| CosminPtrn a întrebat:

Sunt foarte nemultumit de existenta mea. Am aproape 20 de ani si nu am avut pana acum nici o relatie si ma simt foarte neincrezator din cauza asta. Cu atat mai rau nu arat nici ca muma padurii(nu sunt nici gras, nici pitic, am 1.86). Odata un baiat bisexual mi-a zis ca sunt chiar frumos si s-a dat la mine. Chiar mi-e frica sa nu creada fetele ca sunt gay. Si daca va intrebati, da, am fost intrebat si de fete daca sunt gay.
In fine, am deviat mult de la subiect. Pana la varsta asta nu am avut nici o relatie si chiar ma afecteaza foarte mult acest aspect, nu stiu ce sa fac, ma simt fara speranta. Tot ce imi doresc in momentul de fata e ca o fata sa se uite in ochii mei si sa imi spuna ca ma iubeste, efectiv simt ca duc lipsa de iubire, nici de la parinti nu prea am primit afectiune in toti anii astia, bine, nu ma refer acum in adolescenta, ci cand am fost mic.
Imi e foarte teama ca voi ramane singur pe vecie... si mna, cel mai probabil voi ramane. Ce as putea sa fac in privinta asta? Credeti ca ar fi bun un terapeut? Va rog nespus, ajutati-ma.
PS: Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic m-ai sus, si imi pare rau daca v-am pierdut timpul lasandu-va sa cititi gogomania de mai sus.

30 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da ai putea apela la terapie să afli cauza dar eu tind să cred că e modu de abordare a fetelor, probabil le abordezi mega banal și nu știi să întreți sau să deschizi o conversație care să stârnească interes. Posibil să ai și o atitudine disperată care se resimte și îndepărtează instant

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Nu arata bine, nu e vb de terapie

| RAY a răspuns:

Trecand peste toate basmele de mai sus,sa stii ca conteaza
-aspectul fizic -fata simetrica-vocea groasa,bratele dezvoltate,fara burtica,inaltime,nu e vorba ca ai nevoie de un pshiolog sau sa abordez fetele pe naiba,e vorba de aspectul fizic, cel mai important lucru este cum arati si poti citi carti,da bani pe pshiologi ca nu te vor mai atractiv fizic,nu crede in fetele care spun ca fizicul nu conteaza, mint

-statul social
-socializarea, cunoasterea, sa un ai un scop, umorul

dar repet fizicul conteaza cel mai mult

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci asta este problema, nu existenta ta. Pana la urma existanta nu are legatura cu celelalte lucruri.

Este ok, vrei sa te inteleaga cineva, sa ai cu cine sa vorbesti, este normal ca dupa o anumita varsta sa vrei asta.
Iti este teama ca ramai singur o vecie? Imposibil happy

In primul rand, concentreaza-te pe tine, pe persoana ta, dezvolta-te asa cum vrei, mai ales personal, intelege ce este viata, bucura-te de fiecare clipa petrecuta pe Pamant, de fiecare moment. Nu lasa pe nimeni sa iti spuna ce sa faci, daca tu nu vrei asta, si nu te mai judeca atat. Lumea se invarte in jurul tau, pentru tine. Nu trebuie sa te gandesti la altceva, intelegand ca la fel este in cazul tuturor.
Poate chiar acum o fata se gandeste exact la ce ai zis.

In al doilea rand, legat de fete, o sa vina, o sa vezi. Trebuie sa fii sigur pe tine, sa fii puternic, deschis, sa stii cand sa faci o gluma si cand nu. Si nu te mai judeca asa mult. Daca vorbesti cu o fata si ea nu vrea sa mai vorbeasca cu tine, asta este... treci peste, nu iti bate asa de mult capul cu acest moment, ca pana la urma sunt doar momente.

Ce iti ramane de facut? Sa continui cu o atitudine pozitiva, iar energia ta pozitiva, o sa atraga exact persoanele pe care le vrei, in mod neasteptat, cand este si cel mai frumos happy

Invata sa te apreciezi tu pe tine, si apoi o sa vina si restul persoanelor.

Numai bine! ^_^

| Catrice a răspuns:

"Odata un baiat bisexual mi-a zis ca sunt chiar frumos si s-a dat la mine. Chiar mi-e frica sa nu creada fetele ca sunt gay."
Sărăcuțul, numai din cauza asta l-ai refuzat...sad

| Sofer a răspuns:

Nu vei rămâne singur doar ca nu ai întâlnit persoana potrivita

| CosminPtrn explică (pentru Sofer):

Deci nu mai vreau sa aud astfel de raspunsuri cliseice, "nu ai intalnit persoana potrivita", "exista cineva pentru fiecare", "trebuie sa fii tu insuti" genul asta de raspunsuri nu ajuta cu absolut nimic. Exista persoane pe lumea asta care efectiv nu au gasit pe nimeni. "Nu vei ramane singur" asta imi ziceam si eu prin liceu si uite ca s-a dovedit contrariul. Crezi ca ma va vrea cineva stiind ca nu am mai avut vreo relatie pana acum? Efectiv o sa creada ca sunt ceva sociopat. Despre ce doamne iarta-ma vorbim aici.

