| AnthonyParaschiv a întrebat:

Salut tuturor! Uitati povestea mea:ies de vreo 5-6 ori cu o tipa, ne intelegem perfect si imi iau inima in dinti si o iau de mana.accepta,apoi imi zice ca stie unde vreau sa bat si imi spune ca ea e o persoana directa careia ii place sa spuna ceva in fata. zicand asta i-am zis ca am inceput sa o plac, ca e o fata deosebita si ca avand atat de multe in comun mi-ar placea sa incepem o relatie.Insa s-a intamplat ceea ce nu ma asteptam...a zis ca ea nu a mai avut prieten pana acum(desi nu cred ca are 22 ani,chiar daca e ea mai cuminte de felul ei,din ce am vazut eu).si a mai spus ca ea pleaca in tara ei foarte mult(ea nu e romanca) si ca nu vrea sa ma incurce, ca ea pleaca si vine.si ca inca nu s-a hotarat ce va face cu viata ei,ca ea e o persoana libera careia ii place sa aiba multi prieteni."

In fine, toate acestea fiind zise i-am zis sa ma anunte in caz ca se razgandeste si ea a zis ca ramanem prieteni.Deci,intrebarea mea vine acum,oare a vorbit serios cand a zis asta?(ma gandesc ca daca nu ma placea nu venea la atatea intalniri cu mine si ma refuza din start).Ce sa fac,sa o iau ca pe un refuz si sa ramanem prieteni sau sa mai incerc peste un timp,sa o mai invit afara,etc? Nu am mai primit un raspuns de genul niciodata, ci doar "da" sau "nu"

Răspuns Câştigător
| Classy a răspuns:

Pai ai dreptate,e cam greu de crezut ca nu a mai avut niciun prieten pana acum.Dar daca este totusi adevarat,inseamna ca ea inca nu stie cum sa procedeze in fata unei propuneri de genul. Sfatul meu ar fi sa accepti prima data propunerea ei de a ramane prieteni,mai invit-o afara,la un suc,fa cumva si petreceti mult timp impreuna.Un film,o plimbare,orice de genul! Fiti prima data prieteni foarte apropiati, chiar daca pleaca in tara ei, tineti legatura, si in tot acest timp, ea se va atasa de tine si poate va iesi ceva.Nu renunta, dar nici nu te grabi! Ai rabdare!

| AnthonyParaschiv explică (pentru Classy):

I-am trimis mesaj ca sunt de acord si ii respect decizia si a zis ca aprecieaza intelegerea si bineinteles ca o sa fim foarte buni prieteni.Acum nu stiu, o sa o mai invit pe afara si sper ca se va schimba daca o fac sa se simta bine cu mine

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cu aceasta fata nu poti avea decat o relatie ca intre doi amici si poate candva, puteti avea o aventura, dar si acest lucru este putin probabil.

| Danysan a răspuns:

Macar ti-a spus in fata -ar trebui sa fi bucuros ca nu s-a jucat cu sentimentele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei mai mult omule? Zi mercii ca ai dat peste o fata care ti-a spus in fata ca nu vrea sa te incurce, daca iti aproba prietenia si in timp deveneati iubiti ce te faceai cand ea era plecata, sufereai nu-i asa? iti faceai fel si fel de ganduri despre ea asa ca mai bine cuat-ti prietena langa tine, o fata de pe care sa o cunosti mai de mult timp si cu care sa te intelegi

| 93Anna93 a răspuns:

Eu cred ca e posibil sa nu fi avut prieten pana la varsta aia(eu am 20 si chiar nu cred ca o sa gasesc pe cineva prea curand, deci s-ar putea sa o prin din urma laughing ) Probabil s-a speriat si s-a simtit coplesita de ideea ca ar putea avea un iubit si a crezut ca o relatie presupune in mod automat o ingradire. Accepta sa ii fii doar amic pentru moment, pana cand se mai acomodeaza ea cu ideea ca intre voi ar putea fi mai mult si incearca sa o faci sa inteleaga ca ii respecti libertatea si ca acelasi lucru s-ar intampla si daca ati fi impreuna.

| Assy99 a răspuns:

I-al ca pe un refuz, incearca sa ramaneti prieteni apropiati. Invit-o in oras, la fel cum ai facut si pana acum. Comporta-te normal. Dupa ceva timp incearca din nou sa o intrebi, dar incearca sa nu o faci sa sufere si nici pe tine daca aceasta relatie nu va merge. Si chestia cu multi prieteni e un pic ciudata, adica ca pana la 22 de ani sa nu ai niciun iubit? totusi.
Am intalnit acest caz dar fata respectiva avea vreo 14-15-16 ani si ea avea iubit dar nu vroia ca nimeni sa afle acest lucru. Dar nu renunta usor la ea, incearca sa ai rabdare. Cine stie ce iti va aduce viitorulwinking

| Roland22 a răspuns:

Mdaaa... sunt putin confuz din ceea ce imi povestesti recunosc urme de sentimente puternice din partea ta insa nu pot sa ma pronunt in ceea ce o priveste. Cu toate astea a luat o hotarare pripita si instinctuala si de asemenea corecta, o relatie la distanta este intr-adevar foarte greu de intretinut (vorbesc din experienta am avut o relatie de 2 ani jumatate la distanta insa noi ne cunosteam dinainte ne stim aproximativ de 6ani). Asadar ceea ce voiam sa spun din acest punct de vedere o inteleg o implicare emotionala ar putea fi dureroasa de ambele parti, insa daca tu esti decis sa faci pasul asta si sa te implici si mai mut sfatul meu este sa lupti cu toate armele si sa incercati cel mult poate fi o experienta frumoasa pentru amandoi si ar trebui sa icerci sa ii explici si ei asta. Nu pot sa iti sugerez mai multe pentru ca nu stiu mai multe dar fa ceea ce simti ca sa nu regreti mai tarziu ca nu ai incercat macar sa o convingi sa va dati o sansa.

| Kattth a răspuns:

Eu cred ca a vorbit serios. Parerea mea este sa nu te complici cu o astfel de relatie, vei avea doar de suferit. Las-o balta si cauta una care sa fie alaturi de tine.