| Cynthia13 a întrebat:

Ce pot spune? Sunt indragostita de un baiat.Nu vreau sa-i spun, deoarece mi-e frica.Ma tot intreb daca lui ii place, macar putin de mine.In acest moment, el este in spital, si va lipsi ceva vreo luna. Mie asa de dor de el.Stiu ca multi dintre voi imi veti spune sa-i zic ceea ce simt, dar daca lui nu-i place de mine o sa sufar. Pot spune ca il ajut foarte mult. Ii transcriu lectiile la care lipseste pe un caiet, si multe altele.
Vorbesc aproape in fiecare zi cu el pe mess, dar si la telefon.Prietenul lui si-a dat seama ca imi place de el si mi-a promis ca nu-i spune, si il cred, e de incredere.
Cand vorbesc cu acest baiat de care imi place asa mult imi bate inima foarte tare. Din prima zi in care l-am vazut(prima zi de lcasa a 9-a) mi-a placut de el. E asa de calm, amabil, amuzant, dragut. E genul meu de baiat.Pana acum nu am mai avut un prieten, deoarece stiam ca mama nu m-ar lasa. Ea zice ca ma distrage de la invatat, dar nu e asa. E chiar invers.Cand ma gandesc la el simt ca pot face totul, oricat de greu ar fi.
Totusi, TPU, ce credeti ca ar trebui sa fac? Nu vreau sa pierd acest baiat, il iubesc prea mult. Daca as putea opri timpul pentru putin, l-as petrece uitandu-ma la el, sorbindu-l din priviri.
Cum sa ma comport in preajama lui? Cum sa-i vorbesc ca sa nu par o disperata? Chiar daca el e acum in spital, din vorba in vorba pe mess, am aflat ca a sarutat o fata acolosad. Stiu ca nu am dreptul sa ma bag in lucrurile pe care le face el, e viata lui, dar ma doare, de imi dau lacrimile.
Vreau si eu niste sfaturi. Ce pot face?
Multumesc!

10 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Esti sigura ca e de tine? Daca se ataseaza de oricine atat de repede, adica spui ca a sarutat o fata in spital, pe care probabil ca a cunoscut-o recent. Nu stiu daca e serios. Tine cont de ce spun si parintii; ei iti vor binele.
Stii ca aparentele insala uneori. Ar fi bine totusi sa gandesti inainte sa te orbeasca iubirea. Si baieti sunt destui, nu-i graba sa te opresti la primul care-l vezi ca mai apoi sa regreti.
Uneori se intampla ca altcineva sa simta ceva pentru noi, iar noi nici nu realizam.
Nu cunosti niciun alt baiat care sa merite mai mult?

Dar daca tot tii atat de mult la el, fa-i o vizita la spital. Va insemna mult pentru el. Ai ocazia sa recunosti ca ti-a fost dor de el. Poate asa ii vei da de banuit ca-l placi.

Ai grija de tine!happy

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Uite ai spus ca este aiurea sa ii spui ce simti dar gandeste`te ca daca nu ii spui acum poate el chiar nu o sa tina la tine... odata ce ii spui si vede in adancul inimii tale ca tu chiar il iubesti o sa il pui pe ganduri, este bine sa ii spui ceea ce simti pentru ca mai tarziu o sa se combine cu alta fata care probabil a fost in aceeasi situatie ca a ta si o sa regreti, uite spui ca este la spital du-te pe la el vezi ce face arata`i ca iti pasa daca placi un baiat nu inseamna ca esti obsedata, cand esti in preajma lui comportate ca si cand ar fi un foarte bun prieten chiar daca tu stii ca il iubesti daca vrei sa aflii daca te place sau nu si iti este rusine sa ii sp probabil din cauza ca nu stii ce reactie va avea roaga`l pe prietenul lui cel mai bun sa il "traga de limba" succes :* funda?:X

| Raluca28 a răspuns:

Daca ai posibilitatea, du-te la el la spital, in calitate de amica, bineinteles.ii povestesti ce s-a mai intamplat prin clasa una alta. daca zici ca sta o luna du-te mai des, de cateori ai ocazia, dar nu de preamulte ori incat sa devii enervanta. Sa stii ca atat timp cat esti in spital oricine cine vine in vizita e binevenit, cand estia acolo iti pare bine de oricine deci o sa ii para bine ca te va vedea.etc etc. Daca zici ca iti e frica sa-i zici ca il placi, nu-i zi dar nu inainte sa fie prea tarziu, deci trebuie sa o faci, cand iese din spital sau chiardaca e in spital. aduna-ti foretele, fii increzatoare si spune-i oricat de greu ti-ar fi, pentru ca acum nimic nu te impiedica nu? Daca ai zis ca s-a sarutat cu cineva acolo, spune-i acum ce simti inainte sa o faca tipa cu care sa sarutat si inainte sa aiba ceva serios cu ea. Fa-o inainte sa fie prea tarziu, o sa iti fie tot mai greu daca nu-i zici acum...:* succes!

