| need4weed a întrebat:

E prima oară când apelez la acest site pentru un sfat...
Eu și prietena mea am facut recent 3 luni împreună, dar am mințit-o vreo 3 săptămâni în legătură cu liceul...
Zilele trecute m-am pomenit cu ea la mine acasă, in jurul orei 9 dimineața, trezindu-mă din somn, si neștiind ce m-a lovit a inceput să mă ia la tot felul de intrebări, supărându-se atât de rău incât până ieri nu am reușit să dau de ea încât am crezut ca s-a terminat totul...
Intrebarea mea e (Pentru băieți): Voi ce ați face dacă persoana cea mai importantă din viața voastră ar "dispărea" pentru câteva zile?
Pentru fete : De ce e așa important să nu fiți mințite dacă persoana iubită incearcă să vă protejeze?
Nu vreau comentarii răutăcioase, doar că nu înteleg de ce a avut acea reacție, si vreau sa aflu parerea altor băieti mai in varstă, ținând cont că am 18 ani (cu o minte mai fragedă)
Vă mulțumesc si aștept păreri sau răspunsuri din partea fetelor

Răspuns Câştigător
| persseuss a răspuns:

Pai depinde cu ce ai mintit-o, daca nu ai inselat-o fa-o sa inteleaga ca o iubesti si nu vrei sa fii departe de ea.

| need4weed explică (pentru persseuss):

Nu e problema de iubire, că știe foarte bine asta. Dar mă refer in felul acesta de reactie, adică : 3 - 4 zile să nu dea omu' de tine... Și minciuna a fost din cauza problemelor cu profesorii la liceu, 2 săptămâni nu am servit, și am preferat să ii ascund (mint) decât să ajungă la o reacție ca asta

| persseuss a răspuns (pentru need4weed):

Off...stiu prin ce treci

16 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Unde sa dispara ma? daca e langa tine, stai linistit si nu mai minti

| Azµre a răspuns:

Cu ce ai mințit-o copile!
1)Nimic, e clar că eu am greșit cu ceva, mai ales în situația ta. Mincinosule!
2)Este foarte importantă sinceritatea în relație, respectul și înțelegerea!
Tu nu ai dat dovadă de niciuna de mai sus, ai mințit-o.

| chazz a răspuns:

Ca sa castigi increderea cuiva poate dura ani si se poate pierde intr-o secunda.
Nu trebuie sa minti pe cineva pentru a-l proteja, ADEVARUL va fi mereu pe primul loc.Te duci si ii spui tot pe fata, eventual ai putea sa te pui in genunchi ca sa pari mai milog happy
Numai bine!

| WildDream a răspuns:

Greseala ta a fost sa o minti crezand ca asa eviti un scandal si uite ca ai provocat unu si mai marewinking
Poate daca ii spuneai de la inceput va certati putin da nu se ajungea la asta.
De ce e important pentru noi sa nu fim mintite? Pai cum sa nu fie important sa avem incredere in persoana iubita? Increderea este foarte importanta intr-o relatie si cum sa ai incredere intr-un om care te minte...
Si nu inteleg cum ai vrut sa o protejezi pe ea cu minciuna asta...

| need4weed explică (pentru WildDream):

Da, ai dreptate cu încrederea, sunt de aceeași părere. Poate am vrut să mă protejez de o posibilă ceartă, spunând că o protejez pe ea big grin.

| Liliana1981 a răspuns:

Minciuna e minciuna indiferent de intentiile pe care le-ai avut.

