| AaL33xXxXx a întrebat:

Sper sa aveti timp sa cititi totul pana la capat.
Totul a inceput acum aproximativ 5 ani cred cand am cunoscut-o pe Ea. A inceput sa-mi placa aproape instant acea fata. Eu cum sunt genul mai sensibil, care pretuieste o relatie sa spun asa, i-am tot dat semne si s-a prins de situatie, doar ca nu zicea nimic, nici da nici ba. Am tot incercat sa vorbesc cu ea dar nimic...asa ca am facut ce ar fi facut orice baiat in locul meu, am lasat balta toata situata. Chestia e ca eu m-am cuplat cu o alta persoana intre timp si dupa o perioada de timp am aflat ca Ea a inceput sa ma placa dar atunci nu mai puteam, v-am zis, incepusem sa tin si la actuala, asa ca i-am explicat situatia si a inteles. Decizia luata a fost sa ramanem prieteni, iar prin faptul ca eram/sunt coleg cu ea la o activitate, lucrul asta s-a putut realiza. Toata chestia asta a durat in jur de 1 an. Apoi in urmatorii 3-4 ani ramanand prieteni, am inceput sa fim din ce in ce mai deschisi unul cu celalalt si am simtit ca putem avea incredere unul in celelalt, si logic ca am devenit din ce in ce mai apropiati. Pentru mine e ca o sora pe care nu am avut-o si i-am spus de atatea ori ca o iubesc mult de tot si ea la randul ei mi-a spus aceleasi lucruri mie. Ne place sa stam unul in compania celuilalt ne imbratisam mereu si sincer sa fiu avem oarecum multe chestii in comun, gen: stam ne uitam unul la celalat, ne zambim si apoi ne facem cu ochiul in acelasi timp neintentionat...sau cand vine zapada alte momente romantice... Problema este urmatoarea : acum 2 zile am fost plecat cu ea si cu niste colegi la munte si am petrecut ceva timp impreuna, iar la intoarcere ne tineam de mana si ajunseseram sa ne mangaiem si parca ceva s-a declansat ceva in mine straight face... Iubirea pe care i-o purtam a inceput sa se transforme in altfel de iubire...parca nu mai sunt eu de la intoarcere. Si am o mare teama, mi-e frica sa nu fac ceva gresit sa o pierd. Stiu ca si ea ma iubeste si tine la mine, chiar daca imi spune ca asta ca la un frate, de fapt stiu ca e ceva mai mult de atat si zice asta doar pentru ca se gandeste la viitor exact cum fac eu acum...mi-au confirmat si prietenele ei cele mai bune si alti prieteni de ai mei si simturile mele imi spun acelasi lucru.
Ma gandesc numai la ea si la faptul ca daca ar fi sa ajungem la mai mult decat ce avem in momentul de fata, s-ar putea mai mult ca sigur sa ajung intr-o zi in care sa raman si fara cea mai buna prietena si fara iubita.
Voi ce ati face in locul meu? :

Răspuns Câştigător
| EuS200 a răspuns:

Daca nu risit nu castigi. Iubirea voastra dureaza de prea mult timp ca acum sa iti fie frica de faptul ca deodata se va sfarsi. E limpede ca va doriti acelasi lucru. Daca relatia nu va merge, veti putea ramane prieteni, din cate am inteles eu este o persoana destul de intelegatoare. Nu te poti ascunde mereu si sa te gandesti"nu fac asta ca poate nu merge".De ce sa pui raul inainte? Iubirea voastra ar putea fi minunata daca i-ati acorda o sansa. Grabeste-te sa nu pierzi aceasta sansa.

6 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Desparte-te de actuala şi rămâi cu ea.Ar fi păcat să irosiţi iubirea asta, când e destul de evident că amândoi purtaţi aceleaşi sentimente.

| neutrino a răspuns:

As pupa-o cat mai repede. Cat timp crezi ca ea te va mai astepta ca tu sa dai un semn ca esti un baiat matur?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta iubita actuala si puneti-va impreuna si in plus ai inima nu de décor sa nu iti fie frica daca suferi(Dar totusi si actuala tine la tine si te iubeste ca si "Ea" dar parerea mea e sa renunti la amandoua daca le iubesti destul de mult chiar daca veti suferi toti 3 si o sa ramai fara cea mai buna prietena tu vei face ce va fi bine pentru toti nu doar pentru tu si actuala sau pentru tu si "Ea")

| devor a răspuns:

Fa primul pas...clar va iubiti

| Rebeka88 a răspuns:

Pai...parca ati fi gemeni! amandurora le e frica sa faca primul pas. cred ca daca faci tu acel pas spunandu-i ce simti si ea va avea curaj

| FlaviaC a răspuns:

Ti-as raspunde, dar ai scris asa de mult, incat m-as simti groaznic sa iti raspund doar cu:"Fa ce iti spune inima..."
Sper ca stii sa citești printre rânduri; )