| Eva1601 a întrebat:

Salut, TPU. Îndrăgostit sau doar oportunist? L-am cunoscut pe S. într-un club de renume, iar initial n-am crezut ca va fi vreodată mai mult decât o seara acolo. A doua zi trebuia sa ne vedem, dar nu s-a întâmplat, iar a treia am primit mesaj de la el când era in avion in drum spre țara lui. Apoi câteva zile a fost liniște, niciun mesaj, când ma trezesc cu o întrebare despre cum îmi merge facultatea. Am schimbat câteva replici, apoi pauza iar câteva zile. Iar atunci a început totul. A început cu un apel vocal pe whastapp, niște conversații foarte captivante pana am ajuns sa fie la 2000 km distanță și sa vorbim zilnic prin mesaje și apeluri video. Initial, nu ma asteptam ca un director de vânzări singur, de 33 de ani intr-o țara europeană extrem de dezvoltată sa acorde atâta timp și atenție unei studente de 20 de ani. Am discutat despre orice - familie, păreri, politica, istorie, religie, prieteni, glume, hobbiuri, petrecerea timpului din fiecare zi pana am ajuns la capitolul relații. In prima instanța, mi-a spus ca a avut pe cineva, dar când relația s-a încheiat, a ales sa rămână axat pe munca, întrucât e un tip foarte ocupat și nu avea suficient timp pentru o relație, ci doar sa trăiască momentul. După ce a mai trecut timpul, am început sa vorbim zilnic, sa ma sune de la serviciu video, sa îmi arate ce face pe acolo, sa ne trimitem poze. A încercat sa ma testeze bătând diferite apropouri despre sex pe care le-am refuzat cu eleganta. Intr-o zi i-am spus ca eu nu fac sex, eu fac dragoste, iar asta implica pe lângă atracția fizica, și o conexiune psihică ce se stabilește in timp. El a apreciat enorm asta recunoscându-mi faptul ca a vrut să-mi vadă reacția, fiindcă el "își dorește mai mult de la o femeie decât sa ajungă in pat". Ma complimenteaza ca sunt frumoasa și când ma vede ciufulită și după somn, îmi spune ca sunt deșteaptă, ca am stil in orice as fi îmbrăcată etc. Iar când l-am întrebat ce vrea de la o femeie, mi-a răspuns ca o sa vorbim despre asta când ajunge in România. N-am specificat faptul ca el vine lunar in tara cu afacerea și sta cam 3 zile. Dar m-a mai întrebat dacă am zburat cu avionul, dacă Mi-ar fi frica si dacă mai târziu m-ar invita la el in țara, dacă as veni. Zâmbește mereu când vorbim (când ma suna vorbim prin apel video), radem împreună, discutam despre orice. Credeți ca și-a schimbat părerea și ca vrea o relație serioasă cu mine? Mi-a spus și ca o sa ii cunosc un partener de afaceri când vine in țara și ca dacă nu eram in România, ma lua cu el la o nunta. Oare ce vrea de la mine? Nu s-a întâmplat nimic de natura sexuală între noi și nici nu va fi nimic de acest gen la prima lui venire aici, adică peste câteva zile. Si ma gândesc ca un bărbat atât de cunoscut și cu un statut atât de respectat ar putea avea o grămada de femei si n-ar avea sens sa își piardă timpul cu o puștoaica de 20 de ani dacă n-ar avea gânduri cu ea, având in vedere si distanță. Deci ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un bărbat ce se diferențiază prin reușitele lui. Nu-l percepe ca pe un 'personaj perfect', nu-i acorda imporanță prin intermediul obiectelor valoroase pe care le are, studiilor sau a statului. Alegerile pe care le iei te vor duce la finalul dorit. Poți avea o viață palpitantă lângă el, dar nu te lăsa 'cumpărată' de întâmplări nemaitrăite. Sunteți compatibili când dezbateți diferite subiecte. Aveți acea scânteie, simți emoți diferite? Te face să traiești sau doar îți place compania lui pentru că are cuvintele la el (caracterul corespunzător cerințelor și nevoilor tale) și simți atracția fizică. Ce te face un om să simți nu te face nimeni alt cineva (uneori). Nu ești un obiect în mai multe exemplare. Dacă ar fi lângă tine (n-ați face nimic, n-ați vorbi) ai simți că nu-ți poți controla emoțiile, ai deveni irațională fără intenție? Întreabă-ți inima ce simte și răspundeți la întrebări. Nu te îndrăgosti de 'iluzia perfectă', ci de persoana ce te face să simți că trăiești. Fă ce simți.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza e ca placerea e mai mare cand vanezi o fata si o aduci in pat si faci sex cu ea prin vrajeli decat daca i dai banii, asa zisa incarcare sexuala, sa fim seriosi de ce tear alege pe tine? europa e plina de romance usoare plus Romania, gandeste-te, si barbati stiu sa manipuleze, sa minte pentru sex, te tine ca rezerva apoi te lasa, lasa visele astea fa-ti o cariera si devino tu o femeie cum e el, barbati bogati nu sunt tampiti eu stiu ca banii lor fac totul

