| guessWhowho a întrebat:

Buna seara. Am nevoie de un sfat. Sunt intr-o relatie de un an de zile si e totul bine si frumos. Au mai existat certuri, certuri care ma scoteau din minti pentru ca nu aveau nici un rost, are el probleme cu nervii in general, ma si jignea si avea si are si acum tendinta sa dea toata vina pe mine pentru orice ce se intampla. Certuri in urma carora am si ales sa plec de doua ori insa m-am intors de fiecare data pentru ca ma ruga sa ma intorc si alegeam sa ma intorc pentru partile lui bune pe care le are. E grijuliu, in permanenta suntem impreuna, vorbeste frumos in general si ma face sa ma simt iubita, simt ca ma iubeste. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca eu aduc banii in casa si dupa ce ca eu ii aduc tot el cheltuie mai mult si nu tine cont de mine cand ii spun sa cheltuie mai putin. Nici nu se prea streseaza sa faca rost de bani. Eu duc tot greul, am inceput sa am frustrari pentru ca eu cand eram singura aveam tot ce voiam, acum, aproape ca nu-mi mai iau nimic pentru ca trebuie sa tin eu toate cheltuielile. Am ajuns sa ma gandesc sa renunt la relatie pentru ca m-am saturat, dar e atat de greu sa fac asta pentru ca il iubesc si ma iubeste si suntem fericiti impreuna. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, ce ai scris la final, ca sunteti fericiti impreuna, nu este deloc demonstrat in restul textului.Ce inseamna fericirea? Momentele alea scurte in care petreceti timp impreuna uitandu-va la un film etc. fara sa va certati pe tema banilor si multe altele? Momentele de somn? In locul tau as citi de la cap la coada, poate ca iti vei da seama de decizia corecta pe care observ ca o si intuiesti, nu mai zic ca au si exprimat-o deja multi alti useri in comentarii, eu fiind de asemenea de acord.Din respect si iubire pentru tine, ar fi trebuit sa accepte un plan de management al cheltuielilor, nu sa traiasca pe spinarea ta ca si cum banii sunt nelimitati.

,, Eu duc tot greul, am inceput sa am frustrari pentru ca eu cand eram singura aveam tot ce voiam, acum, aproape ca nu mi mai iau nimic pentru ca trebuie sa tin eu toate cheltuielile. am ajuns sa ma gandesc sa renunt la relatie pentru ca m-am saturat'' Nu asa suna o persoana fericita.

,, Au mai existat certuri, certuri care ma scoteau din minti pentru ca nu aveau nici un rost, are el probleme cu nervii in general, ma si jignea si avea si are si acum tendinta sa dea toata vina pe mine pentru orice ce se intampla.'' Problemele lui cu nervii doar se vor agrava, crede-ma.Nu se vor imbunatati odata cu trecerea timpului, daca asa ai impresia, ci din contra. Faptul ca te mai jigneste intrece orice masura.E trist ca nu vezi cate red flaguri are acest personaj.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Poate tu-l iubesti, dar el iubeste doar banii pe care-i aduci tu in casa, de pe urma carora traieste ca un parazit. Trezeste-te.

| MarianWLF a răspuns:

El are greturi de nu munceste? Iubirea nu e de ajuns in acest caz, si nici respect fata de tine nu are daca iti cheltuie banii tai, daca erai fericita nu veneai cu aceasta intrebare, poate stie sa iti ofere ce ai nevoie, cand ai nevoie, dar asta vine cu un pret scump la pachet, eu zic sa te mai gandesti odata cand spui ca sunteti fericiti impreuna, dai 40% fericire pe 60% probleme, asta intr-o estimare optimista, ti-a prins punctul slab si se tine agatat de tine, f.u.g.i.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu vad nici o parte buna la acest barbat, dimpotriva, este grijuliu fiindca tu muncesti ca el sa-ti cheltuie banii tai, deci te smechereste, exploateaza, manipuleaza si foloseste cum vrea el, bandu-ti bani munciti de tine.

Aici NU vad iubire, NU vad protectie, NU vad nimic bun sau de viitor cu un alcolist, dar vad clar ca te manipuleaza si te tine de proasta, doar pentru ca-i aduci bani si el ii bea.

Esti singura vinovata ca stai sa suporti toate mitocaniile lui si te asigur ca viitor fericit nu poti avea langa un asemenea specimen.

| Miruna333 a răspuns:

Nu pot spune ce as face in locul tau pentru ca nu as ajunge in acea situatie nici macar intr-un univers paralel. In situatia in care sa intretin un,, copil'', pentru ca el barbat nu este. Unde vrei sa duca totul? Cum s-a mai spus, e un parazit, e inutil

| Willis a răspuns:

Tu ești de vină, din păcate.
Ori se schimbă, Radical, ori îl schmbi tu, cu altul.
Altfel ajungi la nebuni sau, poate o sclava Isaura, varianta modernă.

| IonelaIasmina a răspuns:

Parazit.
Trezește-te, fato, desparte-te de nenorocit.

| Alex87Alex a răspuns:

Din moment ce a inceput sa te jigneasca si sa nu te respecte, aceste lucruri vor exista tot timpul de acum incolo. Nu stiu in ce masura te iubeste, dar din cate ai mentionat tu ar arata ca este un profitor si traieste pe spinarea ta, de-aia nu ar dori sa pleci de la el. pacat ca ai ajuns sa il iubesti...

| guessWhowho explică:

Multumesc tuturor, daca puteam, va dadeam tuturor fundita!?