| anonim29299299999999 a întrebat:

Salut TPU! Eu si iubitul meu avem o relatie la distanta de ceva timp, dat fiind faptul ca el lucreaza la mare. Din septembrie ne vom vedea zilnic asa cum o faceam inainte de inceputul verii, insa relatia noastra nu a fost deloc roz de cand a plecat la mare. Sunt o persoana foarte geloasa si asa am fost mereu, de obicei ii puneam multe intrebari pentru ca la locul lui de munca interactioneaza cu multe fete si voiam sa fiu sigura ca nu are treaba cu vreuna (stiu ca e o gandire proasta, insa nu stiu cum sa scap de aceasta gelozie, el lucrand la munca cu aproximativ 20 de fete), iar intr-o zi el mi-a spus ca imi da contul lui ca sa ma asigur ca nu a vorbit cu vreuna, mi l-a dat si cand m-am conectat la el am vazut ca vorbise cu una dintre ele. M-a mintit ca era o colega din generala si l-am crezut, zicea ca doar vorbeau si ca nu era nimic intre ei desi mesajele dadeau de inteles altceva. Am decis sa-i mai dau o sansa la insistentele lui, insa la cateva zile distanta el mi-a zis ca sunt prea geloasa si ca el nu suporta asta (chiar daca el s-a rugat de mine si mi-a spus ca face orice pentru sansa aia). L-am lasat, iar ziua urmatoare deja o urmarea din nou pe fata aia si am aflat ca ERA O COLEGA DE MUNCA, nu din generalalaughing). Ceea ce a fost super naspa, deoarece e greu de crezut ca erau doar prieteni. Se vedeau aproape toata ziua la munca dar vorbeau si prin mesaje. De atunci el se tot roaga de mine sa-i mai dau o sansa si sa mai incercam odata, chiar tin la el dar nu pot uita ceea ce a facut si ii reprosez intr-una deoarece mereu cand imi amintesc ma bufneste plansul. Tind sa cred ca intre el si fata aia a fost mai mult decat o prietenie si nu pot accepta asta. Se vede ca e schimbat si se comporta mult mai frumos cu mine, zice ca totul va fi mult mai bine cand ne vom vedea din nou zilnic insa nu stiu ce sa cred, deoarece cum am zis simt ca nu pot trece peste ce a facut, plang intr-una cand imi amintesc. Voi ce credeti, mai merita o sansa, daca chiar se schimba cum zice el? Multumesc!

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Se poate sa ascunda ceva, nu avea de ce sa minta ca e colega de generala, dar puneti intrebarea daca mai poti avea incredere in el. Daca poti sta linistita, impaca-te cu el, dar daca o sa fiti impreuna si tu intri inapoi in acea stare de fierbere, nu stiu ce sa zic, te torturezi singura, ramane la alegerea ta, eu sunt de parere ca increderea se pierde o singura data, si de tot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu ești aceea care nu meriți nici o șansă. Gelozia se vindecă cu lopată de pământ peste sicriu la cimitir.

| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand ar trebui sa mergi la psiholog, altfel iti vei proiecta gelozia asta si in celelalte relatii care se vor sfarsi la fel.Nimanui nu-i place sa fie controlat asa.Deci undeva acolo exista o posibilitate mica ca tu l-ai impins in acest punct, in care a ajuns sa te minta si sa vorbeasca cu altele.Imi pare rau, asta cred sincer.

| sammie a răspuns:

Nu știu ce să zic, dar eu, nu te văd mai mult de 15 ani. Ești prea posesivă, nu-l lași să fie prieten cu nimeni, nu lași să mai discute din când în când cu colegele lui, și până la urmă, dacă ți-ar ascunde ceva, de ce ți-ar da contul lui? Nu te gândești la asta? Poate mai trimite și el pupicuri și inimioare dar sunt din prietenie, nu din dragoste. Mai bine mergi la psiholog.

