| anonimbuc21 a întrebat:

Salut,
Urmează perioada de ciclu a prietenei mele 6 - 7.
Luna trecuta a venit în 9.
Azi a simțit ceva dureri sub burta.
Am făcut-o mai des si protejat si prezervativele erau ok.
Azi am făcut-o si după ce am plecat mi-a zis ca simte un disconfort la burta in varf.
Dar nu e ceva dureros.
Cum se apropie ciclu oare?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil sunt semnele care se produc in perioada zilelor cu simptome premenstruale care apar cu cateva zile inainte de ziua de pornire efectiva a sangerarii menstruale. Aparitia simptomelor premenstruale avertizeaza/anunta femeile ca in scurt timp urmeaza sa inceapa sangerarea menstruala si nimic altceva asa cum mai cred unii. Multa sanatate

| Sonia822 a răspuns:

Sindromul premenstrual apare cu 10 zile inainte. Asta inseamna ca va creste pofta de mancare cu pana la 50%, cade mai mult par din cap, epilatul e mai dureros, doarme mai mult, se simte obosita, deseori o enerveaza orice, retine apa, are mai multe kg pe cantar, are pofte ciudate, cresc sprancenele mai repede, se umfla ochii jos, la cearcani, are pofta de dulce, carnea/muschii nu mai stau intinsi bine, pielea e uneori mai umeda, are pusee de calduri, poate avea crampe, secretia devine albicioasa, va simti o durere infundata in burta, daca i-ai atins colul, da, o doare intr-un fel anume perioada asta. Inumeri 28 zile.

| darialux a răspuns:

Da, inainte de ciclu o doare burta