| alleexx999 a întrebat:

..În urmă cu o luna eu şi iubita mea cea mai importantă persoană din viaţa mea şi prima mea dragoste adevărată, am terminat o relaţie de 2 ani. Vreau să spun că obisnuiam să vorbim toată ziua de dimineata până seara la telefon prin mesaje pe mess etc., şi ne înţelegeam perfect ne completăm unul pe celălalt ne ajutăm reciproc când eram supărat era de ajuns doar să o văd zâmbind şi, nu stiu, parca uitam de toate problemele şi nu mă mai gândeam la nimic altceva decât la ea, şi la ochii ei... Însă, acum o luna, era ziua ei. Îmi doream neapărat să ne-o petrecem impreuna, să mergem în parc (locul unde ne-am cunoscut) să ne iubim pe banca noastră lucruri pe care le faceam mereu când ieşeam. Ea a fost nevoită să plece altundeva cu familia, lucru ce m-a întristat şi de atunci parcă am avut un scurt-circuit. Observase că eram supărat de câteva zile şi a încercat să mă împace însă eu tot pe a mea o ţineam şi nu voiam să ies din acea stare. Cu timpul şi ea a devenit la fel şi am ajuns să nu ne mai înţelegem deloc, să ne certam mai tot timpul, până când s-a satirat şi a spus stop. Evident ştiu că a fost vina mea şi sufăr enorm de mult la fel cum suferă şi ea. Pot spune că sunt cu morarul la pământ şi că simt că ceva mă apasă şi nu mă pot ridică. Noi vorbim la fel în fiecare zi dar mai rar însă îmi e frica să nubo pierd pentru că, sincer, nu pot să o văd în braţele altuia, as muri. Recent mi-a spus că ea încă mă iubeşte enorm însă îi e frica de dragoste că o să sufere iar. Mi-a propus să fim prieteni cum eram inainte de relaţie să începem să reconstruim totul de la 0. Îmi puteţi da nişte sfaturi? Mi-ar fi de mare ajutor să primesc nişte sfaturi. Sper să mă ajutaţi. Vă mulţumesc!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai gresit, nici nu conteaza prea mult motivul, dar ti-ai depasit cu mult... drepturile. A aparut fisura...si in viata greselile se platesc. Uneori prea scump. Ceea ce s-a rupt, nu mai poate fi ca la inceput. O veti tarai un timp asa. Sa speram ca ma insel eu!

| Dariusuu a răspuns:

Hai să nu vorbim de iubire da?

Cum o iubeşti dacă nu vrei s-o vezi în braţele altuia? Când iubeşti pe cineva îi vrei tot binele din lume, cu tine sau fără tine.

E drăguţ prin ce aţi trecut dar totuşi, data viitoare învaţă s-o preţuieşti mai mult. Şi familia contează pentru ea, nu doar tu.

Succes.

| piticelm a răspuns (pentru Dariusuu):

Cum sa zici ca daca iubesti vrei binele cu tine sau fara tine? pai tu nu ai muri stiind ca persoana pe care o iubesti si pentru care ai face orice este la altul/alta?straight face eu cred ca da.

| Dariusuu a răspuns (pentru piticelm):

Ce vorbeşti frate?

Tu vorbeşti doar de iubire egoistă! Dacă o persoană pe care o iubeşti nu e fericită cu tine, o mai ţi lângă tine?

Ce naiba e în capul tău?

| alleexx999 explică (pentru Dariusuu):

Daca ar fi o persoană cu care ai stat doar o luna sau maxim 2 da cam aşa ar trebui sa faci să o lasi sa fie fericită cu altul dacă cu tine nu poate fi, însă eu zic că în 2 ani am făcut multe şi că oricine ar fi în locul meu, poate chiar şi tu, tot ai simţi că te apasă ceva pe inima şi simţi că mori dacă ai vedea-o în braţele altuia. Una e să o spui, altă e să o simţi pe viuhappy

| piticelm a răspuns (pentru piticelm):

In primul rand sunt fata, iti spun eu ca daca ai sta cu cineva mai mult de doua luni, daca ai sta mai mult decat pentru o partida de sex, nu ai mai gandi asa.Si da alleexx999 ai dreptate, stiu ce inseamna sa simti asa ceva, efectiv iti vine sa pleci si sa nu te mai intorci.Nu este o iubire egoista! viata nu este ca in filme sa ii poti zice persoanei pe care o IUBESTI ''da, poti pleca, ma bucur ca te duci la altul/alta vino sa te pup, daca vrei iesim la un suc toti trei''happy

| Dariusuu a răspuns (pentru alleexx999):

Am simţit-o pe viu.

E trist că iubeşti egoist.

| fightBack a răspuns:

E normal ce s-a intamplat, candva trebuia sa se intample, nu poate fi doar miere in relatie, trebuie sa invatati sa treceti si peste situatii diferite. Asa ai invatat sa nu fortezi ceva anume, fara sa te gandesti la consecinte. Nici ea se pare ca nu a reusit sa gestioneze situatia si pentru asa ceva nu e nevoie sa incepi de la zero, nu e deloc normal ca o singura intamplare sa stearga 2 ani, gandeste pe perioada mai lunga ce s-ar intampla, tot timpul daca nu o sa faca careva pe placul celuilalt o sa se stearga tot din spate?! Daca exista reciprocitate lucrurile se pot rezolva usor prin discutie si cateva mici schimbari intre voi! E normal sa gresesti(fara sa persisti in aceeasi greseala) si e normal sa gasesti rezolvari fara sa complici lucrurile in sensul de a sterge 2 ani!