| paul0507 a întrebat:

Sunt indragostit de o fata de jumatate de an si am inceput sa-i vorbesc de vreo 5 luni. Dupa vreo 2 saptamani de cand am inceput sa vorbim am chemat-o in oras si i-am spus ca o plac si m-a refuzat elegant si mi-a spus ca ii place de alta persoana. Nu am vorbit 2 luni cu ea si de 2 luni am inceput iar sa-i vorbesc si am iesit zilele astea la un film. Eram doar eu cu ea si cu sora ei. Totul a fost ok la film. Am ajuns acasa si mi-a dat mesaj daca mi-a placut filmul etc. si i-am spus inca o data ca o plac si am intrebat-o daca putem iesii doar noi 2 fara sora-sa. Ea mi-a spus inca o data ca nu ma place dar tot mi-a spus ca sunt foarte tare si un prieten bun si chestii d-astea. Ce as putea sa fac incat sa nu ii mai placa de baiatul respectiv si sa fie intr-o relatie cu mine? (sora ei i-a spus ca semanam foarte mult si in comportament si fizic). Am mai vorbit cu cativa prieteni care ii avem in comun si mi-au spus ca chiar am sanse sa fiu cu ea. Ce sfaturi imi puteti da incat sa avem o relatie noi 2?

7 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Sa o lasi balta, daca o persoana nu te place nu o poti obliga sa te placa si nu o poti face sa nu ii mai placa de baiatul respectic. Gandeste-te : cum tie iti place de ea la fel si ei ii place de ala. Daca o alta fata ti-ar spune ca te place ai putea fi cu ea?

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Te tine in friendzone pana vede cât de mult o placi tu, sa fie sigura pe ceea ce vrei tu. Eu spus sa încerci din răsputeri, sa te ții de ea dacă îți place atât de mult, iar intr-o zi când veți fi amândoi încearcă sa o săruți. Dacă nu merge, discuta cu ea și încearcă sa te îndepărtezi. Înseamnă ca ea chiar nu te place și te considera ca prieten

| paul0507 explică (pentru Mihhhhhhhh):

Eu chiar o ador si as face absolut orice pentru ea. nu cred ca sentimentul e reciproc

| Laila12Izabela a răspuns:

Nu cred,ca ii place de altcineva,cred ca doar ii este teama, ca daca relația voastră nu merge atunci, nu ati mai putea sa fiti nici prieteni. Cred, ca ii este teama, ca daca accepta o relatie cu tine si nu merge atunci te-ar pierde.Nu vrea sa te piardă ca prieten.Vb cu ea spune-i, ca nu are de ce sa-i fie teama, nu tot ce e frumos in viata e si ușor. Explica-i ca tu tii la ea mai mult decat la o prietena.Din vorbele tale reiese, ca ea tine la tine mult si are o parere foarte buna despre tine. Cine stie poate in viitor ati putea avea o relatie frumoasă și de durata.

| paul0507 explică (pentru Laila12Izabela):

I-am spus ca am fost foarte fericit cand am vazut-o si nu am fost asa de fericit mult timp, i-am mai spus ca e superba cu zambetul ei pe buze si sa nu fie trista niciodata ca plange cerul. eu tot am complimentat-o si i-am spus cat de mult tin la ea. si ea mi-a spus ca sunt foarte tare si ar fi pacat sa nu mai vorbim ( eu i-am spus ca e aiurea sa rananem prieteni dupa ce i-am spus de 2 ori ca o plac chiar daca are o personalitate superba si simt ca e soulmate-ul meu). eu nu am mai avut o relatie panq acum (ambii avem 14 ani) ea a mai avut inca 2 si a spus ca ambele au fost oribile si foarte proaste. i-am mai spus ca tin foarte mult la ea si nu stiu deloc ce sa mai fac.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru paul0507):

Deci ii este teama! Cred ca cel mai bine este sa stai departe o perioadă, sa iti faci ordine in gânduri. Da-i si ei timp.Din cate vad fata nu vrea sa sufere. Dacă te simți la capătul puterilor, poti sa vb cu mine, eu sunt aici.

| claudiostar22222 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti mai mult cu ia sa vorbesti frumos cand are ceva greu de cărat.Stai mai mult timp cu ia, iai apararea.Am si eu o prietena care vreau sa eu spun. Sper ca te am ajutat mult noroc.