| Feliciaaa a întrebat:

Am si o intrebare, dar mai intai de toate vreau sa va povestesc o mica intimplare cu prietena mea, sper sa ma ajutati cu un sfat
M-am certat cu prietena mea cea mai buna din cauza ca stateam la masa si mincam..si nu imi mai era foame si ea imi spune ca : "Bine ca aseara ai mincat pe la 10 " pai da, am mincat.dar la moment ma dorea burta, si i-am propus sa mincam pe la 5-6.Ea imi spune ca nu, ca nu mai are de gind sa mai manice astazi..am tacut,nu am spus nimic,pentru ca nu imi era de cearta,am observat ca este nervoasa chiar inainte de a ne aseza la masa si incercam sa nu prea vorbesc cu ea.
Dupa,ea s-a dus sa spele vesela si la masa cu noi mai era o prietena care minca dulceata si am rugat-o sa imi daie si mie sa o gust, revine ea in camera si imi reproseaza ca : "Parca ai spus ca te-ai saturat, manici ca o pursica pe la 10-11, dar acum nu vroiai..si i-am reprosat si eu inapoi,ca sa nu o intereseze ce fac eu,maninc cand vreau si ce vreau.
Dupa nu am mai vorbit deloc.
Fetele din camera nici nu o recunosc,a devenit mai agresiva,mai vulgara.e ceva surprinzator,deoarece ea era acea fata linistita si tacuta si acum brus cu asa aere fata de noi.
Nici nu stiu ce sa mai fac,sa continui sa prietenesc cu ea sau nu? Caci ultima data cind ne-am certat a fost la fel,tot acelasi motiv aproape "ca o enevez,ca ma cred mai presus,ca o fac pe shefa ". ultima data mi-a spus ca nu mai are nevoie de asa prietene ca mine, ca s-a saturat deja de atata cearta, ca doar eu is devina..mda..ce sa fac?

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Faci un pas inapoi, discuti mai putin cu ea. Dar nu ii spui nimic gen "nu mai suntem prietene". Nu are rost sa va certati.

| Feliciaaa explică (pentru SkyPilot):

Nu vorbim deloc.

| rebiik a răspuns:

Las-o.Nu merita.Ai si alte prietene, nu numai pe ea, daca ea a les sa se poarte asa, e pierderea ei, nu a ta. Ai sa vezi ca, cand (scuza-mi cacofonia)va cobori din al 9-lea cer, o sa se intoarca la tine.iar tu ar trebui sa n-o mai bagi in seama, sa nu mai vorbesti cu ea.

| Feliciaaa explică (pentru rebiik):

Pai fie,poate si nu ma comport mai bine cu ea,poate ca am si eu putina vina aici, dar asa is eu de fire, mai rece citeodata.dar imi trece repede supararea si ea stie lucrul acesta destul de bine, chiar cind ni-am certat odata ap mi-a spus ca o enervez ca ma supar atata, si i-am spus sa imi daie putina pace sa ma linistesc..si dupa a fost tot OK, am plecat cu ea la market..chiar fetele se mirau cum de vb eu cu ea.
sapoi deja a doua zi s-a primit toate cearta asta care nici pina azi nu ne-am impacat, de luni

| milkaCappuccinca a răspuns:

Incearca sa fii mai distanta fata de ea (dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o saluti) si vei vedea ca peste o vreme va incepe ea sa iti vorbeasca. Si atunci o sa poti sa ii explici cum stau lucrurile de fapt si ce ai simtit tu in tot acest timp.

| Nicolalala a răspuns:

Cred ca are ceva probleme de a devenit asa si cauta cearta doar ca sa se elibereze de nervi sau si-a dat arama pe fata.
Vad ca ea cauta cearta din orice si nu mi se pare normal sa-ti reproseze tampenii de genul " da de ce nu mananci la ora aia " sau " parca spuneai ca nu iti este foame"
Nu iti poti seta stomacul sa-ti fie foame cand ii este si ei.
Da-o in mama ma-si, daca e asa pretentioasa, ai si alte prietene pe acolo (asa ai mentionat).
Nu merita sa te stresezi pentru cineva care nu merita, presupun ca nici tu nu ai nevoie de asa prietene cum e ea happy
Daca chiar vrei sa mai fi prietena cu ea poti sa comunici cu ea si sa vezi ce-o supara si sa-i spui ca nu ai de unde sa stii ce anume o supara pe ea daca ea nu comunica cu tine si daca nu iti spune.
Bafta, sper sa faci alegerea care e mai buna pentru tine, nu pentru ea! :*