amandoi deoarece fosta s-a mutat in Suedia sad...Mi-a spus sa caut pe altcineva ca o relatie la o asemenea distanta nu poate merge si de dragul ei am facut asta...
Si cu cea de acum vorbeam inainte mult si aproape in fiecare noapte prin mesaje dar dupa un timp s-a schimbat s-a racit fata de minesadsad

| D4lid4 a răspuns (pentru MadalinAlin):

E posibil sa fii prea insistent sau sa fie prea evident ceea ce urmeaza sa faci? Fata nu trebuie sa stie din comportamentul tau ce urmeaza sa ii spui. Fii relaxat, nu urmari cu orice pret sa ramai singur cu ea. Nu grabi lucrurile, lasa-le incet, sa se miste de la sine. Cu cat nu te mai stresezi sa fortezi oportunitatea de a-i vorbi, cu atat oportunitatea va veni cand nu te astepti. Fetele simt disperarea si devin reci. La varsta asta sunt atrase de indiferenta baietilor, cu cat ii arati ca nu esti disperat dupa fundul ei, cu atat te vrea mai mult.

| MadalinAlin explică (pentru D4lid4):

E foarte posibil sa stie unde vreau sa ajung cu ea cred...

| neutrino a răspuns:

Daca tu inca la 17 ani pui problema in a felul acesta, atunci este si normal sa te simti aiurea. Iubeste-o linistit in continuare, sentimentul este foarte frumos, nobil si sanatos.

| MadalinAlin explică (pentru neutrino):

Intotdeuna incerc sa caut un subiect sau orice altceva sa vorbesc cu ea si ma ignora.sad
Ma simt ca o marioneta iar ea poate sa faca ce vrea cu mine.dar sa o mai fac sa o inteleaga ca o iubesc si nu de acum ci de 3aproximativ 4luni...

| MiruD a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate. Si daca ti-a zis ca nu ii place de tine, nu are rost sa mai insisti. Te umilesti, si nu e frumos pentru un baiat.

Răspuns utilizator avertizat
| elena445 a răspuns:

Las-o in pace.

| HPPJATO a răspuns:

Ar trebui ca tu sa ii arati cat de mult o placi, nu altcineva. Incearca sa mergi cu mai multi prieteni undeva si sa o inviti si pe ea. Daca ramaneti singuri roag- sa se mai plimbe un pic cu tine si dupa poti sa ii spui ca o placi. In legatura cu explicatia de ce reactioneaza asa, uite raspunsul: poate ea se considera mai uratica si ca nimeni nu o place sau poate si ea te place dar ii este rusine sa recunoasca sau nu te place si nu stie cum sa iti spuna. Cel mai bine ar fi sa o intrebi chiar tu cand sunteti singuri si sa vezi reactia.