| coka123 a întrebat:

Salut tuturor! Am 18 ani, imi place de o fata.Ea are tot 18 ani.Ea a avut o relatie cu cineva s-a despartit de el si eu am incercat sa fiu cu ea.Dar atunci cand i-am spus tot ce simt pentru ea mi-a zis ca inca mai are sentimente pentru fostul si a zis ca trebuie sa mai treaca timpul(eu ma inteleg f.bine cu ea)...nu stiu, ea cred ca vrea sa se impace cu el dar el nu stiu daca vrea.voi ce ziceti ca este de facut? sa mai vorbesc cu ea(daca da, atunci la fel ca inainte sau nepasator?)? sa ma dau batut(sa ii arat ca o iubesc?)? sa o las in pace?

5 răspunsuri:
| anonymus07 a răspuns:

Fa-o sa uite de fostul facand-o sa rada, sa iesiti undeva doar ca prieteni dar tu in acest timp incerci s-o inveselesti astfel incat sa-l uite pe iubitul anterior.Crede-ma ca daca se va simti bine in preajma ta si o vei face sa-l uite de fostul, va dori sa fie cu tine deoarece va fi multumita ca ai facut-o sa uite de el si sa nu mai sufere. Succes!winking

| neutrino a răspuns:

Cum de-ti trece prin cap sa nu mai vorbesti cu ea? Chiar daca te refuza ca partener a unei viitoare relatii, puteti ramane "amici" fara probleme. Nu amesteca lucrurile.

| RaduMD a răspuns:

Sunt două situaţii complet diferite şi e cazul să clarifici ce înţelege ea prin "să mai treacă timpul".

1) "Să mai treacă timpul" = "eşti cam puşti". În cazul ăsta, las-o baltă, în braţele vreunui babalâc pe care să-l considere "bărbat matur". Nu e de tine.

2) "Să mai treacă timpul" = "Mai aşteaptă puţin, să-mi ling rănile inimii". În cazul ăsta, ai motive de optimism. E aproape un "da". În orice caz, nu este un "nu". Are şi ea dreptul la doliu după o legătură moartă. Aşteaptă în mod activ: mai un telefon, mai o întâlnire sub un pretext oarecare: dă-o pe prietenie şi camaraderie până ce o vezi că ar vrea să se consoleze cu altcineva, iar atunci fii pe-aproape!

| Bubu4 a răspuns:

Chiar daca ti-a spus ca inca mai are sentimente pentru fostul prieten, nu inseamna ca nu vrea o relatie cu tine, doar ca ii este mai greu sa treaca mai departe. Incearca sa ii fii alaturi si sa o sprijini, daca te va avea alaturi nu se va intoarce la el. dar daca vei deveni nepasator, va crede ca nu este dorita si va cauta atentia din partea lui. Lasa ca totul sa vina de la sine si nu te grabi kiss

| Ghiti2011 a răspuns:

Nu renunta niciodata orice prietenie are si iubire incerca sa vorbesti cu ea ca inainte daca te dai nepasator sigur intervine fostul dar incerca sa fi calm sa no stresezi cati spulberi sansele din prima....succes