| adri101i a întrebat:

iubitei mele ii întârzie foarte mult ciclul, in ultima lună am avut doar un contact sexual protejat fara incidente neplăcute, ultima data i-a venit pe 21iunie și a trecut mai bine de o luna de atunci și încă nimic, care ar fi problema, dau funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil sau s-ar putea ca destul de sigur ovarele iubitei tale sa fie afectate si sa nu poata elibera OVULE fiindca sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC) astfel ca acestea nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi cum ar fi stresul sau bolile comune care nu afecteaza sistemul endocrin. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa-i indice iubitei tale tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa-i regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata se va confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de frica de a nu apare o sarcina nedorita. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa ii va prescrie folosirea unor pastile anticonceptionale pe o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu face un test de sarcina?

| adri101i explică (pentru Violleta2022):

A zis că mai așteaptă până pe 1 august să vadă, dar totuși au trecut cam 13 zile de când trebuia să îi vina

| Violleta2022 a răspuns (pentru adri101i):

Daca v-ati jucat chiar si 1 singura data, fff putin, cu penisul neprotejat, fiind dupa o ejaculare prealabila, atuncisunt sanse de sarcina (mai ales daca ea era in perioda fertila).
Oricum, nu are ce sa mai astepte, testul se poate face deja, dupa 7-10 zile de intariere, ori ea are deja 13 zile.

| adri101i explică (pentru Violleta2022):

A fost totul protejat și au trecut 3 saptamani și ceva de atunci, și nu am ejaculat că a întervenit ceva și a trebuit să plecăm, trebuia să ii vina ciclul acum 13 zile cam așa și încă îi întârzie și nu știm de ce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru adri101i):

Sa faca un test de sarcina maine dimineata, cu prima urina!

| adri101i explică (pentru Violleta2022):

Pai daca nu am ejaculat de mai pune problema de sarcina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru adri101i):

Nu-i nevoie sa ejaculeze, uneori este de ajuns si picatura preejaculatoare care se scurge din penis si poate contien sperma, mai ales daca a mai exista o partida precedenta de sex sau masturbare!
daca fata este in peioda fertila, automat picatura aia o poate lasa insarcinata.

| adri101i explică (pentru Violleta2022):

Pai am avut prezervativ și nu a fost rupt sau ceva de genul

| Violleta2022 a răspuns (pentru adri101i):

Atunci mergeti la ginecolog, sa vada de ce are o intarziere atat de mare

| adri101i explică (pentru Violleta2022):

Exista posibilitatea sa aiba întârzieri așa mari din cauza stresului sau oboselii?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru adri101i):

Ţi-am zis, pot exista întârzieri şi mult mai mari de atât. Ar fi totuşi bine să meargă la un ginecolog să determine natura problemei.

| adri101i explică (pentru Necunoscut112):

Ok va mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru adri101i):

Nu, nu exista intarziere asa mare din cauza stresului sau aoboselii!
Intarzierile sunt generale de schimbari hormonale in corp!

Eu am tot sugestionat sa faca un test de sarcina, ca sa elimine posibilitatea unei sarcini accidetale.
cand esti sigur ca nu-i 100% sarcina, mergi mai departe si verifici ce-i rau cu fata.

As sugera sa mearga la un medic de familie pentru o consultatie si ceva analize generale, iar in functie de ele, va fi trimisa la un endocrinolog pentru investigatii mai amanuntite.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu poate fi gravida. Pentru linistea voastra, consultati un medic ginecolog care va va spune daca este sau nu gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Probabil este vorba de o dereglare hormonală.

| adri101i explică (pentru Necunoscut112):

Și cât va mai dura până o sa-i vina?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru adri101i):

Nu se poate spune. Sunt femeie cărora nu le vine ciclul luni de zile.

| adri101i explică (pentru Necunoscut112):

Gravidă nu are cum să fie pentru că nu am apucat sa ejaculez că a intervenit ceva și a trebuit să plecăm

| bwb a răspuns:

Mergi la ginecolog, poate fi o raceala!