| Charm a întrebat:

Mda, iar am o problema. E vorba de un baiat. Eu am 16, iar el 20... cam asa. Problema e ca de mai mult de o luna (nu mai stiu exact) am inceput sa iesim din cand in cand. Mai mult eu il chemam pe afara, iar el mai rar. Prima oara cand am iesit, ne-am intalnit din intamplare si eram mai multi. A fost ok, distractiv. Mai tarziu mi-a dat mesaj pe facebook si asa am inceput sa vorbim.
Si intr-o zi am iesit amandoi. Singuri. Ploua. Cand se oprea ploaia ne plimbam de colo-colo, iar cand incepea iar ne adaposteam sub un copac, sau vreo taraba unde e piata in fiecare miercuri. Si la un moment dat, cand ne plimbam, ne-am oprit. Nu mai tin minte despre ce vorbeam, dar pe neasteptate m-a sarutat. Tin sa mentionez si faptul ca atunci avea iubita, o fosta colega de-a mea. Am continuat sa iesim. Intr-o zi mi-a spus ca el si fata respectiva s-au despartit. Problema e ca m-am atasat de el. Cand iesim, simt ca pot sa fiu eu. Adica nu trebuie sa ma prefac ca sunt bine si n-am nici o problema. El ma face sa ma simt ok, sa uit pe moment de probleme. Insa pare ca nu sunt singura fata cu care iese si o saruta, glumeste si o tine in brate. Si ma deranjeaza foarte tare chiar daca nu suntem impreuna, cand il vad cu alte fete, ca le ia in brate sau le saruta pe obraz, ca intre amici, sau postarile de genu pe facebook. M-am indragostit de el? Ce ar trebui sa fac? Problema asta ma framanta de ceva vreme. Deci, daca puteti sa ma ajutati cu vreun raspuns, chiar va rog. Si fara batjocura ca nici eu nu am facut caterinca de problemele fie ale voastre, fie ale altora. Dau si funda. Multumesc frumos!

P.S.: de curand a inceput sa lucreze. Am mai vorbit de cateva ori cu el, dar n-am iesit. Mi-a fost si imi e oarecum teama sau rusine, (cum vreti voi s-o luati) sa il chem pe afara.

5 răspunsuri:
| Charm explică:

Ok. Pai, sincer am auzit multe despre el cum ca ar fi cu cineva sau ca e genul acela ce umbla cu mai multe deodata. Sau faptul ca de zilele orasului am iesit cu o prietena. Ne-am intalnit cu el si ea a "sarit" direct pe el. Nu pot sa spun ca el a luat initiativa fiindca fata respectiva e o "papusa" de centura in toata regula. (Don't judge me, e vacanta, nu prea am cu cine altcineva sa ies pe afara). Dar nu pot sa spun nici ca el a respinso. Probleme cu iubita lui avea, asta stiu sigur. Plus ca nu ii placea cand se aducea vorba de ea. Am mai aflat cate ceva zilele astea si sunt putin in ceata. A fost cu o tipa. O pustoaica, o cunosc si eu si chiar imi pare rau de asta. Si am aflat ca fata doar se folosea de el. Mi-as dori sa ii spun ca imi place de el si chiar as vrea sa fie ceva intre noi, care sa si tina. Adica vreau sa inteleaga ca nu sunt genul acela de fata care se foloseste de el sau cine stie ce. Insa mi-e greu sa o fac. Adica nu stiu cum sa ii spun. Mereu am probleme in exprimare cand sunt in asemenea situatii. Dar se poate rezolva. Intrebarea mea ar fi daca merita.

| Blamely a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut dacă îi spui. Nu prea înțeleg de ce se tem oamenii de așa ceva. Dacă te refuză ești tot acolo, că oricum nu ieșeai nicăieri cu el dacă nu-i ziceai nimic.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Si eu cred ca ar trebui sa ii spui ca iti doresti sa fiti impreuna. Incercarea moarte n-are, deci nu pierzi nimic daca incerci, eventual ai ceva de castigat. Ia-ti inima in dinti si spune-i ca il placi si ca ai vrea sa fii cu el.

| VerdeLila a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui ca ai vrea o relatie cu el. Ca pupa pe obraz alte fete, nu-i bai, esti geloasa degeaba, dar daca le ia tandru in brate, ori e afemeiat, ori incearca sa-ti atraga atentia.
Cel mai bine e sa-i spui despre sentimentele tale sau sa-i dai de inteles ca vrei sa fii iubita lui.

| Glizy a răspuns:

Mie mi se pare o bataie de cap sa te intaltesti cu cineva cu mult mai mare si care e posibil sa fie si afemeiat. Dar te inteleg + ca ma aflu cam in aceiasi situatie deci... Eu sper sa iti iasa mai bine ca mie.