| Adrian37890 a întrebat:

am nevoie de puțin ajutor cu următoarea problema.
Recent am lovit ușor un aparat de la o sala de jocuri de noroc si ca urmare acesta s-a defectat.
Managerul agenției ma înaintat ca daca nu plătesc suma de 500+ euro va merge la poliție sa faca plangere...
Aparatul ă fost lovit înainte de sute de ori cu pumni și picioare si soarta a făcut inasal fel încât fix la lovitura mea ușoară sa cedeze dar stiu ca asta nu-i va afecta nici pe procurori si nici pe manager.
Dacă ma puteti ajuta cu niste răspunsuri...
O sa mi se faca dosar penal? Ținând cont că e prima abatere o sa scap doar cu amenda si daca da despre ce suma vorbim?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Poate vei scapa cu amenda + cheltuieli de judecata + taxe avocati + pretentii de despagubire pentru nefunctionarea aparatului + cei 500 euro sau mai mult (pretul unui alt aparat).

In asemenea cazuri cel mai bine este sa te intelegi cu ei si sa platesti suma pretinsa, dar asta cu dovada unei chitante de primire, cu semnatura si datele personale de idetificare a celor semnatari.
E bine sa mergi impreuna cu un avocat, fiindca costa mai putin decat sa-l platesti pentru judecata.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti suma ceruta poate sa-ti faca plangere penala pentru infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Pe langa faptul ca vei avea dosar penal si poti fi pedepsit va trebui sa platesti si aparatul sau repararea lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa lovesti aparatul? Era cumva al tau? Sigur de nervi l ai lovit ca nu ai cîstigat nimic, acum trebuie sa plătesti 500 de euro, doar nu crezi ca te va ierta șeful aparatelor sau politia, vezi poate faci inchisoare daca nu plătesti, jocurile de noroc sunt capcane in care multi cad asa ca si tine, trebuie sa te lasi de astfel de practici ca nu cîstigi nimic, pierzi bani, parintii tai ce zic le ai spus? Ce varsta ai?

| Adrian37890 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19. Părinți n-au aflat nimic si nici n-am de gând să îi las să afle, au problemele lor si nu trebuie sa le mai aduc altele pe cap

| mihai69 a răspuns:

Infracțiunea se cheamă "distrugere". Dacă achiți prejudiciul, te poate ierta.
Să fii fericit dacă nu îți cere şi banii pe care i-a pierdut prin indisponibilitatea aparatului!

| minrest a răspuns:

Nu poti scapa cu amenda, pentru ca ai produs o paguba, iar amenda o ia statul, si pagubasul nu isi recupereaza paguba. Doar nu o fi vina pagubasului ca e prima ta abatere. Trebuie sa faca dosar penal, ca asa se fac procesele, si daca nu dai banii trebuie sa ii scoata de la tine prin proces. Asta a fost raspunsul pe fond. Dar. De ce te-ai enervat si ai lovit aparatul, cata vreme tu te distrai? In sala de joc scrie ca aparatele sunt strict in scopul divertismentului, autorizatia e luata pentru divertisment, nu pentru joc de noroc, ca doar jocul de noroc e monopol de stat. Nu te distrai bine, sau cum? Ca doar nu esti fraier sa incerci sa castigi bani din ceva facut pentru divertisment, este?

| xerxes1 a răspuns:

Discuta cu un avocat.
Eu am de recuperat sume destul de mari de ani de zile si nu se misca nimic.
Deci pana vei plati ceva vor trece ani multi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Doar de la lovitul ala usor s-a defectat?!
Vezi ca toate salile astea au camere de supraveghere si proprietarul poate dovedi vinovatia ta.

| Adrian37890 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da de la lovitul ușor s-a defectat... si stiu ca are camere dar pe acea cameră se vede doar ca l-am lovit nu si cum sau cat de tare am dat. Doar martorii din sala pot spune clar cum a fost... dar nu stiu daca asta ma ajuta in vreun fel.

| venividivici2017 a răspuns:

Asta se numeste ultraj.Cine te pune sa iti pierzi timpul si banii la pacanele apoi de nervi sa distrugi aparatele? Sa inteleg ca asta e o moda la romani, sa lovesti aparatele.Mai degraba ai renunta la ele, decat sa iti descarci nervii pe o masina inofensiva!

| Bula a răspuns (pentru venividivici2017):

Gresit.
Se numeste distrugere.
Ultrajul este agresarea organelor oficiale (de exemplu agresarea unui politist).

| BackAgain a răspuns:

L-ai lovit? Da. S-a stricat de la lovitura ta? Da. Motiv? Nervii. Pe scurt, ghinionul tau ca la tine s-a stricat, dar esti 100% vinovat. Daca merge la politie, da, o sa ai dosar penal. Cea mai buna si ieftina varianta e sa vorbesti cu managerul si sa platesti suma care ti s-a cerut (cu dovada ca ai platit, bineinteles).

| Armina22 a răspuns:

Pai daca nu plătești poate Îți face dosar penal.