| GotenKs18 a întrebat:

Sunt la o rascruce de drumuri foarte mare si nu stiu ce sa fac, eu si prietena mea tocmai am implinit 6 luni de relatie problema e ca nu mai pot sa o suport, se lasa condusa de orgoliu si nu exista zi sa nu ma cert cu ea si asta numai din cauza ei pentru ca nu are ce face altceva in afara sa caute motive banale si de tot rahatul.In fine eu unul as renunta in secunda 2, dar s-a ajuns aici din cauza mea ca am tot tras de relatie ca un prost.Problema este ca am facut-o de 2 ori neprotejat cu ea ( ultima data acum 2 zile ) si nu stiu, sunt speriat de o eventuala sarcina.Niciodata nu am ejaculat in ea si intrebarile ar fi:stiu ca exista risc doar ca este mare, este mic? Ce ma sfatuiti sa fac? Am inteles ca testele de sarcina se fac la 3 saptamani de la ultimul contact si doar cand ma gandesc la gandul sa mai astept inca 3 saptamani nu mai suport ideea si relatia asta.Ea are ciclu neregulat iar luna trecuta i-a venit pe 14 deci se apropie sa ii vina menstruatia. Daca ii vine pot sa ma consider scapat de griji? (in sensul ca doar din acel lichid pre-ejaculator nu stiu daca e acelasi risc ca si ejacularea in ea nu)? Sau sa astept sa vad daca o sa aiba menstruatie si sa mai astept inca 3 saptamani sa faca si 1-2 teste de sarcina? Ce ma sfatuiti? straight face Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca ati facut neprotejat atunci exista riscul sa ramana insarcinata.
Daca se va intampla ca ea sa ramana insarcinata, atunci amandoi sunteti responsabili pentru asta.
Indiferent ca vrei sa pui punct relatiei sau nu, in aceasta situatie nu o poti lasa singura.
Eu propun sa asteptati cateva zile, sa faca test de sarcina peste 2 - 3 saptamani, daca nu va veni la timp menstruatia atunci sa faca si o consultatie ginecologica.
Sunt cazuri cand exista sangerari si peste sarcina ( cateva picaturi de sange inca nu exclude sarcina ).

| GotenKs18 explică (pentru evenso):

Da, am auzit si varianta asta cu sangerarile si peste sarcina doar ca o sa vorbesc cu ea si daca menstruatia va tine cel putin 3 zile iar cantitatile de sange vor fi normale in cazul asta sa mai existe ceva riscuri? pentru ca am inteles ca acele sangerari sunt de 1-2 zile maxim si culoarea sangelui poate fi diferita.

| evenso a răspuns (pentru GotenKs18):

Depinde, poate sa fie diferit in durata de timp si ca sa fie sigur ce fel de sangerare este trebuie facut control ginecologic.

| neutrino a răspuns:

Nimeni nu te obliga sa ai o relatie pe care nu o suporti si care mai si este, dupa spusele tale, de tot rahatul. Acum ti-ai facut damblaua, ai reusit sa faci sex cu ea, dar este timpul sa si intelegi ca sexul se face mereu protejat. Iti urez sa aveti noroc!

| GotenKs18 explică (pentru neutrino):

Da, la inceput recunosc ca asta a fost damblaua mea doar ca pe parcurs lucrurile s-au schimbat si chiar voiam sa tin de relatia asta, dar ea ma face pe zi de trece sa ma schimb.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu te poti lua dupa ea,cine stie ce are in cap,poate vrea cumva sa-ti faca un rau,daca tu nu-ti doresti copilul.
SI chiar daca ai continua cu ea,si apoi dupa test,ar iesi pozitiv, si ar vrea sa ramana copilul, ce-ai putea face?
Desparte-te, si daca cumva sunt probleme cu testul de sarcina, sa te anunte.

| Alison95 a răspuns:

Off doamne, exista pastila de a doua zi care se ia odata la 6 luni. asteptati doar..cati ani aveti?

| kbxftw a răspuns:

La ăstea cu menstruaţia neregulată e mai greu cu fecundarea ovulului. Riscul este minim, având în vedere că n-ai ejaculat în ea, de la lichidul preejaculator nu prea se rămâne însărcinată.

| Johnia a răspuns:

Daca ultima data i-a venit pe 14, si ati facut cu 2 zile in urma neprotejat, este cam perioada ovulatiei. Nu stiu ce sa iti spun, dar daca ati stat 6 luni impreuna, 3 saptamini nu sunt chiar atit de mult. Am cunoscute care au ramas insarcinate fara de ejaculare inauntru, si nu in perioada ovulatiei, dar bebe a iesit, asaca trebuie sa vorbesti deschis cu ea si sa asteptati rezultatul testului.

| GotenKs18 explică:

A, am uitat.Am vorbit cu ea in legatura cu o eventuala sarcina si a zis ca nu se pune problema si va face avort, dar nu stiu ce s-ar intampla si daca nu am mai fi impreuna dar sunt sigur dupa tot ce mi-a spus pana acum ca nu isi doreste o sarcina.Nu stiu ce sa zic si ce sa fac straight face.A mai fost cineva pus in situatia asta? Ce sa fac?

| evenso a răspuns (pentru GotenKs18):

Chiar nu poti sa stii sigur ca in cazul in care afla ca este insarcinata nu se razgandeste si o sa doreasca sa pastreze.
Sfatul cel mai bun ce iti pot da acum este sa fii "cuminte" si sa te comporti frumos (nu zic sa te prefaci), dar incearca sa te pui imaginar in locul ei, sa astepti rezultatul testului si daca e sa fie pozitiva sa iei o decizie importanta in viata ta, nu este usor deloc.
Se poate intampla si ca ea sa ramane insarcinata si ori nu iti va spune, lasa sa termini cu ea relatia, dar va naste copilul si atunci nici macar nu stii ca ai un copil, ori cere analiza ADN si platesti pensia alimentara pana la 18 ani ( sau pana la terminarea facultatii), sau chiar te poate santaja cu copilul, adica sa te obliga moral sa ramai langa ea, sau mai exista varianta ca sa faca o intrerupere de sarcina.