| Malloryy a întrebat:

Voi ce parere aveti despre relatiile in care diferenta de varsta este foarte mare? de 10 ani. evident nu ma refer la relatiile cu minori. Credeti ca poate exista o atractie reala sau diverse interese?

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

10 ani e ok, totul e sa fie prezenta si gama de calitati si compatibilitati confirmate de timp/lungimea relatiei, altfel poate nu merge.
Fara atractie ce e aia?! Diverse interese, poate unul arata mai bine, alta e mai instarita sau invers, mereu avem ceva "interese", cat de mici si nevinovate.

| MihaelaDart a răspuns:

Diferenta intre mine si logodnicul meu este de 10 ani, nu a fost atractie pe nici un fel de interes, ci pur si simplu de magnetism, comunicare, intelegere, nu exista secrete unul fata de celalalt, suntem pe aceeasi unda, amandoi in cadrul artei, el fotograf si eu pe partea artei plastice. Nu accept o relatie daca ar fi fost mai mare de 15 ani, avansand in varsta se vad diferentele, desi pana in 10 ani este ok.

| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare ca un interval de genul ar fi bun, pur si simplu interesele sunt complet diferite, o merge un an, dar apoi incep sa iasa la iveala diferentele de mentalitate si de obiective.

| Giulia97Anna a răspuns:

Intre mine si iubitul meu sunt 9 ani diferenta si ne intelegem de minune.Suntem impreuna de aproape 3 ani.

| RAY a răspuns:

Asa a evoluat specia umana, normal ca barbatul era mai in varsta din moment ce era un vanator pregatit de vanatoare, femeile aveau nevoie de protectie si o garantie pentru viitorul copil, 10 ani e ok, banuiesc ca inainte era cam asa fetele isi incepeau viata sexuala la 14, 15 ani care isi alegeau barbati de 25, 26 ani, ca muream mult mai repede, bine o perioada noi oamenii facem sex in grup si copilul era crescut de acel grup dar cand o aparut agricultura multe s-au schimbat a aparut monogamia, de asta barbati prefera fete tinere ca au risc mic de avort

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor si sondajelor efectuate in aceasta privinta s-a ajuns la constatarea ca femeilor le plac barbatii mai in varsta. Statistic una dintre trei femei intervievate (33%) a afirmat ca ar accepta sa iasa, sa aiba o relatie cu un barbat mai mare cu sapte (7) ani. Deci se poate considera ca o diferenta pana in 10 ani este cat se poate de normala si acceptabila. In Europa, barbatii cu varste de peste 40 de ani cauta femei cu sapte ani mai tinere decât ei este de parere Sabrina Phillipe, psiholog. Insa dupa alte studii diferenta poate fi mai mare de 10 ani, asta au stabilit specialistii de la Universitatea Amparh, in urma unui studiu publicat de revista "Science of America" (www.scientistsofamerica.com). si anume : 11 ani, 5 luni si o zi -reprezinta diferenta "de aur" dintre soti. :D Pentru confirmare prezint articolul : http://adevarul.ro/......index.html :)

| PsihoSex a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cea mai veche cifra pe care o tin minte de mult timp, spunea minim 5, maxim 12 ani diferenta, dar na, s-au mai schimbat vremurile!
Oricum, plaja e foarte larga, de la 2 ani la 15, pot functiona la fel de bine, daca exista atractie, respect si toate celelalte ingrediente indispensabile unei relatii ok.

| Lina1993 a răspuns:

Aici depinde de fiecare persoane, unele sunt doar pe interes, altele nu deci nu poti judeca toate relatiile doar pe criterii legate de varsta. Prietenul meu este mai mare decat mine cu 9 ani si ne intelegem extrem de bine si ne iubim enorm. Suntem impreuna de aproape 6 ani, intr-un fel ma bucur ca el e mai mare decat mine pentru ca am invatat foarte multe lucruri educative de la el, m-a invatat sa gandesc mai matur, de fiecare data cand ma comport prea prosteste, ma readuce pe linia de plutire, are grija mare de mine. Alt exemplu ar fi despre cea mai buna prietena a mea, diferenta dintre ea si prietenul ei era de 20 de ani (ea 23 si el 43). Se iubeau intr-adevar, se potriveau foarte bine chiar daca lumea ii judeca. Culmea, el era mai copilaros ca ea si mai zapacit si ea, desi ea era mai mica cu 20 de ani, il responsabiliza si il ajuta laughing. Deci, dupa cum vezi, uneori varsta este doar un numar happy.

| Kingsley a răspuns:

Nu cred ca e vorba de bani la o diferenta de 10 ani.
De la 20 in sus poate.