| Cristi1001 a întrebat:

Salut TPU!

Sunt nou in aceasta comunitate, asa ca daca am gresit categoria va rog sa ma scuzati! big grin

O intreabare ma framanta: De ce oamenii de treaba sunt asa de rau vazuti? Adica eu spre exemplu sunt un om de treaba,voluntar,respect pe cel de langa mine, ( nu vreau sa ma LAUD! stiu FOARTE BINE ca am si calitati dar si DEFECTE!) dar de fiecare data cand eu ma comport frumos cu cineva acel cineva nu face decat sa-si bata joc, sa te ia de fraier, adica sa zica ceva de genul: eee gata cu asta merge treaba, ma folosesc de el si gata, dupa aia uit cine e,si INCA ceva, nu am avut O PRIETENA NICIODATA si acest lucru nu ma face sa ma simt bine, AM 15 ANI si cam 8 luni asa, eu nu sunt ca ceilalti baieti...adica ei cand vad o fata spun: VAI CE FUND BETON AI SI CE BIDOANE CAT CASA! Eu nu sunt asa...eu cand caut o fata caut la ea : sa fie cat de cat frumoasa(si aici nu vreau sa JIGNESC pe nimeni), intelegatoare, respectuoasa, iubitoare. Nu inteleg de ce mereu cei care fac pe smecherii sunt BINE VAZUTI si APRECIATI, asta nu inseamna ca trebuie sa fii un fraier.dar nici un nebun sa fie un echilibru benefic tuturor, atata am avut de spus si daca se poate sa nu ma luati la misto si rog raspunsuri serioase si din nou scuze daca am gresit categoria, sunt nou in comunitate. VA MULTUMESC! happy

18 răspunsuri:
| DouaPuncteD a răspuns:

Buna, Cristi.
Te inteleg, stiu cum e. Chestia e ca tu ti-ai format o parere gresita despre tine si persoanele care sunt cam ca tine. Oamenii de treaba nu sunt vazuti rau decat de fete care n-au capul pe umeri (intelegi ce vreau sa spun).
Baietii aia "smecheri" asa cum ii caracterizezi tu sunt vazuti mai bine pentru ca fetele isi fac o impresie mai buna despre ei (depinde de fata). O fata prefera un smecher avand impresia ca o poate proteja pentru ca de obicei cei care au "gura mare" sunt vazuti mult mai bine datorita comportamentului.
Un baiat mai timid, care sta in banca lui niciodata nu va reusi ceea ce-si propune. Oricum, nu fii trist pentru ca exista si fete care ii apreciaza pentru chestia asta insa nu cred ca mai sunt multe de genul asta.

P.S : Nu te schimba pentru nimeni si ramai asa cum vrei tu, daca te simti bine in pielea ta.

| Cristi1001 explică (pentru DouaPuncteD):

Nu e vorba ca sunt timid, din contra sunt foarte deschis si sunt haios, numai ca nu suport nesimtirea si nu stiu cum sa zic...sunt prea bun cu cei din jurul meu, asta oare e defectul meu? bunatatea exagerata?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Copilule care esti copil, ai numa 15 ani, bucurate de viata, f**te tot ce misca, ca de aia si esti barbat si ai mandria in pantaloni, lasa tu chestiile astea serioase ca o sa vina si vremea lor, bucurate de viata si nu fi pampalau.

| Linguritza a răspuns:

Fiecare om are propria lui parerea despre persoana ideala care si-ar dori in viata sa. Inlegatura cu ce a zis baiatul, si eu ma gasesc in aceeasi postura. Pur si simplu nu imi place sa vorbesc urat, incerc sa ma controlez, nu stau si ma uit dupa nu stiu ce fata ce corp are. Mie unu imi place sa fiu intru totul diferit de alti. Si asa zisi smecheri ( ca sa zic asa ) nu as numi neaparat smecheri. Daca te dai cu un anumit parfum, ca faci misto de nu stiu care, ca ai bmw, ca ai bani, ca mergi la sala, ca mor fetele dupa tine, nu inseamna neaparat ca esti smecher. Daca faci si sala ca sa arati bine pentru fete, sa fim seriosi prea afemeiat esti. Faci sala pentru tine, ca iti place sportul. Si mie imi place sa fac sala, sa alerg, sa fac sport. Pur si simplu nu am stare. Si nu mam folosit niciodata de asa ceva ca sa atrag o fata, desi baieti ma fac fraier ca la modul cum arat as putea pune mana pe fete usor. Uite exact stilul asta de gandire la uni baieti ma enerveaza. Mai nou a aparut si la fete la fel. O fata nu accepta langa ea decat un baiat, un barbat ca sa zic asa. Si de cele mai multe ori, acel barbat este vreun mare smecher cu bmw, care de fapt e a lu tasu.

Poate judec si eu prea mult aici, asa zisi smecheri, si modul de gandire a fel si fel de oameni, dar asta este adevarul. Unele fete cauta barbati adevarati, alti sunt smecheri, alti sunt luati de fraieri daca vor sa aiba un stil de gandire si mod de a fi diferit de alti.

Imi aduc aminte ce imi povestise un baiat, care luase o fata care avea un baiat mic, din o alta relatie esuata. Si acest prieten al meu vroia ca sa il creasca ca fiind copilul lui. Dar nu aia ca nu sa se atinga de el, si tipa la lasat din cauza ca nu era asa cum era asa zis barbatul adevarat. Si acum aud ca aia iese pan oras si baiatul pe care il are zici ca este al nimanui.

