| usernam0000 a întrebat:

o mica intrebare de logica si psihologie pentru persoanele de sex masculin in mare parte dar pot raspunde si cele de sex feminin!

atunci cand un cuplu nu poate avea copii, poate din cauza lui ca nu este fertil cauza ei ca are anumite probleme, se recurge la inseminarea invitro (se recolteaza material seminal de la o alta persoana si se face inseminarea).

candind logic copilul nu este al tatalui! practic tatal este tata vitreg ca si cand mama l-ar fi facut cu cineva si s-au despartit si alte probleme! deci daca mama ar fi venit cu copilul gata facut sau s-a facut inseminare invitro, este cam acelasi lucru, tatal nu poate fi numit tata biologic al copilului!

acum intrebarea este! de ce ce pe voi masculi va deranjeaza daca partenera se culca cu un alta barbat si o lasa insarcinata si nu va deranjeaza faptul ca este inseminata cu materialul seminal poate al aceluiasi barbat! doar actul in sine? ca v-a inselat? luand-o logic si prin inseminarea invitro a facut acelasi lucru, (materialul seminal nu a direct prin organul barbatului ci a fost introdus cu o siringa), numai ca nu a facut-o direct cu acea persoana a facut-o indirect! copilul la fel nu este al vostru ci este al lui!

daca s-ar zice ca aceasta metoda nu mai este buna, nu mai da randament (din cauza mediului inconjurator) si ca materialul seminal ar trebui sa intre in contact direct prin organele reproducatoare? ce ati face? ati renunta la ideea de a avea copil? doar pentru faptul ca siti ca partenera intretine relatii cu acel barbat doar o data pentru a avea copilul?

nu vreau comentarii de jignire sau de alta natura! vreau doar sa purtam o discutie logica pe baza unui lucru de care ne-am lovit (explicat mai sus)!

11 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu e acelasi lucru.
In cazul inselatului e vorba de minciuna, de sentimente tradate. Pana si inselatul mi se pare mai putin grav atunci cand afli chiar de la vinovat. Asta pentru ca sinceritatea e mai importanta decat fidelitatea, cel putin pentru mine.
Pe cand inseminarea artificiala presupune o decizie comuna, cu un scop minunat happy.
Legat de intretinerea relatiile sexuale strict pentru a ramane insarcinata... Aici e vorba de contactul fizic intre cei doi. Si s-ar putea sa nu fie suficient o singura data. Contactul fizic deranjeaza, te face sa te simti inselat, tradat. Plus ca exista teama ca ea o sa se ataseze si emotional de tipul respectiv.

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul nu este o fiinta rationala si emotionala care gandeste dupa acelasi principi ca acum sute de mii de ani, nici un mascul alfa nu-i placea ca alti masculi sa faca sex cu femeile lui personale, aceste lucruri sau transmis genetic, eu unu nu as creste copilul altuia numa un fraier ar creste un copil care nu este al tau, nu pot face asta e, dar nu sa cresc ce nu este al meu

| usernam0000 explică (pentru RAY):

Bun, interesant raspuns, dar spre exemplu daca Doamne fereste nu poti sa ai copii? ce ai face? dupa acelasi principiu ca nu cresti copilul altuia nu ati face nici inseminare invitro?

| RAY a răspuns (pentru usernam0000):

Nu fac si asta e, cu banii aia pot sa fac un concediu undeva nu sa cresc copilul altuia

| FABULOSUL6000 a răspuns:

O fertilizare in vitro nu implica cunoasterea si contactul sexual fizic cu un alt barbat. Instinctul genetic care este bine inradacinat in adn-ul nostru ne spune ca trebuie sa ne ducem propriile gene mai departe, nu pe ale altuia. Problema este ca in cazul sexului cu un alt barbat, faci efectiv sex. Inseminarea nu implica sex sau orice altceva legat de asta. In momentul in care esti perfect constient ca barbat ca femeia care se presupune ca este a ta, care iti va da un copil, a fost calarita iepureste de altul, scopul devine inutil. Omul si cateva specii de animale tin foarte mult ca puii lor sa fie conceputi de ei. Problema asta e mai mult o chestie de gene si mai putin o alegere.

| usernam0000 explică (pentru FABULOSUL6000):

Cum raspunsei si maisus lui RAY27TM si daca nu esti feritl si faci inseminare invitro atunci cum iti mai concepi copilul tau? sau atunci nu ne mai inmultim?

| DeeaMarry a răspuns (pentru usernam0000):

Sa nu uitam ca noi oamenii, spre deosebire de animale, suntem dotati cu ratiune. Eu cred ca scopul nostru nu ar trebui sa fie reproducerea, ci a lasa ceva bun in urma noastra. Unii, mai fericiti, pot sa isi lase copiii conceputi chiar de ei. Cei lipsiti de acest privilegiu pot opta sa creasca un copil ce este doar al sotului/sotiei. Altii aleg adoptia.
Desigur ca toti ne dorim sa avem proprii copii, insa daca acest lucru nu este posibil putem cauta o alta cale prin care sa lasam ceva in urma noastra, chiar daca nu sange din sangele nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as vrea sa fac asa ceva, e destul de naspa sa stii ca nu e copilul tau.

| usernam0000 explică (pentru anonim_4396):

Da te cred! stiu sentimentul! dar daca Doamne fereste nu poti sa faci copii si recurgi la insemniarea invitro! nu este acelasi lucru ca si cand cel caruia i se folosete materialul seminal ti-ar regula sotia!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru usernam0000):

Ba da, tot asa e

| Iulian_Lare_1986 a răspuns:

Exista cazuri cand medicii iti dau bărbatului medicamente pentru a fertiliza sperma. Iar dupa intervine procesul in vitro dar daca acest tratament nu da rezultate si cuplul chiar isi doreste un copil atunci cred ca ar fi normal sa faca un sacrificiu pentru acest lucru dar depinde si de cazuri cand copii sunt infiati de la vârste mai mari sau deloc.