| mihai69 a răspuns:

Mie-mi sună cam a „fiftyone shades of Grey" (de fapt, mai degrabă „of S"). În roman, ei au rămas totuși împreună. tongue

| PersonajFictiv a răspuns:

Hm,in afara de sa-ti franga inima si sa te duca la prostitutie nu are nimic ce sa iti faca.
Si nu, nu sunt paranoic,vorbeam in cazul general, asta e un caz particular,de care nu prea am eu multe idei.
Trebuie sa ai grija ce pui pe masa,sa fi precauta.
Cum crezi ca s-au racolat tinere? Prin minciuna,prefacatorie,etc. Doar nu a venit nimeni la o femeie in club si a zis ca " meh, eu cam am nevoie sa te duc pe la produs,am nevoie de bani,te bagi? Nu? Nu conteaza,am sa fiu sarmant ca stiu ca voi astea picati usor si poate poate,cine stie ".
Zic sa ai grija,aparentele inseala, oamenii poarta masti sa ajunga unde isi doresc.
E doar o atentionare, o tratezi ca atare, nu il stiu pe om si din ce ai zis tu, nu stiu, nici macar nu ai de unde sa stii ca e agent de vanzari.
Doar zic ca e posibil, cum e posibil sa nu fie asa. big grin

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu sunt convinsă că ați putea avea o relaţie "clasică", dar chiar cred ca merită să traiesti clipa, aşa cum spune el. De pierdut nu ai ce, însă o astfel de experienţă îţi poate schimba viaţa.

| Eva1601 explică (pentru Necunoscut112):

Asta e adevărat, însă ma gândeam ca dacă vrea doar sa trăiască momentul, de ce își mai bate capul atât și spune ca vorbim f2f despre asta?

| Gillian a răspuns:

Întreabă-l direct și gata! Lămuriți lucrurile. Dacă nu vrei direct, atunci bate apropouri subtile și încearcă să îți dai seama de intențiile lui. Nu știu ce altceva să îți spun.

| Eva_Evy_1987 a răspuns:

EU cred ca esti naiba, omului i-ai parut "carne proaspata" de unde stii ca tot ce spune el" omul de succes" e adevarat? in Europa romancele sunt considerate femei usoare in 70% dintre femei in Germania si Spania in bordeluri sunt romance de aici se trace preconceptia, Eu odata am cunoscut un "om de succes" care mi-a spus ca e medic, am ajuns intr-o seara la urgente si l-am vazut .....era brancardierlaughing...nu tot ce zboara se mananca.

| Eva1601 explică (pentru Eva_Evy_1987):

Stai liniștita, nu sunt o adolescenta rebela care e netrecuta prin viața. Am verificat. Tocmai ce am zis și eu ca a fost sincer, ceea ce nu aveam cum sa afirm fără dovezi. Nu toată lumea are preconcepții și exista oameni dispuși sa vadă dincolo de stereotipuri. Plus ca dacă voia "carne proaspăta", la banii lui ar fi avut lejer din orice club