| MyNameisEduard a întrebat:

Salut TPU! Vreau o părere, contează mult pentru mine.Am 17 ani și deocamdată nu-i o problemă. Problema stă în felul următor, de 1 an și ceva am început sa devin religios și până atunci nu știam că sexul înainte de căsătorie e un păcat,acum știu și pot rezista dar problema e alta.Mă tem că nu-mi voi găsi vreo parteneră din cauza asta,mă tem pentru viitorul meu,mă înspăimântă gândul că voi ajunge bătrân și că voi fi singur. Dacă îmi voi face o prietenă mă tem sa nu mă părăsească dacă îi spun asta,mă macină gândul ăsta... Înțeleg că este o nevoie umană,și dacă voi face asta mă pot spovedi dar voi avea mustrări de conștiință,regrete si multe altele. Cum ar trebui să procedez? Vreau sfaturi de la cei care au trecut prin situația asta. Eu aș vrea să îmi găsesc o parteneră cu care să mă căsătoresc,să fiu cu ea toată viața, asta e singura problemă pe care o am, și nu mă lasă in pace acest gând.
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Off...
De la inceput iti spun ca sunt un barbat trecut de o anumita varsta, deci un barbat matur. Sunt fost cantaret de strana si cor, avand voce destul de buna de bariton. Am stat in biserica, dar mahnirea mea este ca nu m-am impartasit de foarte multi ani, nefiind casatorit cu partenera mea. Am avut o sotie, am divortat, avem amintiri multe. Nu a vrut sa facem acest pas, fiind casatoriti doar civil multa vreme. Te inteleg.
Dar...
Femeia potrivita va veni cu siguranta. Roaga-te Lui. Roaga-te fierbinte, intens si pentru linistea ta. De multe ori recunosc ca sunt extrem de dur cu raspunsurile pe acest site (mai ales la intrebarile total idioate). Acest topic m-a pus in situatia de a-ti impartasi din experienta mea.
Odata ce ai gasit-o stai o vreme cu ea, nu foarte mult (max 1 an). Daca merge ia-o de sotie si fiti o familie fericita. Nu merge, da-i libertatea de care are nevoie. Nu poti tine o pasare in colivie.
Vei spune cum e si firesc - ce fac cu sexul? Si eu fac sex cu partenera mea (care e mai tanara ca mine) si ma simt bine facand-o in diverse locuri dar pana cand? Ia taurul de coarne si atunci cand va fi pentru tine vorbiti si luati deciziile importante.
Ma bucur tare mult ca mai exista persoane tinere care cred in valorile crestine adevarate fara sa fie habotnice.
Daca vrei sa mai vorbim despre asta imi poti scrie in privat.
Ai incredere si speranta si roaga-te Lui.
Hristos S-a Inaltat!

| MyNameisEduard explică (pentru ywar):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns, o voi găsi într-o zi, cred în asta.Si dacă mă va iubi cu adevărat sunt sigur că v-a înțelege.Normal că nu o voi ține cu forța dacă nu suntem compatibili, nu-s un monstru, eu nu îi înțeleg pe unii cum le pot lovi sau înjura, eu n-as face asta niciodată.Nu prea simt nevoia de a vorbi cu cineva acum, mulțumesc oricum.Adevărat a înălțat!

19 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Să înțeleg că sexul înainte de căsătorie ar fi singurul tău păcat?
În rest ai rezolvat tot? Ești total curat? Fără păcate?
Doar asta te frământă din punct de vedere religios/spiritual?

| MyNameisEduard explică (pentru Hammurabi):

Nimeni nu-i curat, chiar si cei mai religioși pacatuiesc câteodată, unii chiar fără sa știe. Porunca a 7-a spune sa nu fii desfrânat și ăsta e un păcat mai grav, nimeni nu-i sfant dar măcar cele 10 porunci să le respecte.

| Goete a răspuns:

Deci, ai devenit religios.
Adica crezi in Dumnezeu.
Dar nu crezi ca te va ajuta sa iti gasesti pe cineva, inteleg bine nu?

