| diana5 a întrebat:

Salut, TPU. Voi începe prin a spune că ceea ce vă voi povesti cere opinii serioase, Nu vreau ca cineva să facă mișto. Cea mai bună prietenă a mea face parte dintr-un grup pe facebook, un grup care s-a creat pentru fanii unui cuplu puțin probabil, din carțile Harry Potter, un cuplu gay. Ea citește de când avea 14 ani fanfic-uri...chestii de genul. Anyway, nu asta e problema. În decembrie, ea a cunoscut o fată de 23 de ani, care tocmai încheiase o relație cu o altă fată. Din decembrie până în martie, nu au vorbit mult, însă se înțelegeau, scriau mesaje... țin să precizez ca fata respectivă nu e din România
în martie, prietena mea s-a alăturat grupului. De atunci, ele au vorbit aproape zilnic. Fata, pot să vă asigur, nu e o ciudată, gen "toți ciudații de care se aude la TV." Este inteligentă, a terminat o facultate de masaj, are parinți creștini...în iunie, prietena mea a plecat în Italia, cu părinții. Când s-a întors, în 21 iulie, a venit la mine și am început să discutăm. Mi-a spus că este aproape sigură că s-a îndrăgostit de (M) Nu am condamnat-o, am încercat să o ajut, am întrebat-o dacă era sigură că vroia să fie cu (M). A spus că da. I-am spus de toate lucrurile care ar putea împiedica relația lor, însă i-am spus și lucruri pozitive. În 24 iulie, A postat un status lung, plin de citate, în engleză, legate de o relație împosibilă, o pasiune secretă. (M) a descoperit că era vorba despre ea, chiar dacă prietena mea nu i-a menționat numele. Au discutat. (m) a recunoscut că i-a fost frică să își accepte sentimentele, din cauza diferenței de vârstă și din cauză distanței. Însă nu mai putea da înapoi, nu putea să o respingă pe prietena mea. Ele sunt împreună, chhiar dacă fosta iubită a lui (m), le umbrește puțin... poate puțin mai mult fericirea.
Poate că veți spune că o relație la distanță e înșelătoare, însă vă voi explică de ce eu nu sunt de acord. Prietena mea e nevăzătoare, ca și mine, deci, dacă ne îndrăgostim, ne îndrăgostim de voce, de cuvinte, de conversații, de...interiorul unei persoane, nu de exterior. Eu consider că și dacă s-ar fi aflat în acelaș oraș, tot acelaș nivel de iubire s-ar fi format.
(M) planuiește să o viziteze în noiembrie, sau Ianuarie. Fata asta, femeia asta, o iubește cu adevărat. Poate statul român să se opună, în caz de ceva? vreau să spun...În caz că cineva ar fi împotriva lor?
Acum, că sunteți la curent, întrebarea, sau, mai bine spus, întrebările sunt:
1: Ce părere aveți despre situația lor?
2: Este posibil ca relația lor să țină?
3: Cum ar trebui prietena mea să le spună părinților?
4: credeți că diferență de 9 ani dintre ele este un prag de netrecut?
5: Ce ar trebui să facă? Cum aș putea să le ajut?
Mulțumesc mult! răspunsul cel mai bun primește funda.

Răspuns Câştigător
| CristinaElena96 a răspuns:

Buna draga mea! Am sa-ti raspund cu mare placere la intrebari.
1)Eu nu pot fi contra acestor tipuri de relatii si sa-ti explic si de ce.Noi,oamenii,suntem construiti din sentimente frumoase pe care uneori nu am putea impiedica sa le deslusim sau sa facem ceea ce simtim cu adevarat. Ceea ce simte prietena ta poate fi ceva pur chiar pentru o persoana de acelasi sex. Poate fi si ceva de moment, ceva nou pentru ea care ar vrea sa incerce.In viata este bine sa faci si ceea ce simti, iar daca prietena ta asta simte atunci asta sa faca, fara sa ii pese ca va fi judecata.
2)Asta doar timpul va decide. Daca ele sunt menite sa fie impreuna atunci nici distanta si varsta nu le vor separa.In cazul in care se despart, sa nu-ti faci griji, Dumnezeu sau universul depinde din ce perspectiva vezi le va oferi ceva mai bun
3)Momentan consider ca prietena ta ar trebui sa astepte si sa vada daca relatia ei este una de viitor.Sa mai astepte un timp sa observe cum decurg lucrurile si apoi sa le spuna parintilor despre orientarea ei, iti spun asta pentru ca parintii au o alta mentalitate.
4.Varsta nu este un obstacol, daca exista dragoste adevarata.
5.Sa-i fii alaturi, indiferent de alegerea ei.Indiferent ca va fi cu un baiat sau o fata, tu sa fii acolo pentru ea, pentru prietena ta.Ea, cu siguranta, are nevoie de sprijinul tau si de sfaturile tale in astfel de momente.Sa-i arati ca o accepti si fiind mai diferita decat tine.

| diana5 explică (pentru CristinaElena96):

îți mulțumesc, răspunsul tău înseamnă mult pentru mine. Eu am puțini prieteni, însă încerc să îi protejez, și nu aș suporta să o văd rănită. știu că (m) nu o va răni, sunt sigură. Însă familia... Plus, îmi e frică, cred că sunt pe cale să pășesc pe acelaș drum, cred că aș putea să am sentimente pentru cea mai bună prietenă a lui (m), Nu, Sunt sigură, însă sunt speriată de societate, de ură, familie...Totul. Oricum, îți mulțumesc enorm. O seară plăcută!

| CristinaElena96 a răspuns (pentru diana5):

Placerea a fost de partea mea, ma bucur ca te-am ajutat macar putin.Esentialul e sa avem prieteni putin, dar buni.Degeaba esti incojurata de o multime de oameni daca te simti singura,iar cat despre posibilitatea de a fi ranita sau nu,cred ca nu mai raspunzi tu,singurul lucru care l-ai putea face ar fi sa-i oferi niste sfaturi.Tu fa ce simti, nu uita ca societatea e oricum de **** si o sa te judece indiferent de ce faci, sa nu-ti fie frica, important e sa-ti fie tie bine si sa faci ceea ce simti, dar cu grija sa nu regreti mai tarziu.De asemenea iti doresc si tie incredere in tine si o seara placuta!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. O părere... normală, nici bună, nici rea - e până la urmă o poveste de dragoste. Ce mai contează că e vorba de două fete?
2. Desigur, de ce nu?
3. Cu sinceritate. Dar depinde de ce fel de relație are cu părinții; spunându-ne despre ei că sunt „creștini", lași să se înțeleagă și faptul că foarte probabil au și prejudecățile specifice, caz în care mai bine nu le spune nimic. Cel puțin până nu se stabilește ceva precis și sigur cu iubita ei.
4. În niciun caz.
5. Să meargă mai departe. Să fii alături de ea. E greu de spus mai mult, nu îmi prea pot da seama cum e să nu vezi, dar să fii la fel de om din toate celelalte privințe, inclusiv afectiv și erotic. Oricum, cu siguranță e altfel decât pentru noi, cei care vedem, de aceea nu îndrăznesc să dau și alte sfaturi - s-ar putea să greșesc...

| diana5 explică (pentru mihai69):

îți mulțumesc foarte mult, Mihai. Ei îi este frică de faptul că părinții ei, creștini fiind, o vor respinge, îi vor interzice să folosească calculatorul, le vor separa. Îți mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase, Pentru timpul acordat întrebării. Apreciez.

| diana5 explică (pentru mihai69):

Mihai, îți mulțumesc încă o dată. îmi pare rău că nu am putut să îți ofer și ție funda, însă te asigur, răspunsul tău a fost de mare ajutor. Mulțumesc!