| TLF92 a răspuns (pentru CosminPtrn):

FARA SENS TV o sa te ajute ala laughing) dar e 4000 de ron cursurile lui de dezvoltare personala, oricum sa opresti fete pe strada numai e la moda, tot prostul o stie, ori ai un profil de Instagram atragator ori iei POOLA in mana

| RAY a răspuns (pentru CosminPtrn):

Toti te trimit la pshiolog, terapeit laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate ar ajuta și un terapeut. Dar eu as recomanda până atunci un "dating coach", care sa te învețe despre tipe.
Recomand Czaggin20, c boogie production, Cousin T. TAW
Recomandarea mea este sa încerci semen retention, adică sa abții de la masturbare, sa o lași de tot, asta o să-ți îmbunătățească considerabil încrederea în sine și o sa te scape de depresia care o ai din cauza asta. Plus alte beneficii care le are. Dar nu are rost sa le zic aici.
Ieși mai mult din casa, fa mai mult contact cu fetele sunt 100% sigur că nu ai făcut cu destule.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti care nu atragem sexul opus sa mergem la terapeut laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Site-ul artaseductiei.ro sigur te va ajuta. Este plin de sfaturi la care nu te-ai fi gândit, dar care sunt logice. Eu l-am descoperit acum vreo 6 luni. Nu am apucat să pun în aplicare ce zice acolo din cauza Covid, dar chiar am încredere că mă va putea ajuta. Eu am 17 ani, nu am iubită și nu am avut niciodată, deși am nevoie de o relație ca de aer. Deasemenea pe acel site sunt enumerate o grămadă de greșeli pe care le fac bărbații ca noi și ni se dă rezolvarea lor. Nu te mai uita la porno, asta îți face extrem de rău. Lucrează la încrederea în sine!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Gogosi online, nu intelegeti ca fara atractie este zero interes

| eckblume a răspuns:

,,Am aproape 20 de ani si nu am avut pana acum nici o relatie si ma simt foarte neincrezator din cauza asta." - Ti-ar prinde bine o discutie cu cineva specializat (exemplu: sexologul, psihologul cu formare in CBT). Mai sunt fete de varsta ta care nu au avut o relatie din diverse motive. Bine ar fi sa intalnesti una. Am avut prietene care si-au gasit pe aplicatiile de dating parteneri cu care sunt si acum. Da, e posibil sa dai de fitoase pe acolo, dar cine stie... poate exista acolo o fata care cauta o relatie serioasa. Eu as analiza mai intai descrierea profilului pana sa trimit mesaj.
,, Chiar mi-e frica sa nu creada fetele ca sunt gay." - Cat timp nu ai apucaturile unui gay nu cred ca asta va fi suspiciunea principala.
,, Imi e foarte teama ca voi ramane singur pe vecie... si mna, cel mai probabil voi ramane. " - Am trei amici care erau extrem de pesimisti, cu stima scazuta de sine, fara multi bani etc. Toti si-au gasit niste fete afectuoase tocmai cand credeau ca vor ramane singuri pe viata.
Pana sa gasesti persoana asta potrivita trebuie sa tii cont de anumite aspecte. Increderea in sine conteaza mult din punctul meu de vedere si nu doar in relatii, ci oriunde. Cred ca ar trebui sa iesi mai des cu prietenii (acum e mai dificil din cauza restrictiilor), sa te integrezi intr-un grup (ex: preferinte muzicale, sport). Pastreaza-ti calmul, nu te frustra si mai rau. Dezvolta-ti simtul umorului. Fii curajos. Chiar daca ai parte de esecuri, respingeri mai incearca sa conversezi cu fete.
,, Credeti ca ar fi bun un terapeut? " - Daca ai de gand sa schimbi ceva in viata ta, atunci da, te-ar putea ajuta.

| TLF92 a răspuns (pentru eckblume):

Psihologul nu face altceva decat sa iti induca o stare de bine invocand tot felul de povesti, ala e pus acolo pentru alte lucruri, nu stiu cum sa ma fac inteles, sau cel putin asta e opinia, te ajuta in depresie cauzata de problemele cotidiene din viata de zi cu zi, la servici etc...

| TLF92 a răspuns (pentru eckblume):

Ca fapt divers exista pe lumea asta persoane care sunt oarecum depresive sau suparate ca nu reusesc sa aiba un job decent si poate o viata mai buna, dar pe partea de sex si relatii stau destul de bine, aia de ce nu ar apela la psiholog rolling on the floor)

| eckblume a răspuns (pentru TLF92):

