| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Va scrie un baiat care nu a avut in viata lui o prietena, care este batjocorit de catre colegi dar care insa are o ambitie de fier. Povestea incepe cu mutarea mea intr-un nou cartier, la sfarsitul lui August 2015, unde voi avea sa intalnesc un grup de copii de varste diferite.In primele mele zile ca locuitor al acestui cartier am sa intalnesc o fata superba, de care ma indragostesc Lulea.Eu am 15 ani (cls a ix-a) iar domnisoara 13 ani (cls a vii-a). Saptamani intregi mi au trebuit sa fac cunostinta cu ea, asta doar dupa incercari grele.Cand am ajuns in grupul acesta care are doar 2 baieti (eu si inca cineva) restul fiind fete,constat ca nu ma baga in seama nicicum decat daca o abordam eu.I-am spus baiatului ca imi place de ea, el I a spus intr un final, intrucat ei se cunosc de cca. 3 ani.Vineri,insa am facut greseala sa le spun unor colegi de clasa ca imi place de aceasta fata,spun greseala intrucat le am spus cum o cheama pe facebook si ia u trimis mesaj.Un baiat din clasa facea misto de ea (expresii gen:ce faci fa,de ce nu raspunzi),in timp ce o fata,bagacioasa de fel,i a trimis un mesaj gen:Nu ne cunoastem, dar avem o cunostinta comuna (era vorba de mine), si i-a zis ca eu I am spus ca e vecina mea,raspunsul vecinei de care imi place a fost,citez,, Ciudat, sunt vreo 7 fete in cartier si tocmai de mine ti a spus? Stiu ca ma place dar nici chiar asalaughing (aflase de la baiatul din grupul cartierului,de care am mentionat). Asta s a intamplat ieri si de atunci nu mai la ea ma gandesc. Faza nasoala e ca atunci cand am rugat o sa faca selfie cu mine a zis,, Nu facem poze, nu dam autografe"(erau si celelalte fete)sau umi stege comenturile pe motiv ca nu le intelege.Deci nu pare ca m ar place insa eu sunt mort dupa ea.Cum pot sa o fac sa ma placa,cert este ca nic nu ma cunoaste,nu are prieten,dar vreau sa ma placa.Ce imi recomandati sa fac imi e si rusine de ea? Sa stiti ca nu vreau relatii din alea cu sex,pupici si alte chestii,nu,vreau doar sa fiu pentru ea un prieten mai,, special". Deci ce aar trebui sa fac? Am vreo sansa sa o seduc? Scuzati greselile gramaticale dar ma grabesc. Funda si va rog fara mistouri, sunt satul de mistouri.

28 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sansa ta este nula, iar atunci cand iti place o fata, nu trebuie sa stie tot satul.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru neutrino):

Nu inteleg de crezi ca e nula? Ce am facut atat de grav?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca nu te place nu te place, n-ai ce-i face. Si cum la varsta ta asta e cel mai important lucru din lume imi imaginez ca iti va fi greu sa accepti dar asta e, asa te calesti.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Vezi ca asta e contul meu, baiatul de 15 ani care a scris asta e baitul unei cunostinte care m a rugat sa l ajut cu un sfat si I am dat contul meu.Nu mai scrieti nimic aici

| Serban_Albu_1994 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si apropos, fata il place

| Lawliet14 a răspuns:

Esti un martir, imi place! happy Bafta!

| MidnightR a răspuns:

De sedus, da, 100%, esti un macio la 15 ani.
Mi-a placut totusi raspunsul ei, frumos si cu tact.
Insa partea cu "Nu facem.../..autografe" mi se pare cam increzuta.Nu sunt sigur, dar sper ca nu e persoana care sa faca ce vrea cu tine pe motiv ca o placi.

Oh, si pentru colegul ala:"Iti multumesc, esti un coleg de treaba.Promit din toata inima, ca daca se va ivi vreodata ocazia in care sa te pot face de ras, am sa profit de ea la maxim iar daca vreodata te voi gasi la marginea vreunei prapasti, am sa te imping cu tot sufletul, caci bunatatea mea nu cunoaste limite iar tu meriti, caci esti un coleg asa bun."

| Kira5854 a răspuns:

Tipa nu merita, iar tu la 15 ani ar trebui sa iti doresti o relatie serioasa, cat de serioasa ar putea fi la varsta aia, eu la clasa a 9-a am avut o relatie cu un tip de a 12-a care normal, nu a mers, dupa am ajuns la unul de a 10-a, aceasta terminandu-se mai repede decat prima, apoi am ajuns la un tip de varsta mea si bineinteles, al doilea tip de varsta mea. Nu am dezvoltat niciodata o pasiune pentru baietii mai mici, dar nici pentru cei mai mari cu peste 2-3 ani, pentru ca nu sunt de parere ca varsta nu conteaza. eu cred ca ar trebui sa lasi fata sa mai creasca pentru ca o relatie 16-18 ani e total diferita fata de 13-15 ani, chiar daca e aceeasi diferenta in timp, o fata de 16 ani este cu mult mai dezvoltata decat una de 13, pentru ca incepand cu 12 ani, copii incep sa se schimbe din luna in luna. Se confrunta cu schimbari de mentalitate, stil si personalitate, in 3 ani ajungand sa gandeasca complet diferit si sa se dezvolte mai mult decat s-au dezvoltat pana atunci si nu ma refer la aspect fizic, asa ca preferabil e sa iti alegi o fata de varsta ta, maiales ca ai inceput liceul si sunt colegi noi, acum e momentul.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Kira5854):

Asta cu fata de vrsta mea e aiurea rau, plus ca in cazul meu nu e o diferenta exorbitanta, ci cred ca e chiar ideala.

| Kira5854 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Am spus asta pentru ca sunt nu cu mult mai mare decat tine si stiu cum gandeste cineva la varsta aia, acum nu poti alege de cine te indragostesti

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Kira5854):

Da nu poti ale3ge.Noi trebuie sa intelegem ca nu e musai sa fie de varsta noastra partenerii.O diferenta de 2-3ani nu e nimic serios, ba chiar e foarte normal.Am un prieten care are 18 ani si iubita lui 15 si se inteleg perfect.

| Kira5854 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Eu am 16 si iubitul meu are 18 spre 19, avem o relatie de 8 luni, nu ne impiedica nimic, incerc sa spun ca e o diferenta intre o relatie 16-18 si una 13-15 chiar daca e vorba de acelasi interval 2 ani. Cum si una gen 20-22 e diferita fata de una 16-18, pentru ca la 15 ani esti mult mai dezvoltat si ai cat de cat o viziune despre lume, dar la 13 ani nici macar 1 %, de la 13 la 15 ani te maturizezi enorm, dar de la 15 la 17 nu mai apar schimbari atat de vizibile, acum intelegi?

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Kira5854):

Eu la 13 ani eram foarte matur si vedeam exact ce se intampla in jurul meu si asa mi se pare si ea, inclusiv baiatul cu care stau in cartier, intre mine si el fiind o diferenta de 2 ani jumate.Are o viziune nu e deloc bebelus.

| Kira5854 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Nu am spus ca nu, si eu eram destul de matura la varsta de 12-13 ani, uneori imi uimeam pritenii, insa e loc de mai mult. Iar din afirmatia "nu facem selfie, nu dam autografe" se observa ca inca e in perioada in care descopera ce e viata, are impresia ca lumea e doar a ei si ca nu i se poate intampla nimic rau, chiar daca lupul cel mare si rau o pandeste, ea va scapa pentru ca basmele mereu au final fericit si nimic nu i se poate intampla. Oricat de matura eram la 13 ani, gandeam aproape la fel ca ea, nu stii ce e in mintea unei fete, si cand eram din ce in ce mai plina de mine printre prieteni si mai nesigura printre necunoscuti, am dat-o in bara rau de tot, am avut cateva experiente neplacuta care m-au facut sa deschid ochii catre lumea reala. Am mai facut greseli copilaresti, ce credeai ca totul s-a oprit aici, in niciun caz. Tot ce vedeam era distractie ca doar am terminat clasa a 8-a mergem la liceu, umblam cu tipi de a 12-a, grupul nostru era cel putin de 4 persoane, maxim 20-30, iar la inceput de clasa a 9-a totul era atat de diferit, a trebuit sa ma cert cu toti "amicii", sa imi pierd prietena pe care o aveam de 12-13 ani, cu care am copilarit, sa mai patesc un lucru nasol sa intru in depresie si dupa am ajuns sa gandesc matur cu adevarat, dupa a vazut lumea asa cum e ea, dupa ce am scapat de gandul "nu mi se poate intampla mie", insa recunosc ca aveam 13 ani si am avut o relatie cu un baiat de 16 ani.Asa stiu cum sunt relatiile de genul, avand in vedere ca am fost cu el mai mult de 3-4 luni, iar acum rad de el si ne salutam din cand in cand, marturisesc ca tipul s-a mutat aproape de cartierul meu, la o strada distanta si avea veri care imi erau prieteni si asa a inceput totul.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Frate. Las-o.
Nu trebuie sa fii umilit pentru o fata, daca ea e si incapatanata.
Sunt fete cat vezi cu ochii.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Frate nu pot sa o las, imi place foarte mult de ea, si nu am spus ca sunt umilit din cauza ei, ci din motivul ca sunt prea timi si pun sufletul la toate glumele.

