| anonim_4396 a întrebat:

de cand eram in generala am fost batjocorit, imi spuneau tot felul de porecle, ma bateau, ma scuipau si altele. am vorbit la scoala cu directorul/profesorii si nimeni nu ia putut opri, cand le zicea diriginta sa se opreasca ziceau ca doar se joaca, dar pentru mine nu era o joaca. va dati seama in clasa ta sa fi "traumatizat" apoi sa iesi pe hol sa vina alta clasa si tot asa. atunci nu ma afecta asa mult. dar totusi eram necajit, fugeam de la ore, plangeam in baie etc. Si in clasa 3-a eram chinuit, ma bateau, imi stricau obiectele. dar ce a fost mai rau a inceput in a 7-a parca. Apoi a venit a 8-a si am intrat in alta clasa acolo erau colegii mai ok, dar si acolo ma mai chinuiau uni, problema nu era ca doar la scoala ma faceau asa ci si pe afara, apoi incet mi-am pierdut prieteni si am stat doar in casa, am dezvoltat depresie si anxietate, nu aveam cu cine vorbi. si inca am depresie si anxietate si stau in casa, doar ca la liceu numai ma fac asa toti, ci doar nu ma baga in seama. si e mai bine asa pentru mine. Dar cel mai mult ma enerveaza ca am o eticheta pusa de cand eram in generala (ca sunt prost/retardat/idiot si altele) si au inceput toti sa creada asta si numai sunt vazut bine deloc, adevarul e ca nu sunt deloc asa, daca un om e mai tacut si timid asta nu inseamna ca e prost si retardat, dar ma enerveaza ca toti ma vad asa din cauza unora. cei care ma vad asa nici macar nu au incercat vreodata sa vorbeasca cu mine sa vada cum sunt cu adevarat. Asa ca numai judecati dupa aparente, daca vedeti un om pe care toti il considera prost nu inseamna ca e asa. As vrea sa scap de eticheta aia si sa ma vada toti cum sunt eu cu adevarat.

7 răspunsuri:
| OrdanKarris a răspuns:

Motivul pentru care esti abuzat, batjocorit si etichetat in toate felurile nu este pentru ca esti timid, sau prost sau retardat. Motivul pentru care se iau de tine este pentru ca simt ca esti vulnerabil. Toti lovesc in tine pentru ca stiu ca nu vor pati nimic daca fac asta. Stiu ca nu patesc nimic daca te batjocoresc sau te scuipa, stiu ca nu ai aparare. Asta probabil pentru ca dai semnale ca esti vulnerabil. Probabil timiditatea ta este rezultatul a unor probleme de acasa, probleme care te afecteaza si te fac sa fii inchis in tine. Copii la varsta ta simt cand un alt copil este vulnerabil si incearca sa vada ce-ti pot face incat sa se amuze si in acelasi timp sa nu pateasca nimic. Vor sa afle cat chin iti pot provoca pana patesc si ei ceva. Ei testeaza limitele si din ce povestesti tu, nu prea exista limite pana unde pot merge incat sa loveasca in tine. Totul a inceput din generala iar in celelalte colective ai carat cu tine aceasta crispare si frica sa nu fi din nou lovit si abuzat, aspect care pentru copii de varsta ta este clar vizibil. Esti ca o tinta miscatoare. Iar asta probabil din cauza unor probleme in familie poate, probleme care te fac rezervat sa nu interactionezi cu ceilalti intr-o maniera in care sa nu atraga dupa sine astfel de abuzuri. Timiditatea ta nu este cauza abuzurilor, este doar un simtom a unei alte probleme, mult mai grave. Ia si te apuca de sala, nu ca sa-i bati, ci ca sa pui pe tine niste musculatura. Musculatura intimideaza si descurajeaza astfel de abuzuri. Se vor gandi de 2, 3 ori daca sa te mai batjocoreasca.

