| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat, am 14 ani(în curând 15) şi am o problemă dubioasă: După ce am atingeri sexuale cu o fată(orice fată), în general lucruri care mă excită, am o erecţie şi apoi elimin o cantitate mică de sperma fără să-mi dau seama. La momentul actual cred că acest simptom duce la ejacularea precoce, dar nu sunt sigur. Ţin să adaug faptul că am suferit şi sufăr de anxietate, şi că mă masturbez de 2-3 ani. Cumva aceasta problemă este specifică adolescenţilor, este de ordin psihologic sau fizic? Trebuie să mai adaug faptul că atunci când mă masturbez pot să mă controlez şi ejaculez normal. Însă după o perioadă de 10-20 de minute mai elimin o cantitate mică de spermă şi asta mă ingrijorează... Am căutat problema ejaculării precoce şi pe alte site-uri, dar aceasta se leagă şi de un contact sexual(eu n-am avut niciun contact sexual), şi nu am găsit cazul meu...
Sper că mă puteţi ajuta, sunt foarte îngrijorat şi chiar nu vreau să consult un doctor! Fundă!

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E normal sa te exciti si sa ejaculezi nu ai motive de ingrijorare, penisul tau are nevoie urgenta de sex

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nici măcar n-am 15 ani... Şi eu în momentele alea chiar nu vreau să ejaculez...

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu astfel de probleme se confrunta toti adolescentii, deoarece sunt specifice varstei.Este momentul in care hormonii sexuali sunt intro continua agitatie si orice metode ai folosi reapar imediat.Se vor mai diminua cu varsta dar rezolvarea problemei se poate realiza doar dupa inceperea vietii sexuale.

| Seba2013 a răspuns:

Ai avut sau m-ai avut contact sexual?

La ejaculare, se elimina sperma, daca ai facut de mai multe ori ia se termina.
Trebuie sa ii dai simp sistemului nervos parasimparic ca sa lucreze, si sa se recupereze.

Ejacularea sau erectia nu o poti controla pentru ca acest proces este involuntar.

Se cheama sistemul nervos autonom.

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Stai linistit, n-ai nimic, esti perfect sanatos. Eventual fa si tu sex cu cineva (fata de preferinta) si apoi o sa vezi ca se "regleaza" si hormonii din organismul tau.

| DepravatRo a răspuns:

Bun venit la pubertate.