| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Sambata trecuta am facut dragoste cu iubita mea fara sa ne protejam. Cu toate acestea, stiu sigur ca nu mi-am dat drumul in ea, ba chiar nu mi-am dat drumul absolut deloc pe parcursul intregului act sexual, dar marti trebuia sa ii vina ciclul si asta inseamna ca i-a intarziat deja 2 zile. Ea are si un tratament medicamentos pe care il urmeaza si de asemenea spune ca de fiecare data ii intarzie cand incepe sezonul rece.
Intrebarea mea este cam cat trebuie sa ii intarzie menstruatia pentru a incepe sa ne facem griji in legatura cu o posibila sarcina? Va multumesc pentru ajutor si pentru intelegere.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| GigelSpargatorulDuci a răspuns:

Eu sincer ca si barbat, nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi daca ii intarzie ciclul prietenei tale, si la nevasta mea i-a intarziat odata cu 4 zile si nici macar nu am intretinut acte sexuale in ultimele luni.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia de tip regulat vine intotdeauna la acelasi numar de zile, in fiecare luna.
Cele care intarzie sunt ciclurile de tip neregulat, care vin cand au ele chef.
In cazul iubitei tale, un cilu neregulat si ovulatie neregulata, sexul trebuie facut intotdeauna protejat, fiindca poate ramane oricand insarcinata.
Tratamentele medicamentaose nu intarzie ciclul menstrual!
Sa faca un test de sarcina dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Thunder182 explică (pentru Violleta2022):

Si in cazul in care sa zicem ca dupa 21 de zile face testul si iese pozitiv, ce se mai poate face pentru a nu deveni mama?
Avort sau se mai pot lua si pastile?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thunder182):

Avort la orice clinica medicala privata.
Cred ca se poate si la spitalul de stat, dar nu cunsoc conditiile.

| Thunder182 explică (pentru Violleta2022):

Cam care ar fi pretul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thunder182):

O consultatie ginecologica este intre 200 si 300 lei
Un avort (chiuretaj) este in jur de 3200 lei
Preturile sunt de la Clinica Regiana Maria din Bucuresti.

| Crackman a răspuns:

7 zile, dupa plangi