| mihai4000 a întrebat:

daca lichidul preejaculator imi vine inainte de a o penetra e ok sa continui asa sau trebuie neaparat sa merg la baie?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine, cele care produc atat lichidul spermatic cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii sale in uretra este PERFECT STERIL adica NU exista spermatozoizi in continutul ei. Insa dupa varsarea lichidului preejeculator in uretra, acesta ajuns aici se poate contamina prin amestecarea cu resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator din sperma ramasa in uretra/penis din timpul masturbarii sau a sexului anterior. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensi, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/garanteze un mediu propice viitorilor spermatozoizi ajunsi in uretra. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Este cazul sa nu continui neprotejat.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă folosesti prezervative de ce te-ai opri? Continui până ejaculezi şi dacă vrei să mai continui, te spelisi schimbi prezervativul.

| En3Rgi a răspuns:

Foloseste prezervativul si nu te mai stresa, nu degeaba s-au inventat.Si daca chiar nu poti sa rezisti..raspunsul e da, asta daca nu vrei familie in 9 luni laughing

| mihai4000 explică (pentru En3Rgi):

Da ca pot continua? Oricum il foloseam dar ideea era daca trebuie sa ma spal unii mi au zis da iar altii ca nu.

| En3Rgi a răspuns (pentru mihai4000):

Asta voiam sa spun si eu, unii spun da altii nu, eu unu spun ca daca folosesti prezervativul, poti sa continui.