| centuriae a întrebat:

Salut TPU!
Vreau sa incep prin a spune ca am intalnit o tipa pe net acum 1 luna si de atunci am tot discutam extrem de mult. Eu am 20 de ani, ea 18.
La inceput conversatia a decurs extrem de bine, ajunsesem sa vorbim si ore intregi la telefon zilnic si fata zicea ca ne indreptam spre o posibila relatie. Ca mici detalii, era foarte draguta cu mine, imi si deschisese ea subiectul de sex si dragoste si asa mai departe. Acum o saptamana trebuia sa iesim doar ca a avut o urgenta in familie, iar apoi s-a imbolnavit ( la modu ca mi-a aratat) si n am mai putut iesi. A inceput sa imi spuna ca in clasa ei a venit un coleg nou de care ea stia de dinainte ca are ceva trauma in viata si doar e curioasa sa afle ce a patit. Eu am intrebat o ce intentii are, ea spunandu mi ca nu are de gand sa se combine cu el sau sa ma uite. Faza e ca ea crede ca am devenit gelos ( dar nu i-am zis sa nu vb cu el), ca mai apoi sa mi spuna ca vrea o pauza sa stea ea singura ( mi-a zis si la inceputul interactiunii mele cu ea ca are perioade in care doar sta singura si ignora pe toti - inclusiv prietena ei apropiata si familia). Eu am avut un mic scepticism si i am cerut sa imi arate ca nu discuta cu nimeni ( stiu ca nu i ok sa fac asa, dar nainte sa-i zic i am trimis si eu 3 ssuri cu conv de wapp ig snap).
Ea a facut la fel, dar cand s-a ajuns la ig s-a crizat ca o controlez si m-a dat block peste tot, zicand ca vrea sa rupem orice legatura.
Ideea e ca mie mi se parea putred ceva si am ajuns sa discut cu prietena ei despre fazele astea si am inteles ca ea inainte sa dea de mine vorbea cu tipi random pe net, le zicea chestii de sex si dupa le dadea ghost. Cu toate astea, prietena ei e convinsa ca mie nu mi-a facut asa ( pentru ca s au vazut cateva detalii) si mi-a spus doar sa astept o perioada ca isi revine.
Mie tot mi se pare ceva suspect si mi-ar placea sa stiu adevarul. Fata parea deschisa, discutam foarte mult, vorbea cu mine si cand avea breakdown-uri ca nu se regasea si plangea si asa, dar mna prea dintr o m-a dat la o parte. Inainte o intrebasem daca mai tine la mine, zicea ca da ( prietena ei la fel), o intrebasem cum putem rezolva conflictul si a ales sa o lase asa. Evident ca nu prea mi convine si mi-ar placea sa stiu adevarul macar, asa ca daca ati ajuns sa cititi pana aici va multumesc si astept orice pareri/ sfaturi cu ce sa fac ca sa mai pot interactiona cu fata.

Răspuns Câştigător
| Corina3434 a răspuns:

Ea te iubeste. Insista. Nu te lua dupa Marius care le stie pe toate.

| Tekken33 a răspuns (pentru Corina3434):

E un agramat băiatul asta!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Greseala pe care o faceti toti, sa flirtati online, unde toata lumea stie ca se minte mult si nu iese niciodata, nimic real.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te cred ca vrei sa intelegi ce se intampla, dar nici noi nu avem de unde sa stim care e adevarul, ci putem doar presupune.E dragut ca prietena ei a fost sincera cu tine.

Din punctul meu de vedere e aiurea sa ai perioade in care ii ignori pe toti, asa cum e aiurea si sa ceri capturi de ecran cu conversatiile altora, drept dovada (de parca nu ar putea sa le stearga pe alea care nu-s ok inainte sa iti arate tie, ca sa crezi ca nu a mai vorbit cu altii? zau asa...) de pe diferite retele sociale. Faptul ca apeleaza la ghosting e un red flag, pentru mine asta egaleaza cu nesimtirea.
Bine, poate nici nu am cum sa inteleg vreodata acest fenomen fiindca sunt din cu totul alta generatie, mna.Pe vream mea vorbeam pe messenger yahoo sau Facebook si stiam clar cand incepe o conversatie si cand se termina.Nu prea exista sa lasi asa pe seen.Era mai simplu si mai putina drama, nu se intindeau discutiile pe zile intregi, erau mai comprimate si mai relevante, nu chiar asa superficiale.

Daca intr-adevar tii la ea, poate exista o farama de speranta pentru voi, desi ma cam indoiesc, imi pare rau.Ramane pentru tine sa afli ce si cum in viitorul apropiat.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu tind sa cred că adevărul e asta:Ea vorbește cu tipul acela,de asta s-a crizat brusc când a venit vorba de ig.
Ideea e următoarea:Astfel de comportamente nu trebuie acceptate tocmai pentru că vor deveni regula,nu excepția și cu cât tolerezi mai mult astfel de chestii,cu atât o sa dai de ele mai des.
Mai mult de atât, o fi ea deschisă cu tine, însă dacă a omis sa fie sinceră și să îți zică că ar fi vorbit, era mai bine pentru tine pentru că te împăcai cu situația și mergeai înainte, însă ma gândesc și la ipoteza că a făcut asta intenționat pentru a masca acesta "cunoaștere" cu acel tip și pentru a se întoarce la tine ca și când lucrurile ar fi fost intacte, bineînțeles când relația cu celălalt nu ar mai fi mers, nu când ai vrea tuhappy
Eu îți recomand să te reprofilezi și să treci peste.Stiu că îți va fi puțin greu la inceput, dar altceva nu mai ai ce face.
In cazul in care revine, blocheaz-o tuhappy
Supa reîncălzită nu mai are același gust și cu asta am zis tot.
Bafta!thumbs up

| Marius22222222222 a răspuns:

Deja de la a vrut să rupeți orice legătură nici nu mai e nevoie de explicatii în plus.nu crezi?

| anonim3248 a răspuns:

Mai bine cauți alta.

| FindMyName a răspuns:

Eu aș spune să o lași moartă, caută alta, nu mai aștepta după ea. După cate ai povestit aici, ca vorbea și cu alți băieți și etc, nu pare a fi o fată serioasă.
Las-o trecutului și mergi mai departe, nu o mai căuta, nu nimic.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Relatiile la distanta nu tin.