| anonim_4396 explică (pentru OrdanKarris):

Pai si ce ar trebui sa fac sa numai par vulnerabil? eu nu ies din casa dapai sa fac sport, nu am nici o motivatie

| NonZarek a răspuns:

Orice ar fi nu abandona scoala, incearca sa ii ignori, lasa i sa creada ce vor, in viata vei vedea ca vei ma intampina asa ceva dar nu vei avea ce face. Cel mai bine e sa te pui sa inveti, sa obtii note bune etc, pentru ca acest fapt va face pe acei colegi automat sa isi schimbe ideea, un copil retardat/prost nu ar obtine 8, 9, 10 etc. Tu trebuie sa fii mai destept ca ei, sa nu iti pese ce spun ei, daca cumva iti place sportul eu ti as recomanda boxul, te ar ajuta mult, in primul rand te ai intarii, ai fi mai puternic atat mintal cat si fizic, si 2 ai arata frumos si sanatos. E greu sa scapi de eticheta asta, dar ti am spus cele 2 variante, ori le dovedesti ca nu esti cum spun altii, ori ii ignori pana se vor plictisii si te apuci de box, daca se leaga de tine si tu esti antrenat, poc! un in nas si knockout scrie pe fruntea lui. Succes

| anonim_4396 explică (pentru NonZarek):

Eu nu am motivatia sa ies din casa dapai sa fac sport, plus ca mi se pare cam obositor si violent

| f2ff2fl12f a răspuns:

Am fost și eu în același caz cu tine, doar ca eu am abandonat școală din aceasta cauza. Acum în program a doua șansă, din cauza unor tâmpiți. Nu am avut parte de gimnaziu, de liceu. De fete, de prieteni, de socializare. Off. Pe mine ma dădeau cu capul de banca pana îmi dădeau sângele, ma scuipau, ma băteau, ma. Nu mai suportam. Dar hai sa îți spun ceva, acum, acei tâmpiți, sunt de treaba. Au crescut și s-au maturizat. Ce mi s-a întâmplat mie a fost în clasa a5-a, unde am și abandonat scoala. Mi-am spart nasul când ma loveau de ușa, am leșinat în acel moment. Eu fugeam de acei tâmpiți iar un tâmpit din fata mea, mi-a închis ușa în fata. A fost o școală de groaza. Horror. Pur și simplu horror. Nici la mine nu făceau ăștia nimic, directorul, profesorii. Era o bătaie de joc. Am fost la spital pentru atacuri de panica, simțeam ca ma sufocam când respiram dar eu de fapt eram bine. Trageam aer în piept de 5-6 ori într-un minut, am avut febra, tot felul de căzături din cauza acelei scoli. Îți recomand să suporți, nu fa ca mine, nu abandona deoarece vei regreta. Eu chiar dacă sunt în program a doua șansă, nu sunt atât de fericit cum putem sa fiu. Nu am prieteni aici, majoritatea sunt de 20-25 ani. Îți dai seama. E nașpa. Mi-aș fi dorit și eu o prietena, eu nu am vorbit cu fetele mai deloc. Când aveam ocazia, nu am mai putut deoarece m-au făcut sa ma las de școală unde probabil urma sa îmi fac și o prietena. În acest an urma sa fiu în clasa a 9-a, aproape sa trec a 10-a. Succes mai departe, nu te da bătut. În caz ca te întrebi căti ani am, am 15 ani. Dacă chiar nu poți sa reziști, mută-te la alta școală, dar nu abandona deloc. Eu nu m-am mutat ca am fost fraier laughing

| anonim_4396 explică (pentru f2ff2fl12f):

Si eu mi-as fi dorit prietena si prietenii, nici eu nu pot vorbi cu fetele. tu chiar ai suportat durere in scoala aia nu gluma, sa te dea cu capul pana iti curge sange. aolo nasol, nu le-ai spus a lor tai? sau cuiva