| AneCriss a întrebat:

Vorbeam cu cineva de un an. Imi zicea ca ma iubeste, ca nu poate trai fara mine. Insa el are o prietena ..care in trecut a fost ceva mai mult decat o prietena. Mie imi tot zicea ca o termina cu ea, ca pe mine ma iubeste. Insa mereu observam anumite chestiii. De fiecare data isi stergea conv cu ea de pe fb cand imi dadea parola ..niciodata nu le lasa. Ba chiar i-a zis sa nu-i scrie pe fb ca vad eu. Si acum zice ca nu mereu a facut asa ca pe mine ma iubeste. desi dupa nici o zi de cand ne-am despartit ..tot cu ea vorbea. Si mi-a mai zis ca s-a ascuns mereu ca sa nu imi faca rau. Dar..pt ce a facut asta? nu pot sa inteleg. el a zis ca nu are ce sa imi raspunda. Si mereu ma mintea..ca nu, ca nu vorbeste..ca nu stiu ce. Si acuma tot insista ca ma iubeste.dar tot vorbeste cu ea. Ma simt ca un ****. Am fost bataie de joc.Ce sa fac?

1 răspuns:
| ceaiuldetei a răspuns:

Să te speli pe mâini, să te ștergi și să te apuci de altceva.

Nu te mai crampona de trecut. Anii oricum trec și nu toți vor fi buni și nu toți te vor merita.

Ai de unde să alegi, nu te speria. E plin pământul de oameni. De la proști până la deștepți. Vezi și tu ce îți dorești.

Dacă vrei să te împaci cu ăla ca să mai aibă unde să tragă când îl lasă o alta, fă-o, dar asumă-ți urmările și nu te plânge că te simți ca o jucărie sau ca o bătaie de joc.

Să controlezi pe cineva sau să te strofoci să îl schimbI (deși la început îți plăcea pentru ceea ce era), e o tâmpenie. Te lămurești în timp.

N-am nimic împotriva comunicării și nici tu n-ar trebui să ai, dar de la asta până la avea o altă relație în paralel, e un pic cam... Mai bine stai de vorbă și spune-i că dacă la tine nu găsește ce are nevoie, e liber să se ducă în altă parte, cu tot cu declarațiile lui.

La fel și în ceea ce te privește. Dacă nu ți-e bine lângă el, pentru ce mai stai, fato? Îți place tratamentul? N-are nimic că ai investit/vorbit un an de zile. Așa învățăm și așa acumulăm experiențe. Ca să ne fie mai ușor în viitor.

Ai grijă ce alegi și fii atentă la ce îți dorești.