| Gabiiiiiii a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Trebuie sa ai incredere in tine. Nu are ce sa-ti faca, sa stii ca fetelor le plac baietii mai indrazneti. De ex daca ea vrea sa se duca pana la magazin, du-te cu ea si pune-i intrebari subtile, ce-i place la un baiat, daca ar vrea o relatie. Isi va da seama ca o placi.
Daca chiar nu vrea sa te bage in seama, inseamna ca nu te place. si asta este.
In viata o sa dai peste multe hopuri.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Pai stie ca o plac, ma gandesc ca ii e rusine, vorbeste cu mine chiar foarte mult atunci cand ne vedem in cartier.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Nu am inteles in ce sens sa nu ma bage in seama

| Gabiiiiiii a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Atunci ce mai astepti? Pune-i intrebarea daca vrea sa fie cu tine.
Dar asta cand sunteti doar voi doi.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Si nca ceva, mereu cand ne intalnim, ea imi spune prima buna zambindu mi

| Gabiiiiiii a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Posibil si ea sa te placa.
Ti-am explicat ce sa faci. Hai curaj si incredere si cu Domnul inainte!

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Daca nu I a spus colegei mele pe chat ca si ea ma place asta inseamna musai ca nu ma place?

| Gabiiiiiii a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

E prietena cu colega ta?
Daca nu, iti dai seama ca nu ar spune oricui, nici mie nu mi-ar placea sa spun oricui ca-mi place de acea fata, doar celor in care am incredere si de la care pot primi in sfat sincer.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru Gabiiiiiii):

Nu nici macar nu se cunosc.Eu I am spus colegei ca imi place de ea si I a dat mesaj fiind bagacioasa de fel

| Gabiiiiiii a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Deci, e clara treaba.
Cand ai ocazia sa ramai singur cu ea, fa pasul.

| Understandworld a răspuns:

Ar fi bine sa vorbești tu cu ea, și eu sunt de părere ca este încrezuta și presupun ca ești timid după câte ai zis. Nu vrei relații cu sex? Nici nu ar trebui sa te gândești la așa ceva, în primul rand ca ea are 13 ani și tu 15, Nu ați fi capabili. Eu eram foarte încrezuta la vârsta ei, la care 15 ani am cunoscut un băiat și :"mi a pus capac", nu am vrut sa îi arat asta și m am comportat Naspa cu el. Deci poate te place, dacă nu te place nu are sens. Aaaa prima problema nu ai de ce sa te simți exclus ca nu ai avut prietena sau sa I lași pe colegii sa vorbească așa cu tine? Nu merita! Fiecare e cu problema lui, eu și acum am colegi în clasa care nu au prietena...și totuși e o vasta mai...happy tot ce vreau sa zic e sa ai grija cu țipa, dacă e așa de încrezuta o sa fii rănit, mai bine nu i arata interes, am înlemnit când am văzut ca nu mai are interes fata de mine tipul acela mai ales ca îl plăceam, însă era doar o joaca atunci și uite ca și acum suntem împreună. Succes și ai grija

| CuteGrl a răspuns:

Pai este destul de complicata treaba... daca m-as pune in locul fetei as accepta cu greu o relatie mai ales ca nu am mai avut niciodata una....plus comentariile si astea ar descurajao si mai mult si plus e a 7 si eu cand eram de varsta ei nu ma gandem la asta....eu zic sa ii ceri scuze pentru ce i-ai facut..nuj o mai lasi nitel timp sa se mai gandeasca plus ca trebuie sa ii castigi increderea si sa deveniti prieteni (asta e cel mai important in a incepe o relatie)...e greu pentru o fata sa inceapa o relatie mai ales ca nu a mai avut pana acum. Sper ca ti-am fost de folos. Fundita?
Nu uita cel mai important e sa devii prieten cu ea ...de abia apoi sa incerci sa "filtrezi" cu ea!