| Maxim_Alex_1994 a întrebat:

azi dimineata am facut sex cu prietena mea protejat, am terminat ejaculand in prezervativ, toate bune si frumoase pana cand m-am dus sa verific prezervativul, l-am umplut cu apa si vad ca e fisurat, avea o gaurica micuta pe la mijlocul lui si iesea un firicel de apa..., am zis sa mai verific unul poate am avut ghinionul sa fie doar unul singur...toate 3 aveau aceeasi intepatura de ac la mijloc. Prietena mea a luat pastila de a 2a zi dar acum vine intrebarea: Exista sanse sa fi curs prin gaurica aia? A fost bine ca a luat pastila sau putea evitata? Poate sa ramana insarcinata? Multumesc si dau funda.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ati fi mai fericiți dacă ați face sex numai după căsătorie. Pe fiul nostru cel mai mic l-am conceput în ciuda prezervativului care nici nu s-a rupt măcar.desi am fost foarte deprimata atunci, acum e bucuria tuturor.Pastila de după e păcat, poate omorî un copil.

| LoveSleep a răspuns (pentru ania):

Trebuie sa folosesti prezervativ cand faci sex cu toti partenerii sexuali ca sa nu ramai gravida. Nu ajunge doar sa folosesti cand faci sex cu sotul tau.

| ania a răspuns (pentru LoveSleep):

Soțul meu a fost și este singurul meu partener sexual

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca acea gaurica minuscula era situata cam pe la mijlocul prezervativului, posbilitatea ca pe acolo sa se fi putut scurge sperma in vagin a fost infima, sau probabil chiar imposibila.
Numai daca actul sexual a avut loc in una din cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, doar in acel caz a fost justificata folosirea pastile contraceptive (de a 2-a zi)
In caz contrar si anume in situatia in care sexul a avut loc in una din zilele infertile a actualului ciclu menstrual, atunci a fost cu totul INUTIL si LIPSIT DE SENS sa fie folosita pastila de a 2-a zi.
Folosirea inutila/fara rost a pastilei contraceptive reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea femeii care cu sau fara stiinta, accepta sa-si bata joc de sanatatea organismului ei si a activitatii hormonale care va fi serios/sever afectata in lunile urmatoare. Multa sanatate!

| LoveSleep a răspuns:

Eu nu pricep. Aveai 3 prezervative puse?
Si inca ceva. Ce prezervative folosesti? Eu nu imi explic cum se rup cand poti sa-ti faci husa de saltea din ele.

| Maxim_Alex_1994 explică (pentru LoveSleep):

1. Poate nu m-am exprimat destul de clar, am folosit unul singur, am vazut ca are o gaurica de ac, apoi am mai desfacut unul si m-am dus direct sa-l verific cu apa si era la fel, tot gaurit, si am zis ca daca 2 au fost asa sigur e si al treilea si l-am verificat si pe acesta, ce sa vezi? Tot la fel.
2. Durex
3. Momentan n-am avut nicio problema cu ele si husa de saltea, am observat laughing, dar mentionez faptul ca nu s-au rupt si nu erau rupte, doar erau fisurate.

| RB26DETT a răspuns (pentru Maxim_Alex_1994):

Ne faci un serviciu si ne spui numarul lotului de pe cutie? Intreb pentru un prieten laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Maxim_Alex_1994):

Wtf. Cum zice RB26DETT, da-ne si noua numarul lotului laughing

| Goete a răspuns:

Umbrela dupa ploaie
Daca tot a.luat deja pastila, stai linistit

| Werrich a răspuns:

Repede la avort!

| Claus998 a răspuns:

Exista sanse sa ramana insarcita chiar și cu pastila de a2a zi.Caz real, sora mea a pățit asta.Aceesi situație ca la voi.Nu spun asta ca sa te îngrijorezi, dar mai bine ar fi un control la gineco. Parerea mea.
Ps:specific ca sora mea are deja 2 copii, iar la persoanele care au deja copii, procentul de a rămâne însărcinată este mai mare.