| tpubv94 a întrebat:

Voi incerca sa fiu cat mai concis

De cand ne-am cunoscut, prietena mea a avut niste perioade ciudate. Uneori simtea ca nu vrea sa mai fie cu mine. Desi sunt convins ca ma iubea.

Spre exemplu, anul trecut a avut sentimentul asta, si ne-am despartit, mi-a spus ca nu ma poate minti, sentimentul acela ca nu vrea o relatie, desi ma iubea. Am stat despartiti 3 4 luni, timp in care amandoi am avut alta relatie. Ei i-a parut foarte rau ca s-a despartit atunci de mine. Plangea, era foarte suparata pentru greseala care a facut-o. Cand m-am despartit de cea cu care eram atunci, ea a aflat, si s-a despartit si ea de cel cu care era atunci, desi nu am mai vorbit. Apoi am inceput din nou sa vorbim, si am fost impreuna din nou.

Acum 3 luni i-a aparut iarasi sentimentul acela. Am inteles-o si am spus ca facem asa: Eu nu imi voi cauta alta, ma voi comporta ca si cum inca am fi impreuna, iar ea sa stea bine sa sa gandeasca ce vrea. Ne-am impacat.

Acum, de 2 saptamani am intampinat probleme serioase. Zile in care nu imi raspundea la nici un mesaj. Ieri am fortat-o oarecum sa vorbim, am aparut fara sa stie, era la un prieten comun.
Mi-a spus ca iar i-a aparut sentimentul ala. Si ca cel mai bine este sa ne despartim, dar nu stia cum sa imi spuna. Vrea sa stam despartiti sa nu vorbim ca sa dispara sentimentul ala. Si spera sa fie asa.

Cateva chestii legate de relatia noastra.
- Avem o relatie la distanta
- A fost prima persoana pe care am iubit-o, si invers. Si am fost impreuna si acum 2 ani
- Diferenta de 4 ani.
- Are probleme cu parintii, ei nu se mai inteleg si stiu ca o afecteaza si asta
- M-am comportat cu ea exemplar. In perioadele in care era aiurea, am inteles-o. Dupa astea 2 saptamani in care am plans seara de seara, inca voiam sa indreptam lucrurile. Am avut foarte multa rabdare cu ea, pentru ca este dificila. Ea stie asta. Inclusiv cu relatiile sexuale am hotarat sa am rabdare cu ea si am discutat.

Ma gandesc ca poate este doar atasament la ea si faptul ca putini o vor intelege si o vor accepta asa. Poate de aceea ii pare rau cand suntem despartiti, dar uneori cand suntem impreuna nu ma mai vrea.

Sau poate or fi problemele de acasa.

Si acum niste intrebari:
- Este ok cum procedeaza? Sa stam despartiti ca sa ii dispara sentimentul acela?
- Ce as putea face eu? Ca sa o ajut. Si ce ar putea face ea, ca sa fie fericita cu mine.
- Cum sa ma abtin sa nu ii scriu?

mersii

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Cand am citit prima data toata povestea asta complicata am zis ''gata inchid chiar n-am cum sa-l ajut''. Dar apoi am vazut cele doua comentarii urate si am decis sa incerc totusi sa-ti zic cateva vorbe bune desi chiar e foarte complicata povestea si chiar nu stiu cum sa te ajut, insa voi incerca si poate te va ajuta ce am sa-ti spun.
- mie nu se pare ok cum procedeaza pentru ca asta nu e relatie.
Acum suntem apoi nu mai suntem. Poate asta e intr-adevar ceea ce simte, se poate sa se plictiseasca uneori desi eu sunt de parere ca daca ti la cineva nu te plictisesti. As inclina sa spun ca nu te iubeste asa cum o iubesti tu. Poate ceva in relatia voastra o deranjeaza. Distanta de exemplu. Poate uneori o deranjeaza atat de tare incat vrea sa termine totul dar nu o lasa inima. Intr-un fel tine la tine. Dar simte ca nu mai vrea sa fie cu tine si totusi dupa o perioada se intoarce. Nici ea nu stie. Dar eu zic ca nu te iubeste cu adevarat daca are sentimente de indepartare.
- Nu prea poti face mare lucru pentru ca nu sti sigur ce o deranjeaza. Ai putea incerca sa afli ce anume o deranjeaza cu adevarat. Nu poti tine pe nimeni cu forta deci incearca cu vorba buna sa afli ce are si apoi poti vedea ce solutii gasesti.
- asta e foarte greu. O stiu din experienta proprie. Pur si simplu trebuie sa ai tarie. Sa zici tot timpul ''nu, nu ii mai scriu''. Si ocupa-ti timpul cu altceva. Nu sta niciodata degeaba. Cel mai bine e sa stai cu niste prieteni pentru ca o sa te tina ocupat. Sau gaseste o activitate (carte, joc etc ).
Sper sa se rezolve. Iti tin pumnii!

