| Yoloasdf a întrebat:

Am14 ani si nu pot sa imi decalotez tot capul penisului(15-17cm) cand ma masturbez.Cand penisul nu este in erectie pot face asta fara probleme.
Este din cauza atei? si ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Imposibilitatea de a efectua decalotarea penisului aflat in stare de erectie se datoreaza afectiunii denumite FIMOZA care este urmarea faptului ca deschiderea preputiului este insuficient de larga. Acest lucru se datoreaza existentei unui brau/inel de celule rigide/intarite care formeaza un asa numit INEL FIBROS in capatul extreme al preputiului, formatiune care NU permite ca deschiderea preputiului sa se largeasca suficient de mult, incat acesta sa poata fi trecut si peste un gland INTARIT si cu un VOLUMUL mult marit fata de cel din starea flasca a penisului. In situatia ta FRENUL, adica existenta acelei ''ate'' a penisului, NU are absolut nicio influenta in aceasta problema. Pentru a putea intelege cum functioneaza un penis SANATOS, neafectat de FIMOZA si cu ''ATA'' adica FRENUL intreag/intact si la locul sau, iti propun sa accesezi si vizionezi urmatorul film educational. Multa sanatate! : https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg

| Sofer a răspuns:

Sa continui sa te freci ca o sa își dea drumul da îl poți decalota în final.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Peste 50% din asolescenti au aceasta problema, daca nu e fimoza, un medic trebui sa confirme, acest lucru se va rezolva in timp odata ce-ti incepi viata sexuala o sa il poti decalota.