| Cynthia13 explică:

Nu ma pot duce la el la spital, are o boala contagioasa, de-abia dupa o luna doua pot sa-l vadsad

| Lexiiiiiiiiii a răspuns:

Am inteles ca ti se pare de trebuie prietenul lui cel mai bun. pai el te poate ajuta. roaga-l sa il intrebe pe baiatul de care iti place ce parere are despre tine. in caz ca nu te place, inseamna ca nu e jumatatea ta. asta nu inseamna ca nu o sa iti gasesti partenerul potrivit. incearca sa te apropii de el. poarta-te la fel ca un simplu prieten si pana la urma o sa incepeti sa fiti foarte apropiati si o sa iti fie mai usor sa il intrbi ce parere are despre tine. happy

| raluka20 a răspuns:

Pai in primul rand... DUTE LA EL la spital, ce mai astepti? sa vada omu k te intereseaza de el. du-i niste fructe ceva. fa-i o surpriza happy si sa vezi k o sa mearga bine.

| Anndreea49 a răspuns:

Scuze dar mie nu mi se pare ceva normal. Daca a sarutat alta fata de ce tie iti mai pasa de el.Stiu e greu sa renunti la cineva care chiar il iubesti dar trebuie.El a sarutat o fata, inseamna ca are sentimente fata de ea, dar pate fii ceva fara rost acel sarut poate a vrut sa te faca geloasa ca tu sa ii zici sentimentele fata de el, gandeste poate nu-i adevarat. Primele semne ca te place sunt :
1 nu se uita in ochii tai ( poate e rusinos si evita contactul vizual )
2 vb cu alte fete doar sa te faca geloasa
3 se balbaie cand vorbeste cu tine!
4 uneori te complimenteaza ex( ce tare e bluza!, Ce bine iti sta parul! etc )
Atentie!
daca nu face ce am scris eu mai sus nu inseamna neaparat ca te evita si nu te place inseamna ca e prea rusinos si se gandeste ca poate iti dai seama
Cand vorbesti cu el trebuie sa fii calma si sensibila in acelasi timp Cam atata love struck funda? :*

| plictisitrau a răspuns:

Problema e urmatoarea, tu in momentul asta te-ai atasat de acel baiat si iti va fi foarte greu, daca nu o sa actionezi acum s-ar putea sa ai de suferit.gandeste-te si tu daca stai asa si nu ii zici nimic cu ce te ajuta? o sa astepti asa mult si bine, mai bine i-ati inima in dinti si intrebal ce se poate intampla, ok iti zice ca nu te place.asta e, nu e capat de drum se mai intampla.si iti zic eu ca nu ai sa suferi, mai rau o sa suferi stand dupa el in limba dar fara sa ii zici ceea ce simti. Aaa si inca ceva, acesta e cel mai bun moment sa il intrebi, du-te frumos la el la spital asa in vizita si intreaba-l.vezi cum faci sa fi doar tu cu el si intreaba-l, asa vei putea decide si tu daca iti poate fi prieten(iubit) sau doar un simplu prieten(coleg), si nu te mai (strofoca) atat scriindui acel caiet, nu imi spune ca si-a rupt mainile poate si el sa scrie, eu unu m-as simtii jenat sa pun o fata sa scrie pentru mine, ok inteleg sunt in spital dar asta nu inseamna sa profit de altii. Sigur vei spune ca nu e asa, nu zic poate ai dreptate.totusi incerci sa ii fi prietena, dar daca o sa afli ca nu te place, ce ma face sa cred ca o sa iti fie si mai greu stiind ca ai facut atatea pentru el. O sa revin cu un alt post daca e nevoie. Pana una alta gandeste-te bine si fa acel pas, nu o sa se intample nimic. Succes (nu ma intereseaza funda, imi spui doar daca te-a ajutat sfatul meu)

| plictisitrau a răspuns:

Pai stai un pic, daca are o boala contagioasa cum a sarutato pe aia? sau si fata aia are aceeasi boalalaughing El mai repede (fabuleaza) incearca sa se dea mare, mai bine il aduci tu cu picioarele pe pamant pana nu o sa iti zica ceva care sa sigur o sa te faca sa suferi...a si incearca sa nu mai faci pe (prostuta) ca asa profita de tine.

| Cynthia13 explică (pentru plictisitrau):

Au aceiai boala cei de acolo