| andrei2232 a întrebat:

Hristos a Inviat! Am o problemă cu o fată și nu știu cum să-i zic ce simt pentru ea. Uitați care e povestea:
Într-o zi, m-am dus cu familia mea la mânăstire ( am o familie foarte credincioasă) și uite așa s-a împrietenit cu o altă familie de oameni foarte credincioși.De atunci familiile noastre se înțteleg foarte bine.Mă stiu cu familia ei de 1 an aproximativ.Ei au o fată, care prima dată când am cunoscut-o nu m-a atras, dar după cateva luni a început să-mi placă extrem de mult.Mă inteleg bine cu ea, vorbim pe Facebook, râdem, glumim.Și cu familia ei mă inteleg bine, mai ales cu tatăl ei, care mi-a zis odată că-s bun de ginere.Sunt un băiat timid, care nu prea stiu să vorbesc cu fetele.Prima dată când am vorbit cu ea m-a ajutat un prieten să mă bag in seamă, iar de atunci vorbim 1-2 ore in continuu.M-a intrebat la ce liceu vreau să dau, ce muzică ascult si ce meserie vreau să am pe viitor. Odată am invitat-o la suc, pentru a vorbi dar a refuzat, si uitati ce mi-a spus : Imi pare rău dar nu pot pentru că vine o colegă la mine să facem un afis pentru ora de fizică.
Trebuie să precizez că are si 4 ore pregătire sambata.Imi place foarte mult de ea, dar nu stiu cum să-i zic.Nu stiu cum va reactiona, dacă se va supăra si le va spune părintilor ei? Mi-ar fi asa rusine că n-as mai iesi din casă niciodată. Stau mai mereu cu gandul la ea, si ma tot gandesc la faptul că nu o să-i pot spune niciodată, si că o să trăiesc in viată cu regretul ăsta.
Cum as putea să-i zic ce simt pentru ea, chiar dacă ea nu simte aceleasi lucruri pentru mine? Măcar să mă lamuresc odată, pentru că tot răul înspre bine...
Multumesc si nu as vrea să fiu luat in ras

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Nicio fata nu cred ca ar putea lua de ras sau drept jignire faptul ca este admirata! Faptu ca e fata ocupata poate sa fie purul adevar sau, intr-adevar, scuza din 'nspe mii de motive! CHIAR NU ARE ROST SA BAT FIRU'N PATRU CA S-A SFARSIT LUMEA!
Tu vezi din cand in cand ce mai invarte, imparte opinii cu ea (cum vede anumite situatii), incearca sa glumesti cu ea, vedeti mai multe hobby-uri (poate invatati niste chestii unul de la altul). Si, din cand in cand, mai arunci cate un apropos ca e frumos afara, poate are de gand sa faceti putina miscare sau cand poate.
Fii inventiv, si profita de pasiunile ei si fa-i surprize simple (de la vorbe "m-am uitat pe ce spuneai tu..." la a-i lua o mica chestie care ii place). Fii sincer si deschis la orice, nu pune presiune.
Da-i acea siguranta ca poate vorbi orice cu tine, iar cand ii spui ca-ti place de ea, poate gasesti si niste motive sincere. Poti sa o spui detasat, infipt, cu emotie...cum crezi tu! Important sa nu faci tragedie daca te pune in friend zone, ci sa-i arati ca tu oricum esti acolo (prieten/ iubit, important e sa va simtiti ok impreuna)

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Mai invit-o o dată să ieșiți, iar dacă refuză din nou, nu te place și poți s-o lași baltă.

| Lawliet14 a răspuns:

Adevarat a inviat! O mai inviti 1 data, ba chiar de 2 ori si daca te refuza e caz incheiat. Trebuie sa ajungi cu ea la un suculet. Si acolo ii spui tot in privat, doar voi doi. Bafta

| RoDanny a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ii spui in fata ce simti pentru ea nu pe facebook si trebuie sa insisti sa o inviti la un suc ceva, poate in vacanta de vara iar daca refuza invitatia si zice ca e ocupata poti sa ii spui " in alta zi poti " ca nu cred ca e ocupata foarte mult in vacanta. Bafta
P.S. : Nu conteaza ca esti timid fii tu happy