| AnthonyParaschiv a întrebat:

Salut tuturor! Uitati povestea mea:ies de vreo 5-6 ori cu o tipa, ne intelegem perfect si imi iau inima in dinti si o iau de mana.accepta,apoi imi zice ca stie unde vreau sa bat si imi spune ca ea e o persoana directa careia ii place sa spuna ceva in fata. zicand asta i-am zis ca am inceput sa o plac, ca e o fata deosebita si ca avand atat de multe in comun mi-ar placea sa incepem o relatie.Insa s-a intamplat ceea ce nu ma asteptam...a zis ca ea nu a mai avut prieten pana acum(desi nu cred ca are 22 ani,chiar daca e ea mai cuminte de felul ei, din ce am vazut eu).si a mai spus ca ea pleaca in tara ei foarte mult(ea nu e romanca) si ca nu vrea sa ma incurce, ca ea pleaca si vine.si ca inca nu s-a hotarat ce va face cu viata ei, ca ea e o persoana libera careia ii place sa aiba multi prieteni."

In fine, toate acestea fiind zise i-am zis sa ma anunte in caz ca se razgandeste si ea a zis ca ramanem prieteni.Deci,intrebarea mea vine acum,oare a vorbit serios cand a zis asta?(ma gandesc ca daca nu ma placea nu venea la atatea intalniri cu mine si ma refuza din start).Ce sa fac,sa o iau ca pe un refuz si sa ramanem prieteni sau sa mai incerc peste un timp,sa o mai invit afara,etc? Nu am mai primit un raspuns de genul niciodata, ci doar "da" sau "nu".

Am mai publicat intrebarea in categoria dragoste si sex,cine a raspuns acolo rog sa nu mai raspunda si aici, sau sa se supere.

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu iti sugerez sa ramai prieten cu fata respectiva.Stii si tu, viitorul este imprevizibil si necunoscut pentru toti.Nu poti fi sigur de ceea ce va urma, iar faptul ca aceasta fata nu a dorit o relatie cu tine momentan nu inseamna ca lucrurile vor sta la fel peste cateva luni, ani, dupa o perioada mai indelungata de timp.Cu siguranta nu ar trebui sa o presezi,ori sa ii adresezi mai multe intrebari, fiindca s-ar simti constransa si, in acel moment, nici macar o relatie de amicitie nu ar mai putea fi posibila intre voi doi.Da-i timp timpului, si vei vedea ca aceasta situatie se va clarifica.Inca ceva,daca ea ti-a dat impresia ca este o fata cuminte,nu inseamna neaparat ca exista un strop de adevar in aceasta infatisare morala. Aparentele pot insela cu usurinta,tocmai de aceea ar fi bine sa o lasi sa plece,pastreaza o relatie de amicitie cu ea,incearca sa comunicati cat mai des posibil, si, dupa ce o cunosti mai bine[pentru ca nici macar o viata intreaga nu iti ajunge sa cunosti indeajuns o persoana], te poti gandi sa incepi o relatie cu ea, sau macar sa o intrebi daca ar putea fi ceva mai mult intre voi.Cat despre reactia ei, crezand ca vrei o relatia bazata pe sex, este una normala.Demnostreaza-i ca poate avea incredere in tine, este cel mai important lucru.Pa-pa!happy

| AnthonyParaschiv explică (pentru LifeIsColour):

Tocmai eu nu ma gandesc la sex neaparat, asta vine pe parcurs.doar ca mi-a lasat impresia de tipa super si nu am intalnit pe nimeni ca ea.I-am trimis mesaj ca sunt de acord si ii respect decizia si a zis ca aprecieaza intelegerea si bineinteles ca o sa fim foarte buni prieteni.Acum nu stiu, o sa o mai invit pe afara si sper ca se va schimba daca o fac sa se simta bine cu mine

4 răspunsuri:
| Fulbaster a răspuns:

Daca fata nu este din Romania mai bine i-ai ca poate sa plecein tara ei.
Nu uita :daca iubesti ceva lasa-l liber, daca se intoarce si ea te iubeste daca nu inseamna ca nici nu a fost a ta!

| Biancaalone a răspuns:

Pai...poate fata are dreptate! Nu vrea sa te ia si sa te departeze de cei dragi tie! E constienta ca daca ve-ti fi un clupu va trebui sa mergi cu ea deoarece relatiile la distanta nu merg! Tu nu mai insista cu fata ca s-ar putea sa va certati rau deoarece uiei fete nu-i place sa fie cicalita cu acelasi subiect de 7 mi de ori! Ea poate a luat acele iesiri cu tine doar ca sunteti prieteni! Apropiete de a mai mult sau roaga sa-ti spuna in fata daca simte cava mai mult pentru tine sau nu!
Bafta!

| Roland22 a răspuns:

Mdaaa... sunt putin confuz din ceea ce imi povestesti recunosc urme de sentimente puternice din partea ta insa nu pot sa ma pronunt in ceea ce o priveste. Cu toate astea a luat o hotarare pripita si instinctuala si de asemenea corecta, o relatie la distanta este intr-adevar foarte greu de intretinut (vorbesc din experienta am avut o relatie de 2 ani jumatate la distanta insa noi ne cunosteam dinainte ne stim aproximativ de 6ani). Asadar ceea ce voiam sa spun din acest punct de vedere o inteleg o implicare emotionala ar putea fi dureroasa de ambele parti, insa daca tu esti decis sa faci pasul asta si sa te implici si mai mut sfatul meu este sa lupti cu toate armele si sa incercati cel mult poate fi o experienta frumoasa pentru amandoi si ar trebui sa icerci sa ii explici si ei asta. Nu pot sa iti sugerez mai multe pentru ca nu stiu mai multe dar fa ceea ce simti ca sa nu regreti mai tarziu ca nu ai incercat macar sa o convingi sa va dati o sansa.