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns:

Pentru baieti:As incerca sa o caut si sa incerc din rasputeri sa o fac sa inteleaga ce s-a intamplat si sa ii cer milioane de regrete.

| IREros a răspuns:

Eu nu mint niciodatabig grin (lasam la o parte genul de minciuni "alo ce faci? si eu zic dorm, cand de fapt stau la pclaughing ). In primul rand daca mint e posibil sa uit ce am zis, si a 2-a oara sa mint iar si sa fiu prins, nu e frumos. De ce ai mintit-o? ti-ar fi facut morala sunt sigur ca nu e bine ce faci, dar daca aveai un motiv intemeiat sa chiulesti cum sustii si incercai sa "o protejezi" cred ca ar fi inteles daca i-ai fi spus. Nu ai facut bine, insa cu totii gresim, asa cum a venit ea la tine, du-te la ea, lasa telefonul messul fbul si alte prostii, mergi la ea la usa, si cere iertare si fi sincer cu ea si mai ales cu tine. Zi-i ca o iubesti si nu vrei sa o pierzi dintr-o prostie ca asta. Daca chiar iti pare rau, o sa iti gasesti cuvintele potrivite, si ea o sa vada daca vorbesti serios sau nu. In orice caz, te sfatuiesc sa ii zici toate astea fata in fata, nu alte cai. Bafta, si cred ca se poate rezolva.

| cicika a răspuns:

Cind eu sunt mintita nu ma gindesc ca iubitul meu doreste sa ma protejeze ci ma gindesc ca eu lui ii sunt indiferenta si ca nu ma iubeste deloc asta ma supara cel mai mult! Mai ales daca fata pune suflet in relatie si la un moment dat observa ca a fost mintita e foarte suparator asta si dureros! Dar cu ce ai mintit-o? si de ce a venit la tine acasa?!

| need4weed explică (pentru cicika):

Am avut niște probleme la școală cu profii, și nu am mai servit vreo 2 săptămâni... Și am preferat să ii ascund (Mint) decât să ajung la o ceartă. Și a venit la mine să vadă dacă o mint in față, ceea ce nu am facut... Am recunoscut atunci pe loc.
Vă mulțumesc de răspunsuri si sper că nu v-ați bătut capul cu problema mea... Eu si ea suntem ok acum, am reușit să o împac si ne-am promis ca nu ne mai mintim.

| Apache2605 a răspuns:

laughing) vezi ca si prietenul meu (actualul sot) a disparut 2 zile in vama veche si cand a venit la mine m-a cerut de nevasta laughing
Ce sa ne faci? Fetelor nu le place minciuna... ma rog, asta credem noi.

| Razvann97 a răspuns:

Uite greseala ta mare este faptul ca ai mintit-o. Sunteti impreuna, va iubiti, trebuia sa ii spui totul, ea este "persoana cea mai importanta din viata ta", ai gresit din cauza ca ai mintit-o. ai face bine sa te duci la ea si sa-i spui TOT ce ii ascunzi si sa iti ceri scuze pe motiv ca vroiai s-o protejezi. Daca te iubeste va intelege, dar nu uita, tu ai fost cel care a gresit. nu trebuia sa o minti, in numele Domnului! Nu poti tine secrete fata de persoana iubita, daca relatia ar fi continuat si continuat, daca ea ar fi ascuns la fel lucruri de tine, tu ce-ai fi facut daca erai in locul ei? Ti-ai pus intrebarea? Este vina ta, asuma-ti riscurile, du-te si cere-ti scuze de la fata si spune-i tot ce ai de spus. Nu o mai minti de acum inainte deoarece "dragostea pura" nu exista daca tot bagi minciuni la greu acolo. Daca o iubeai atat de mult precum spui, te-ai fi gandit ca daca afla va suferi. Iti urez succes!

| need4weed explică (pentru Razvann97):

Da, aici am greșit enorm! Apreciez că ai raspuns într-un mod plăcut și ușor de înțeles happy @ A fost prima oară si ultima când am mințit-o, că nu vreau sa o pierd pentru o chestie banală.

| Razvann97 a răspuns (pentru need4weed):

Continua sa-i spui adevarul si numai adevarul. Va ajunge sa creada ca poate o minti si cand ii spui ca o iubesti. De asta trebuie sa fii sincer intr-o relatie. apreciez si eu faptul ca ai inteles ce vreau sa spun. Sper sa va intelegeti.