| BubbleTea a întrebat:

De exemplu, daca unei fete ii se rupe himenul prin masturbare, cand va avea contact sexual, va simti "durerea dezvirginarii"? Stiu ca e o intrebare mai porsteasca da na...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Complet gresit. Ruperea himenului aproape in toate cazurile trece neobservata deoarece provoaca o durere aproape insesizabila. Durerea din timpul dezvirginarii se datoreaza intinderii peste limita a muschilor circulari din care este constituit vaginul. Durerea este direct proportionala cu grosimea penisului care penetreaza vaginul indiferent de tandretea de care da dovada partenerul.In momentul dezvirginarii intervin mai multe variabile dintre care unele pot fi considerate obiective dar sunt unele care sunt pur si simplu subiective.Depinde de numarul si marimea lor dar mai ales de modul de manifestare, precum si de abordare a acestora.In baza celor afirmate mai sus se poate concluziona ca in momentul dezvirginarii durerea poate varia ca intensitate de la insuportabila la abia perceptibila.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca o fata/femeie se masturbeaza constant intravaginal, in timp muschii circulari ai vaginului se vor intinde progresiv si in plus vor deveni mult mai elastici. In cazul fetelor care nu se masturbeaza canalul din vagin va ramane foarte stramt (nu intra fara durere nici un amarat de deget dara-mi-te un penis viguros) iar muschii ii vor deveni cu timpul tot mai rigizi ceea ce va avea ca efect/rezultat o penetrare in general cu atat mai grea si dureroasa cu cat creste varsta femeii. Durerea dezvirginarii nu este in nici un caz provocata de deteriorarea, lezarea sau ruperea himenului deoarece sunt fete al caror himen s-a rupt din alte motive, nu din cauza masturbarii, deci lipseste in momentul dezvirginarii si cu toate acestea durerea resimtita poate fi insuportabila. Daca doresti sa eviti durerile mari ale unei dezvirginari este indicat sa practici masturbarea intravaginala.Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai simte durere, pentru ca dezvirginarea s-a facut cu mult inainte.

| TPUuser199 a răspuns:

Durerea dezvirginarii o sa fie mai mica, deoarece masturbarea a ajutat muschii vaginului sa se "largeasca". (Scuze exprimarea, am un lapsus si nu am gasit alt mod mai bun de a ma exprima pe moment).

| cila1995 a răspuns:

Durerea în timpul primului act sexual provine de la ruperea himenului. Dacă ai să fii relaxată o să fie totul ok. Apropo dacă tot aveai așa poftă mare de ce nu ai făcut sex?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cila1995):

Pentru stiinta ta te anunt ca raspunsul tau : "Durerea în timpul primului act sexual provine de la ruperea himenului." este gresit. (http://www.tpu.ro/......i-durerea/ ).In acest caz de ce le doare exact la fel de tare si pe cele la ca himenul s-a rupt accidental in urma unei activitati sportive sau a masturbarii intravaginale?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cila1995):

Complet gresit. Ruperea himenului aproape in toate cazurile trece neobservata deoarece provoaca o durere aproape insesizabila. Durerea din timpul dezvirginarii se datoreaza intinderii peste limita a muschilor circulari din care este constituit vaginul. Durerea este direct proportionala cu grosimea penisului care penetreaza vaginul indiferent de tandretea de care da dovada partenerul.In momentul dezvirginarii intervin mai multe variabile dintre care unele pot fi considerate obiective dar sunt unele care sunt pur si simplu subiective.Depinde de numarul si marimea lor dar mai ales de modul de manifestare, precum si de abordare a acestora.In baza celor afirmate mai sus se poate concluziona ca in momentul dezvirginarii durerea poate varia ca intensitate de la insuportabila la abia perceptibila.

| cila1995 a răspuns:

Mmm sory văd că ești băiat, deci să înțeleg că prietena ți-a spus povestea asta nu o crede, ele iubesc adesea să mintă despre dezvirginare ca să nu mai apară întebări.Nu crede, sfatul meu.