| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca masturbarea este un pacat?
Adica, eu de multe ori cand simt nevoia de a ma masturba, parca ceva ma opreste: fie suna telefonul, fie ceva se intampla si ma intrerupe cam tot timpul. