| Boss315 a întrebat:

am 11 ani, dar am o mare problema.

Eu de mai mult timp practic masturbarea cam din noiembrie 2016, dar de doua saptamani nu am mai facut-o, si ma rog la Dumnezeu in fiecare zi sa ma ierte pentru ce am facut, deoarece nu ma pot duce la Biserica sa ma spovedesc, din anumite motive. Va rog daca cineva nu a practicat masturbarea niciodata in viata lui sa nu faca aceasta greseala uriasa ca a mea.

Dar asta nu este tot.

Tot vad pe net si sincer m-am saturat sa vad ca aproape tot ce faci este pacat. Adica am vazut ca este pacat sa te tunzi, sa te fardezi/machezi(asta nu in cazul meu, sunt baiat), sa te joci pe calculator jocuri violente gen counter-strike, gta... si sunt extrem de deprimat si speriat, adica nu am facut rau nimanui, eu stiam ca este pacat atunci cand afecteaza pe cineva, gen mintitul, furatul, omoratul, ranitul... adica de exemplu in jocurile astea gen gta cu violenta, doar stai in fata unui monitor si apesi pe niste taste si pe un mouse, dar nu faci rau nimanui, nici sa te fardezi/machezi(la femei) sau sa te tunzi, si mai sunt de genu. stiu ca 'nu tot ce zboara pe internet se mananca' dar na. eu nu vreau sa fac rau nimanui si il iubesc pe Dumnezeu cu toata inima si ma simt foarte descurajat, va rog ateii n-au ce cauta aici. Multumesc!

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa te consulte un psihiatru, pentru ca religia te-a cam prostit si ai putea avea probleme psihice.

| danay72 a răspuns:

Felicitări pentru faptul că ești hotarat sa asculti de Dumnezeu. El te iartă, dacă te caiesti sincer și nu mai faci.

| MateiT a răspuns (pentru danay72):

Ea il va ierta indiferent, pentru ca iubirea Divina nu are limite
Lasati copii sa vina la El. Nu ii tineti captivi in rusine si frica, lucrul acesta se va intoarce importiva voastra, aceasta e vointa Lui Dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru MateiT):

Iubirea lui Dumnezeu nu este slabiciune, incat sa desfranezi, iar El sa te ierte oricum! Iubirea rastignita a lui Dumnezeu indeamna nu la desfranare ci la pocainta, spre iertarea pacatelor!
Dumnezeu nu ne cheama la El, ca sa desfranam, ci ca sa ne sfintim.
Trupul nu este spre desfranare, zice Sf. Ap. Pavel, ci pentru Domnul.
Suntem chemati nu la desfranare, ci la sfintenie, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul.
Si trupul si sufletul sunt ale Domnului si sunt Biserica Duhului Sfant. Slaviti pe Domnul in trupul si sufletul vostru, zice Sf. Ap. Pavel!
Feriti-va de desfranare, zice acelasi Sf. Apostol! Malahienii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu. Corinteni 6, 9-10

| Boss315 explică (pentru anonim_4396):

sad
:[
''Malahienii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.'' fix de asta ma si temeam

| MateiT a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca desfranarea ne indeparteaza de Dumnezeu, insa putem observa cu usurinta ca adolescentii oricum vor avea aceste impulsuri, si desi e bine sa se practice abstinenta, cei ma multi nu pot, iar religia noastra ii face sa le fie frica si rusine de acest pacat
Un dialog este artificial daca trebuir sa dam citate dintr-o carte, fie ea si cea mai importanta carte
Te intreb sincer si asi aprecia un raspuns organic, natural si fara citate, poatr mai mult din inima (unde se afla de fapt Dumnezeu)... Crezi ca e mai bine ca un copil de 12 ani sa suprime un impuls si sa ii fie rusine de propria sexualitate decat sa mearga pe adevarat cale a sfinteniei si sa ajunga sa poata practica abstinenta dintr-o intentie pura lipsita de frica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MateiT):

Esti la rubrica "Religie" si faci apologia pacatului malahiei la un copil de 11 ani! De ce sa nu citez din Biblie, unde scrie ca desfranarea e un pacat si ca pacatul malahiei opreste de la mantuire un om, indiferent de varsta?
A cita din Biblie si a discuta din punct de vedere religios un subiect, face parte din scopul rubricii "Religie"!
Ai amestecat pe Dumnezeu in apologia ta pentru pacatul malahiei, desi Dumnezeu nu iubeste nici pacatul si nici patima, indiferent de ea, si nu ne cheama la desfranare, ci la sfintire! Cine strica Biserica Duhului Sfant prin desfranare, il va strica si Dumnezeu pe el!
Ca sa-ti raspund la intrebarea ta, eu nu cred ca activitatea unui copil la 11 ani trebuie sa aiba ca obiect sexualitatea sa; fiecare varsta are specifica propria activitate. E pur si simplu nebunesc cum incearca unii sa sexualizeze copiii! Aceasta tendinta vine din Occidentul depravat, care nimic bun nu ne ofera in ultimul timp, decat homosexualitate, sexualizarea copiilor, rachete si invinovatirea credintei crestin-ortodoxe.
Copilului trebuie sa-i fie frica de pacat si de consecintele lui, si nu numai copilului, ci oricui care are cat de cat o constiinta crestineasca!

| MateiT a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu iubeste tot
Copilul a inceput discutia despre autosatisfacere
Nu doresc sa jignesc sau sa enervez pe nimeni. Imi cer scuze daca am facut-o
Dumnezeu nu vrea ca acestui copil sa ii fie impusa frica si rusine. Doctrina religioasa face acest lucru si abia acesta este un mare pacat
Frica nu isi are loc in credinta adevarata. umilitatea da. inocenta da, aceste lucruri isi au locul
Iar copilul acesta este inocent. La fel este si intentia cu care el s-a atins. Nu zic ca e bine, stiu ca nu e bine
De asemenea nu am incercat sa sexualizez un copil, dar el s-a "sexualizat singur" daca pot spune asa, pentru ca s ales singur sa faca asta indiferent de infuente
Poti cita Biblia cat doresti, voiam doar sa zic ca imi suna putin mecanic dar poate ca e doar impresia mea
E adevarat intr-un fel. Dumnezeu nu iubeste pacatul dar il iubeste pe cel care greseste si ii ofera sanse de a merge pe o cale mai buna. Mai bine ar fi ca adultii sa nu impuna rusine si frica in inima unui copil
Religia noastra a fost corupta si schimbata
Iisus ne-a spus sa intram in imparatie asa cum suntem noi, cu toate pacatele, si atunci schimbarea interioara va veni. Dar din pacate cei fixati in doctrina lor nu permit oamenilor si mai ales copiilor sa fie liberi si sa invete singuri consecinta pacatelor lor. Nu avem nevoie de adulti "responsabili" si super credinciosi sa impuna frica in inima unui copil care este curat. Da, va fi influentat de mentalitatea vestica, dar pana si acest lucru face parte din planul Lui Dumnezeu. Nimic nu poate fi cu adevarat in afara Lui Dumnezeu din moment ce El este Creatorul suprem omniprezent si omnipotent
Sunt aprins pe subiect deoarece vad impactul negativ pe care il are religia asta semi pagana si distorsionata asupra mintii si inimii celor mai vulnerabili, copii
Oricine simte nevoia disperata de a apara o credinta o apara din frica, cel curat stie ca Dumnezeu va scoate adevarul la iveala
Adevarul despre Biserica va iesi la iveala intr-un mod mult mai public curand, si vom vedea manipularea asta asa cum este ea de fapt in realitate, surpimarea inocentei si a sensibilitatii inimii

| Boss315 explică (pentru anonim_4396):

sad

| ania a răspuns:

Felicitări că ai renunțat la aceea practică, că îl iubești pe Dumnezeu cu toată inima. Trebuie să ne concentrăm mai mult pe lucrurule bune nu să ne tot ferim de cele rele.Nu aproape tot ce facem e păcat. Biblia spune -Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn (Stăpân ) și dacă crezi în inima ta că Tatăl L-a înviat din morți, vei fi mântuit(Romani 10-9)și că Tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui(al lui Iisus) le-a dat deptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge(adică ereditar, pentru că așa au fost și părinții), nici din voia firii lor( mântuirea n-o putem merita) nici din voia vreunui om( pentru că așa au decis alții pentru noi) ci din Dumnezeu.Ioan 1-8.
Cel mai important e să alegem să ne dăruim sufletul lui Dumnezeu, să-l alegem pe Iisus ca Domn, stăpân peste viața noastră, să-l primim în sensul de fi de acord ca Dumnezeu să ne înfieze. Dacă ne rugăm ca El să ne ghideze spre lucrurile bune care îl bucură pe EL, El ne ajută și trăim o viață cu sens.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iti faci probleme inutile! Dumnezeu nu te judeca dupa cate 'labe' ti_ai tras! Nu te descuraja! fa ce-ti dicteaza INIMA! Asta e important!

| Boss315 explică (pentru oprescudorin11):

Dar cum ma judeca? Am auzit ca dupa credinta si faptele bune

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Boss315):

Faptele BUNE le judeca DOAR DUMNEZEU. Daca INIMA TA E CURATA, nu te uita in jur, vei auzi o gramada de mizerii enuntate de, poate cei mai mari pacatosi!". Fii tu insuti! Daca ai o mama, un tata, esti FERICIT!
Respecta-i cat poti, gaseste-ti un DRUM POTRIVIT cu aptitudinile tale in viata, lasa aiurelile astea.Stiu ca e VARSTA FRAGEDA, unii si la varsta asta au rasturnat munti!
Ai incredere in judecata ta, Dumnezeu ii iubeste pe cei ce-i respecta PORUNCILE(sunt doar 10). Intelege-le! Nu te lua dupa toti neavenitii care-ti explica dupa interesul lor, se folosesc de tineretea lor sa-si mai bage un banut in traista.
Ai incredere in DUMNEZEU! Si apoi in TINE!
Iar Dumnezeu este cel din cele 10 Porunci(Decalogul) si mintea si mai ales inima ta! si nu cine iti explica cum sa le intelegi!
Bafta si lasa prostiile!

| Speed99 a răspuns:

Uite ce face religia dintr-un om normal.
Nu stiu ce e mai absurd - ca exista oameni care inca mai cred in ceea ce scrie in Biblie, sau ca unii chiar isi schimba stilul de viata din vina ei.

Deschide-ti ochii, nu lasa propaganda sa-ti conduca viata. Masturbe'aza-te de cate ori vrei, e ceva natural si o cale sanatoasa de a-ti descoperi corpul. Nu lua sfaturi de la o carte scrisa in urma cu 2000 de ani, pe vremea cand oameniii credeau ca pamantul are doar cativa mii de ani, ca e plat, si ca intregul univers se roteste in jurul lui. Probabil cand te vei maturiza, vei realiza si tu chestiile astea, atata timp cat nu esti spalat pe creier si indoctrinat. Bafta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Am sa-ti raspund la intrebari pe rand.In ceea ce priveste masturbarea, Dumnezeu nu vrea ca noi sa fim perfecti ci sa-L ascultam! Noi suntem nascuti cu pacatul in sange ceea ce ne determina sa-l aplicam, insa Dumnezeu intelege asta si ne iarta! Vina este normala atunci cand il iubesti pe Cel Inalt! Prin oprirea acestei practici, El iti va ierta pacatele si te va iubi deoarece tu vei fi castigator in asta, nu pacatul...Iar in ceea ce priveste pacatele, in afara de cele spuse prin cele 10 porunci, altele enumerate de tine nu pot fi considerate pacate ci influente negative in dezvoltarea copilului! Deoarece violenta manifestata prin jocuri poate influenta viata reala cu violenta domestica, iar manifestarile fetelor cu tot felul de cosmeticele le poate influenta infatisarea ceea ce Dumnezeu nu va mai recunoaste(cu referire si la operatii estetice etc)... Iubeste-L si asculta-l pe Dumnezeu ca sa-ti fie tie bine! Meriti"a doua sansa"

| MateiT a răspuns (pentru FoxyM):

Dumnezeu ii da sanse intotdeauna
Nu hotaram noi daca copilul acesta "merita a doua sansa"

| FoxyM a răspuns (pentru MateiT):

Salutare! Meriti "a doua sansa"e sloganul meu, trateaza-l ca atare!

| MateiT a răspuns (pentru FoxyM):

Okay

| gratargratar a răspuns:

E foarte important sa te duci la spovedanie. Du-te si te spovedeste. De ce nu te duci? O sa simti o mare povara luata de pe tine.

Masturbarea e foarte rea. Foarte. Iti schimba radical modul de gandire. De asemenea afecteaza dezvoltarea sistemului nervos. Practicarea ei provoaca anxietate, atacuri de panica si depresie.
E foarte bine ca ai reusit sa nu o mai faci. In perioada asta o sa-ti fie cel mai greu. Dar daca treci peste primele 2-3 luni fara sa o mai faci, pe urma o sa-ti fie mai usor. O sa vezi schimbari inclusiv in modul tau de gandire. Per total - o sa te simti mult mai bine. Si te felicit ca te-ai gandit sa te lasi.

Cat despre celelalte griji ale tale, e normal sa le ai de vreme ce nu-l prea cunosti pe Dumnezeu. El nu e un inchizitor, ci e Iubire. Cu timpul vei ajunge sa-L cunosti si nu o sa te mai temi. Frica de Dumnezeu este insa inceputul catre Iubirea de Dumnezeu.

Te sfatuiesc asa:
1) Du-te si te spovedeste (fara rusine)
2) Tine-te de Biserica (macar Liturghia de Duminica)
3) Fa-ti un program de rugaciune. Incepe cu cateva minute pe zi. Dupa somn si inainte de somn.

Ai doar 11 ani si o sa intalnesti multe ispite pe parcurs. Tine minte un lucru: degeaba esti drept toata viata daca iti pierzi credinta in ultima clipa. Cu alte cuvinte, lupta se da pana la moarte.
Doamne ajuta! Mantuire iti doresc.

| DoarAlin a răspuns (pentru gratargratar):

Efectele negative pentru sanatate sunt reale! Restul no coment.

| gratargratar a răspuns (pentru DoarAlin):

Daca ai inteles efectele masturbarii (si pornografiei) asupra sanatatii, eu sunt multimit happy Te rog sa impartasesti si prietenilor tai.

| LOVW a răspuns:

Incearca sa ti post si sa te rogi in continuare : )
Nu asculta vorbele rele ale oamenilor fiindca ei nu au dreptul sa te judece. Nu esti singurul ca a facut acest pacat, Dumnezeu sa te aiba in grija si sa treci peste aceste probleme. Apreciez ca doresti sa te lasi de acest pacat. Atunci cand simti ca doresti sa... spune NU! si toata incarcatura va disparea.

| MateiT a răspuns:

E asa de extrem ceea ce scrii incat ma intreb daca vorbesti serios
Nu asi intentiona niciodata sa jignesc credinta cuiva dar religiile au fost influentate puternic de catre niste grupari de oameni extrem de inteligenti si malefici. Si asa ajung multi credinciosi cu inima curata sa le fie frica de pacate si de judecata Lui Dumnezeu
Copile, te rog, pentru numele Lui Dumnezeu, sa nu-ti fie rusine pentru ca vrei sa simti placere, e firesc, asa ai fost lasat aici de Dumnezeu
Spune, ce te face sa crezi ca Dumnezeu e impotriva masturbarii? ce te face sa crezi ca Dumnezeu te-ar fi lasat aici de izbeliste cu o tona de hormoni si organe genitale

Imi pare rau sa-ti spun dar au bagat frica in tine iar religia ta vrea sa-ti suprime sexualitatea. Sa suprimi acest dar divin e adevaratul pacat. Sa stai sa joci jocuri in fata unui nenorocit de ecran e o pierdere de timp si iti face rau mentalului care este in dezvoltare
Credinta e credinta iar frica e frica. Frica nu e credinta. Daca nu ti-ar fi frica ai continua sa te masturbezi. De ce crezi ca e lucrul asta?
Nu e ideal sa faci asta des sau sa iti imaginezi anumite lucruri, DAR sa vrei sa simti placere este cat se poate de natural
E adevarat ce ai spus la inceput, ai o mare problema, dar nu masturbarea, ci frica de a fi rau
Chiar crezi ca esti rau daca vrei sa te atingi?
Lasa destinul pe care ti l-a dat Dumnezeu sa te elibereze de frica. Traieste in credinta, incredere si iubire fata de Dumnezeu
Ai scris ceva foarte interesant : "Tot vad pe net si sincer m-am saturat sa vad ca aproape tot ce faci este pacat"
Ce este un pacat? Or sa-ti spuna ca asa a zis Dumnezeu in Biblie dar acea carte a fost modificata de oameni foarte foarte corupti acum mult timp, acei oameni au vrut sa controleze mai usor masele, iar atunci cand oamenii isi suprima impulsurile sexuale sunt mult mai usor de controlat
Ti-e rusine sa simti placere? ti-e rusine sa iti atingi organele genitale? de ce?
Ma inspaimanta cuvintele pe care le-ai scris
Or sa-ti fure mintile cu prostiile astea
Vorbeste deschis cu Dumnezeu si spune-i ce simti cu adevarat si cere-i ajutorul, te va ajuta
Ai spus ceva foarte important, ca nu vrei sa faci rau nimanui si ca il iubesti pe Dumnezeu, asta e cel mai important, daca te masturbezi sau nu e aproape irelevant in comparatie cu asta
Haide sa iti arat cum te corupe religia ta:
"ateii n-au ce cauta aici."
Dar totusi Dumnezeu ii accepta si ii iubeste neconditionat. Tu esti oare mai presus de asta?

| Boss315 explică (pentru MateiT):

Iti multumesc de raspuns!

| MortalProxy96 a răspuns:

Calmează-te. Nu există păcate. Nu mai asculta și fă ce vrei tu.

Sunt satanist, ca să adaug. Fi tu însuți și nu te mai ruga de criminali inexistenţi să te ierte că faci ce simţi că e nevoie să faci.