| IoanaPuppy31 a întrebat:

Salut, TPU.
Imi place de un baiat, de mult timp, cam de sase ani il plac. Bineinteles, am avut o perioada de cateva luni cand m-a placut de altul...in fine, el e foarte dragut si il plac mult. Mi-a trimis si un mesaj frumos, dar nu stiu daca era intentionat, sau la batjocura. Am asteptat atata timp ca sa vorbim si nu avem subiecte de conversatie. Ce sa fac? E mult 6 ani, dar este genul mai timid. Ceva sfaturi? Mi-ar placea sa fie ceva subtil fiindca acum toata clasa zice ca il plac. Mi-e frica sa ii vorbesc fiindca el a mai avut iubite, iar eu nu. Viata mea... Help!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Il abordezi cand iesiti in pauza sau la terminarea orelor si il intrebi in mod direct daca doreste sa deveniti ceva mai mult decat niste simpli colegi. Procedand astfel il vei obliga sa-ti raspunda in mod direct fara ai avea posibilitatea de a se eschiva. Daca esti prea timid si nu reusesti sa-i spui/exprimi in mod direct, ai putea sa-i transmiti gandurile si dorintele tale printr-o alta metoda de comunicare, cum ar fi fb, skype, messinger, etc. Dar cel mai indicat ar fi sa-i adresezi in mod direct intrebarea daca i-ar face placere sa deveniti prieteni. In functie de raspunsul primit si daca acesta este afirmativ, poti face propunerea sa va petreceti cat mai mult timp impreuna prin iesirea in 2 la plimbari. Curaj, nu ai nimic de pierdut, poti doar castiga indiferent de raspunsul primit. Succes!