Asta este lumea din ziua de astazi. Ca daca esti normal, esti luat de fraier. Cei normal e anormal, cei anormal e normal.

| EllenaEll a răspuns:

Noua fetelor, ne plac baietii care sunt... barbati adevarati, nu niste papusei. Din ce ai scris, reiese ca si tu esti un papusel. Si este normal ca nici fetele nu te plac. Mai mergi si tu la sala, invata sa fii barbat si vei vedea cum inainte sa-ti dai seama vor roi fetele in jurul tau. Faza e ca trebuie sa stii ce caracter evidentiezi. Chiar daca esti un papusel, si de exemplu, vreodata iti vine sa plangi in public sau altceva, invata sa spui nu... tine emotivitatea pentru tine si perna ta si invata sa te comporti ca un barbat.

| Cristi1001 explică (pentru EllenaEll):

Fac sala, si nu sunt un papusel, eu pur si simplu nu pot fi un nesimtit, un taran ca toti ceilalti si nu sunt timid, din contra chiar sunt haios etc...

| tsunami11 a răspuns (pentru EllenaEll):

Da voua va plac cei care se uita tot timpul dupa altele desi are prietena din ce o scris el reiese cai un baiat care e la locul lui si cind se uita la o fata se uita la frumusete si nu la fund si sani.Si daca el va merge la sala crezi ca dupa dinsul va umbla fetele la locul lor eu cred ca vor umbla cele care se asemana cu tine caci din ce ai scris tu reiese cati palc baieti afemeiati.Si eu pot sa spun ca sint cazuri in care sunt atras de fundul unei femei insa incerc s-a fiu indiferend si s-a nu trag atentia la asa ceva.

| Oana92 a răspuns (pentru EllenaEll):

Si barbatii au sentimente si au dreptul sa planga. daca ar reusi sa-si exprime sentimentele nu si-ar ineca amarul in bautura si nu si-ar lovi femeile!
Nu stiu ce intelegi cu prin papusel, dar eu inteleg exact genul de cocalar de mall atat de raspandit in zilele noastre! Prin papusel inteleg un individ care petrece mai mult timp decat mine in baie, isi face unghiile, se penseaza, epileaza si etc mai ceva ca o fata. Eu una clar nu imi doresc asa ceva langa mine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Mda, mai sunt si fete cu cap pe aici se pare. Ar trebui sa facem clone din tine poate asa mai capata putin creier pamantul asta

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si pe mine ma caracterizeaza modestia, dar mai trebuie sa cresti, toate la timpul lor, fetele se maturizeaza mai repede. Nu conteaza ce spun altii tu vezi-ti de treaba ta ca vin la timpul lor si mai du-te la biserica, fii un exemplu.

| Oana92 a răspuns:

La un moment dat vei gasi ce cauti, important e ca tu sa ramai mereu asa cum esti si sa nu te schimbi doar de dragul popularitatii. E greu sa fi bun in viata, dar merita, ca adult vei fi inconjurat de oameni adevarati si nu vei avea niciun motiv pentru care sa-ti ti capul plecat. La 15 ani e destul de greu sa gasesti asa ceva din simplul motiv ca cei de varsta ta sunt complet imaturi si lipsiti de orice urma de bun simt din dorinta de a iesi in evidenta si a arata ca pot. Ramai asa cum esti si vei avea de castigat. Bafta!

| Larisssaa a răspuns:

Nu aprecează pe cei şmecheri, doar că băieţii de genul tău sunt greu de găsit. Ei se schimbă pentru că cum se zice ˝ Cei buni sunt luaţi de prost ˝ dacă stai şi nu te grăbeşti, vei găsi o fată care să te placă pentru calităţile tale şi pentru defecte.

| LovellyAngel a răspuns:

Oamenii ăștia de treabă vor încerca să te schimbe. Nu o să îți răspund la întrebare, îți zic ceva mai important. Nu te lăsa schimbat de așa ziși prieteni, și fostul meu prieten până la 19ani doar cu mine a stat, dar deh, și-au vârât amici coada... În fine, sper ca ai prins ideea.
Așa, și ca să-ți răspund la întrebare : 99% DINTRE OAMENI SUNT JEGOȘI.

| Nelamuritul a răspuns:

Sunt vazuti rau pentru ca traim intr-o tara de prosti.

| HoneyPot a răspuns:

Stii cum e? Prostia in lume e o epidemie de care nu vom putea scapa. Tot mai putini oameni inteligenti si educati. Avem si o veste buna. Ca o lege universala "cine se aseamana se aduna". Pentru a fi vazut "bine" de majoritatea fetelor trebuie sa fii fraier. Intelegi tu de ce.
Nu merita sa te prostesti doar pentru niste gagici. Sunt si fete bune in lumea asta care apreciaza un baiat pentru inteligenta si nu pentru smecherie cocalareasca. E drept, sunt putine si dureaza mai mult pana gasesti, dar mai bine iti pierzi 5 ani din viata cautand una care te apreciaza pentru ce esti decat sa pierzi un an umbland dupa fusta uneia cu ifose si care nu ti s-ar potrivi vreodata.

| charna a răspuns:

Pentru ca tu i-ti folosesti neuronii in scopuri altruiste. cei care nu au neuroni, adica au "gauri" in cerebel, copie atitudinile "cool" ale "smecherilor" si de fapt sint...nimeni.
Daca vrei sa ai o prietena, cauta-ti una cu neuroni nu fara.
Nu te complexa. Nu trebuie sa-ti fie rusine, celor cu "gauri" in cerebel ar trebui sa le fie rusine. Fa scoala. Fara cultura si educatie, o meserie, ajungi ca ei. Urmeaza-ti drumul asa cum esti, nu incerca sa te schimbi, pentru ca, au calitati. Nu crede ca "smecherii" vor ajunge undeva. Nu, tot in mocirla lor de smecheri vor innota.