| tpubv94 explică (pentru Kriss96):

Multumesc. In principiu doream sa aflu unele pareri, in mare cam ce sa fac. Daca e cazul sa o las balta o las, ok. Cred ca ai dreptate si cred ca e exact asa, tine la mine, nu ma iubeste, insa nu o lasa inima sa renunte, iar apoi ii pare rau, probabil ca stie ca o iubesc mult, si de aia nu ar vrea sa ma piarda. Voi mai discuta cu ea, si voi fi dispus sa trec peste. Stiu ce am de facut. Muncesc, dupa munca sala, dupa sala mancare, iar apoi se face 11 si bag somn, imi ocup timpul.

Totusi, mai am o intrebare. Crezi ca putem ramane amici dupa, sau sa mai discutam? Mersi

| sofisis a răspuns (pentru tpubv94):

Pe scurt: ea se desparte de tine ca nu mai vrea sa aiba relatie dar SE COMBINA CU ALTUL?
Dupa care revine la tine si iar nu mai vrea relatie? Adica iar a aparut altul, nu?
Sa fim seriosi. E bataie de joc.

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Frate fata asta te complica aiurea si iti iroseste timpul, mai bine rupe orice contact cu ea si distreaazate, esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E genul de fata care trebuie fortata.
Mie mi se pare ca te tine de rezerva.
Mi-am luat si eu "papucii" in cele mai ciudate momente, fetele fac des faza asta, totul e ok, ele se trezesc ca devine treaba serioasa, si spun stop. Te impaci cu ideea, dupa care apar in fata ta, cu ochi de catelus abandonat.
O data e de inteles, o iei inapoi, daca mai apar stari de genul ar fi normal sa le discutati, si sa-i acorzi libertate (ar fi normal sa treaca in maxim 3 zile, nu in cateva luni).
Ceea ce aveti voi, deja e bataie de joc din partea ei.
Ori o iei cu sfinti si ii dai papucii definitiv, ori o iei cu sfinti si o pui sa hotarasca ce faceti, dupa care, daca nu vine la tine cu un interes mai mare pentru relatie, te impaci cu ideea ca e o pierdere de timp, si cauti ceva mai bun.
Sa nu crezi ca e imposibil sa sfarsesti o relatie brusc, atunci cand iti functioneaza bibilica si esti in stare sa ignori sentimentele cat sa judeci corect, pleci de nu te mai aduce nici mama bunaciunilor inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te iubeste, nu stie ce vrea, are un caracter indoielnic.

Ti-as putea explica ce si cum dar nu ti-ar folosi la nimic. E posibil sa se schimbe si sa ramaneti impreuna dar e probabil sa nu. Cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva este sa renunti la ea si sa incerci sa iti gasesti pe altcineva. Te lupti cu morile de vand si ai sanse minime de reusita, mai ales ca nici macar nu prea conteaza ce simti si ce faci tu, conteaza ce simte si ce intelege ea.

E neplacut dar e realitatea, ai de ales intre a continua asa si a suferi mult si pentru o perioada indelungata sau a suferi acum si a avea un viitor mai linistit. Alegerea e a ta.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Din start iti spun ca te respect! Esti un adevarat domn, dar am o veste trista pentru tine : distanta strica tot.Iti garantez ca daca erati impreuna si comunicati face to face era cu totul alta poveste.Normal ca ii dispare, doar oamenii nu se indragostesc de voce.Fa un efort du-te la ea zambeste-i si ia-o in brate si ai sa-mi multumesti! Succes

| MidnightR a răspuns:

Asa sunt si eu.O saptamana mananc ceva, o saptaman altceva.
Oh, stai, la voi e vorba de o relatie.

| HuNterukh a răspuns:

Poate îți pute gura, întreab-o.