| andu22r4 a întrebat:

E o problema cu o fata si nu prea as vrea sa fie luata in ras. Uitati care-i treaba:
Cu 2 luni in urma ( sau 3 nu mai stiu sigur ) am cunoscut o fata, la o manastire ( am o familie foarte credincioasa etc ). Prima data nu m-a atras, pentru ca nu prea ne vorbeam, nu ne cunoasteam. Dupa o luna, intr-o seara cand familia mea si familia ei ( trebuie sa precizez ca se inteleg destul de bine ) au mers la manastire pentru că era Invierea etc., si am mers si noi.Chestia e ca dupa o zi, a inceput sa-mi placa extrem de mult acea fata, atat de mult incat, 3 zile am stat si m-am gandit la ea, fara sa beau sau sa mananc ceva. Stateam si ma gandeam ce sa fac. Asa intr-o zi, un prieten m-a ajutat sa ma bag in seama cu ea, pe Facebook. Am vorbit in jur de 3 ore ( despre ce muzica ascultam, liceu si mai multe ). De atunci am vorbit cateva zile incontinuu. Cam de fiecare data, imi dadea ea mesaj, uneori si la 1:00 noaptea. Am invitat-o de 2 ori la un suc, dar n-a acceptat ( e o eleva de 10, si peste 2 saptamani avea Ev. Natioanala ). De atunci am mai tot vorbit despre alte chestii. Ultima data cand am vorbit cu ea a fost acum 8 zile. De multe ori mi-am zis ca nu o sa am vreo sansa cu ea, mi-am zis ca incerc degeaba si n-am crezut vreodata ca o sa ies cu ea. Am incercat sa o scot din cap, mi-am zis ca mai exista fete pe lumea asta, dar nu reusesc. Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca ma place sau nu. Sunt un tip mai timid, de fiecare data cand vorbeam cu ea aveam emotii. As vrea sa o intreb sa vad ce zice ( chiar daca e un refuz, mai sunt fete in lumea asta, tot raul inspre bine ) dar n-am curaj. Stau si recitesc convorbirile cu ea, si imi tot zic : Daca nu o fac acum, atunci cand? Dar n-am curaj.
Nu ma intereseaza daca refuza, asta e, dar as vrea sa stiu ce simte.
Daca stit cum as putea sa fac, spuneti-mi. Va rog sa ma scuzati ca am scris un roman intreg.
Multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| OMFGConrad a răspuns:

Singura, dar singura metodă e să-ţi iei inima în dinţi şi să o întrebi în faţă, aşa nu îi mai dai metode de a se eschiva de la răspuns SAU o săruţi direct, bine, încerci, dacă se retrage o iei ca pe un refuz.
Mai sunt 2 variante, dar lipsite de demnitate, din perspectiva mea şi a anume, să rogi un prieten comun să o întrebe ce simte în legătură cu tine (eventual cel care te-a ajutat să te bagi în seamă cu ea) sau varianta a doua să o întrebi chiar tu, DAR...pe facebook. Ultimile variante nu ţi le recomand.
Apropo, dacă tot te-ai împăcat cu ideea unui refuz, ce Dumnezeu te opreşte să o întrebi.
P.S.: Uneori, dacă te refuză mai ales, gândeşte aşa : "Nu mă merită, voi găsi pe cineva care într-adevăr mă merită". Să nu gândeşti niciodată că NU O MERIŢI TU, asta e gândire de om ratat.
Baftă! happy

8 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta de eram maicata iti mutam falca din loc adica maicata isi rupe spateele sa iti faca de mancare si tu faci fite de indragostit din cauza unei tocilare

| andu22r4 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Ce fite am facut? Doar am cerut o parere. Sau pentru altii o problema e catalogata drept "fita„?

| OMFGConrad a răspuns (pentru andu22r4):

IGNORĂ-L TOTAL pe ăsta (da, e un el şi nu o ea). Se crede mare taur comunal şi e plin de sfaturi, dar el nu a *** mai mult de ambele mâini.

| andu22r4 explică (pentru OMFGConrad):

Multumesc de raspuns! Inca ceva: Exista si posibilitatea de a ma face ras fata de ea sau de parintii ei daca o sa-i spun ca imi place de ea? Adica, daca o sa le spuna parintilor ei etc...

| OMFGConrad a răspuns (pentru andu22r4):

De ce te-ai face de râs? Nu, ăsta nu e un motiv de ruşine!
Baftă şi dacă nu te superi să-mi spui cum a fost, sunt curios! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu incerci, nu vei stii niciodata raspunsul, care, poate fii pozitiv!
Ia-ti inima in dintii si invit-o din nou!

| LiviuAnonimul2003 a răspuns:

VerginicaVacagrasa(ți-ai ales perfect numele ca arată perfect cum ești)-esti o proasta fără viața care in loc sa își vadă de viata ei ratata sta si își bate joc de altii