Adica crezi dar nu crezi

| anonimuIl a răspuns (pentru Goete):

Îl va ajuta Dumnezeu să își găsească una cum vrea el.

| Goete a răspuns (pentru anonimuIl):

Un popa sa-l recomande hai mai termina cu tampeniile astea, in viata de zi cu zi isi gaseste.

| anonimuIl a răspuns (pentru Goete):

Am uitat să scriu ceva - tinerii care erau atunci însurați de popi erau din familii bune și lucrau și ei în locuri bune.

| anonimuIl a răspuns (pentru Goete):

Băieții trebuiau să fie foarte serioși.

| anonimuIl a răspuns:

Găsești și la biserică. Sunt fetele sau nepoatele celor care vin des la biserici.

| Danny28 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu găsește niciuna la biserici și chiar dacă prin absurd e vreuna la biserică, cel mai probabil e căsătorită.

| anonimuIl a răspuns:

Să îți spun ce vor fetele alea să ai tu sau familia ta serviciu stabil după facultate, casă unde să stati voi.
Și ele tot asa sunt, după 25 de ani să cauți una așa.

| anonimuIl a răspuns:

La 25 de ani ai vaianta să găsești fete din alea și dacă mergi în excursii pelerinaj cu familiile.

| anonimuIl a răspuns:

Expresia - este băiat bun? - pentru fete ca alea pentru cei care au fete din alea înseamnă ca tu să fi foarte serios.

| Danny28 a răspuns (pentru anonimuIl):

Măcar ai fost fericit cu cea serioasă?

| anonimuIl a răspuns:

Un tânăr sau o tânără acum 25 - 30 de ani familiile lor căutau peste tot cu cine să se căsătorească ei, inclusiv și la biserici.

| Kiran a răspuns:

Hmm, alege calea de mijloc. adica nu incalci nici caile Domnului si nici ravnul uman. depinde pana la urma cum intelegi sa urmezi caile religioase. eu de exemplu. cred ca orice patesc, fac, etc, Dumnezeu stia de la creearea mea ce va urma sa realizez si daca inca respir. atunci mi se permite sa fac (da da, e gresit sa spun asta cand iadul e cel care ar trebui sa ma pedepseasca, dar prefer sa cred in ideea mea din motive morale).
Cred ca esti arhietipul medieval care asteapta mult dupa o fata daca i se ofera "pretexte" sa fie acolo langa ea chiar daca nu iti spune direct daca te place sau nu, asa ca, ai putea sa iti alegi o "persoana" si sa faceti alte metode de. incitare + exista si alte persoane care nu vor doar sex de la o relatie si asteapta aproape de casatorie. Delasarea timpurilor moderne, doreste sa faca din pacat, drepturi. o sa "suferi" (nu suferinta fizica, ci mai mult la ideile ca ai fost un "prost" sa crezi ca ea e speciala.) si o sa ai multe probleme fiind serios. esti sigur ca merita sa lasi mandria personala ca sa te supui mofturilor ei?

| MyNameisEduard explică (pentru Kiran):

Ai dreptate cu asta, acum majoritatea lucrurilor care sunt păcate sunt considerate normale de către societate.Si nu aș sta cu o fată dacă nu ar exista dragoste între noi, asta contează mult.Dar dacă ne-am iubi reciproc aș face tot ce pot pentru ea.

| Kiran a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Iti garantez cu propriul noroc ca nu vei gasi iubire inapoi. doar unul o va face. pentru ca celalalt se va gandii la trecut. cred ca stii la faptul ca ne gandim asa: "Oare. cum ar fi baiatul asta o tura? ". nu e fix ce spunem toti. dar nu cred ca exista cineva (scuze ca generalizez dar sunt sigur de asta 99%) ca mereu ne vom gandii la o alta persoana (in timp ce avem relatie sau casatorie)."cum ar fi fost daca?" Mai este o vorba. "nu e a ta. doar ti-a venit randul". si dau dreptate acestui text. Mi se pare lipsit de empatie sa stim ca ne casatorim dar. mai bine ne-am "inturluca" asemenea animalelor.

| MyNameisEduard explică (pentru Kiran):

Știu,dar nu aș învinui-o, adică nu-s genul gelos, câteodată mintea gândește fără acordul nostru poate doar din simplă curiozitate dar nu înseamnă că nu are sentimente penteu alesul ei. Înteleg că fiecare are opinii diferite și nu judec, fiecare e liber să gândească cum crede că e corect. Unii vor să o facă cu o grămadă de fete și unii vor doar să își întemeieze o familie și să aibă parte de dragoste,(eu fac parte din a 2-a categorie).