| JohnCena02 a întrebat:

Imi este rusiune sa spun, dar am sa o fac, in fiecare zi ma comfrunt cu aceasta problema, dar nu am spus nimanui, adica doar parintilor care spun ca am timp si din astea, ma rog! Deci, problema mea este ca penisul meu, din punctul meu de vedere, este foarte mic, am 12 ani jumate, pe 15 ianuarie implinesc 13! In stare flasca penisul are 2.5 - 3 cm, iar in stare erecta are 6.5 cm, recunosc ma mai masturbez din cand in cand, sa zicem ca de 2 ori pe saptamana, sa zicem, dar nu stiu daca are legatura. Pur si simplu aceastra problema ma macina, deoarecere am un prieten care are de 12 cm in stare erecta, tot de 12 ani jumate! Am pus problema ca nu mi-a venit pubertatea, poate de aia, dar mi-au dat primi 4 "flocei", adica parul pubian, si mi-a crescut si 0, 5 cm deoarecere o aveam de 6 dar totusi mi se pare mica! Poate si ca sunt mai grasut si se ascunde in "grasime"? Am la 12 ani jumate 1, 61 si 64 kg, este normal? Va rog frumos fara raspunsuri de genul : esti mic sa te gandesti la asta sau injuraturi! Daca nu vreti funda + vot, nu raspundeti, daca vreti, ajutati-ma! Multumesc

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Avand in vedere ca 1. urmeaza o perioada de crestere a penisului si 2.are deja 6, 5 cm, o sa ajunga aproape sigur la o dimensiune rezonabila.Dar mai castigat ai fi fost daca nu observai ca are o dimensiune mica, fiindca scapai de o preocupare cel putin inutila.Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| Sfatosul2012 a răspuns:

Calmeaza te conteaza si ca esti gras sa stii; trebuie sa pui mana sa slabesti ca o sa ti mai vina din centimetri; apoi o sa creasca nu ti fa griji; numai mu l maltrata; masturbeaza te dar nu in exces si ai rabdare; nu creste foarte repede penisul dar pana la 21 de ani are tot timpul abia dupa varsta aia te poti ingrijora!

| zerro17 a răspuns:

Nu are treaba masturbarea cu lungimea penisului.
Au dreptate parintii tai cand zis ca are timp sa creasca. Noi nu te putem ajuta cu nimic, poate sa creasca sau poate sa nu. Cum sunt oameni inalti si scunzi asa sunt si penisuri lungi si scurte. E posibil sa ai un penis sub medie. Oricum, asta nu trebuie sa te descurajeze. Conteaza si marimea dar sunt multi alt factori care influenteaza calitatea unei partide de sex. (ca doar asta e problema)

| robi1990 a răspuns:

La 12 ani aveam 10 cm pe acolo, da e bine si 6.5 iti mai creste in timp, chinezi o au de 4 - 7 cm, ori cum la fete vaginu e de 9-10 cm deci esti ok