Psihologul nu ii rezolva problemele, ci il indruma astfel incat sa le depaseasca. Exista psihologi care poate nu sunt pregatiti, dar psihologia nu se rezuma la a invoca povesti. Are numeroare orientari, formari si sute de tehnici psihologice. Nu orice tip de abordare i se potriveste cuiva. Sunt o gramada de factori care influenteaza procesul terapeutic. El se simte dezamagit, fara speranta. Prin urmare ar fi necesar sa lucreze pe partea asta cu stima de sine. Psihologia umanista sustine ca orice om are resursele sale interioare cu care isi poate rezolva conflictele/problemele. Dar ce facem cand nu stim cum sa le utilizam? Aici intervine psihologul. Poate discuta cu o persoana apropiata, nu doar cu un psiholog. Totul e sa isi doreasca o schimbare. E vorba de motivatie. De exemplu, sunt oameni care vor sa se lase de fumat de maine. Unii pot fara niciun ajutor, altii nu.
Psihologul pentru unii a fost de ajutor, pentru altii nu. Sa incerce daca nu a fost. Psihologul cu master in psihologia cuplului si a familiei l-ar intelege mult mai bine decat un psiholog clinician (de exemplu). Fiecare are experiente si opinii diferite.

| eckblume a răspuns (pentru TLF92):

E alegerea fiecaruia ce face cu viata lui. Pentru unii e o pierdere de timp sa mergi la psiholog. Nu am de ce sa condamn asta.

| TLF92 a răspuns (pentru eckblume):

Pai eu ce ti-am zis, nu o sa ii rezolve lui problema, mai pe intelesul tuturor nu o sa faca ala femeile sa il placa pe el

| TLF92 a răspuns (pentru eckblume):

Totul in ziua de azi se invarte in jurul social media, n-ai un profil de insta sau Facebook destul de popular sincer sa fiu nu stiu ce sansa ai la fete

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

Omule ce pshiolog, terapeut laughinglaughing nu atrage prin aspectul lui fizic sexul opus

| eckblume a răspuns (pentru RAY):

E clar ca nu s-a inteles esenta raspunsului meu.
Tu sustii ca neatractivitatea reprezinta zero sanse de a atrage sexul opus. Tu in ce lume traiesti? A perfectiunii? Tu vezi pe strada doar cupluri formate din oameni frumosi? Sunt milioane de oameni in tara asta. Si cei neatractivi isi pot face o relatie. Dovada e chiar existenta lor. Traiesc, se iubesc si nu isi mai fac griji ca,, Vai, ce urat/a sunt! Fug oamenii de noi cand ne vad pe strada". Cand te focusezi pe partea negativa nu doar in plan sentimental, ci pe mai multe planuri poti fi afectat. E dovada de cinism sa afirmi ca ai zero sanse in viata sa fii iubit daca esti neatractiv/a. Sansele ti le mai faci si singur. Cel care a pus intrebarea a spus ca nu e muma padurii. Si cei mai atractivi oameni au dificultati in gasirea unui partener/unei partenere.
Femeile evita cel mai mult un om nesigur, plin de complexe. Pentru tine sunt minciuni online, dar nu uita ca nu toti gandim la fel. Nici eu nu sunt de acord cu anumite conceptii de pe TPU, dar nu ma apuc sa contrazic experientele/opiniile altora si sa ii acuz de minciuna, ipocrizie. Cel care a pus intrebarea citeste raspunsurile si va actiona tot cum stie el. Daca gaseste ceva util din raspunsul meu (de exemplu) bine, daca nu, iar e bine.
Tu crezi ca i-am sugerat sa mearga la psiholog ca sa se simta mai frumos? Nu. Daca era asa, ii ziceam sa stranga bani sa-si faca operatii estetice. El a intrebat daca ar fi bun un terapeut, iar eu i-am raspuns. La 20 de ani gandeste si el critic. Face distinctia dintre bine si rau, adevar si minciuna.

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor fetele si minciunile lor vesnica, tu crezi ca eu cred, sunt minciuni

| anonim_4396 a răspuns (pentru eckblume):

Păi da dar ei joaca in liga greșită, când ești broscoi nu ai cum sa ai pretenții la prințese. Mai bine stau singuri decât să fie cu una de teapa lor.

| alexalx1234 a răspuns (pentru eckblume):

Întreb din curiozitate. Acum cât timp și-au găsit acei trei amici ai tăi iubite?

| eckblume a răspuns (pentru alexalx1234):

Unul a intalnit-o la un mic concert din 2019, altul la facultate acum 2 luni, iar celalalt are mai mult de o jumatate de an (cunoscuti pe internet)

| TLF92 a răspuns:

Daca te vaiti la 20 ce ai sa faci daca ajungi la 28 in aceiasi situatie ca mine, am o curiozitate o sa te omori?

| TLF92 a răspuns:

Zi mersi ca te-a apreciat cineva, nu conteaza ca a fost sau nu baiat si ca e gay laughing)) e un plus, deci o dovada ca daca vrei neaparat NU O SA MORI SINGUR

| ILIoN a răspuns:

Nu cred ca ai tu vreo problema ca sa trebuiasca sa faci terapie. Pur si simplu nu ai gasit persoana potrivita. Cred ca ar trebui sa fii chill, sa faci ce iti place, sa fii amuzant si stapan pe situatie. Femeile vad asta si o sa vina fara sa le chemi.

| CosminPtrn explică:

*la PS am scris "m-ai" in loc de "mai". Abia acum am observat.