| GeorgeCazan a răspuns:

Control freak. O să ai mari probleme în viață, dacă continui așa. Nu vei reuși să ai cu nimeni relație până nu vei avea încredere în persoana cu care ești în relație.
Cu mulți ani în urmă am fost în relație cu o astfel de fată. Chiar și după despărțire tot încerca să afle dacă m-am despărțit de ea pentru alta fată. S-a convins mai târziu ca relația s-a dus din cauza geloziei ei.
A comunica cu cineva de sex opus la locul de muncă, nu înseamnă că cei doi fac sex.

| anonim29299299999999 explică (pentru GeorgeCazan):

Cred ca n ai citit tot ce am scris? vorbea cu ea non stop si prin mesaje, iar mesajele nu erau deloc legate de serviciu. unde mai e respectul intr o relatie in cazu asta?

| GeorgeCazan a răspuns (pentru anonim29299299999999):

Și unde reiese faptul ca te-a înșelat? Ca nu ai zis/scris.
"ceea ce a fost super naspa, deoarece e greu de crezut ca erau doar prieteni. se vedeau aproape toata ziua la munca dar vorbeau si prin mesaje. de atunci el se tot roaga de mine sa i mai dau o sansa si sa mai incercam odata, chiar tin la el dar nu pot uita ceea ce a facut si ii reprosez intr una deoarece mereu cand imi amintesc ma bufneste plansul."
Erau mesaje normale ca între colegi sau mai mult?
Nu cumva intre pasajele lipsă din "povestea ta", ti-ai imaginat ca prietenul tău făcea sex cu colega lui?

| anonim29299299999999 explică (pentru GeorgeCazan):

Nu erau mesaje normale ca intre colegi, ea se dadea la el si se vedea clar chestia asta

| GeorgeCazan a răspuns (pentru anonim29299299999999):

Deci să înțeleg ca el nu a făcut nimic greșit. O alta fată ii da mesaje și tu te superi pe el pentru treaba asta? Nu prea mai e nici măcar gelozie. As zice ca e obsesie, dar cred ca și asta ar fi prea puțin.
În concluzie, îmi mențin primul mesaj. Reflectă puțin la ce am scris acolo. Sau măcar peste ceva timp, când vei conștientiza ca ai probleme.

| FindMyName a răspuns:

Știu ce simți și că l-ai ierta cu suta de ori doar ca îl iubești foarte mult și ții extrem la voi doi. Dar nu se procedează așa... dacă te iubea cu adevărat, distanța pentru el nu era nicio problema și te astapta cât timp era nevoie! Știi cum se zice:,, distanța este doar un test pentru a vedea cât de departe poate călătorii iubirea!"
Nu merita sa îl ierti atât, omul nu se va schimba indiferent de cate ori ti-ar spune asta. Așa că mai bine luați o decizie oricum ar fi ea, dacă este cazul sa va despărțiți, stay strong! Viata merge în continuare și vei da la un moment dat de sufletul pereche.

| DenisBoss69 a răspuns:

Buna. Eu am o relatie de destul de mult timp si am invatat ca increderea e cea mai importanta. Eu sunt genul foarte gelos si mereu gandesc mai mult decat trebuie. Cred ca ar trebui sa iti dai seama daca ai putea avea incredere in el, pentru ca partenerul tau ar trebui sa faca parte din tine, nu sa il consideri orice alta persoana din viata ta. Daca ti a dovedit ca te iubeste, eu ti as spune sa incepeti sa vorbiti din nou. Gelozia creeaza doar probleme, dar increderea dintre voi doi conteaza cel mai mult. Daca va iubiti, fiti impreuna si cand este greu

| anonim29299299999999 explică (pentru DenisBoss69):

Imi este destul de greu sa mai am incredere in el dupa ceea ce a facut..mai ales ca m-a mintit ca este o colega din generala si vorbea cu ea pe ascuns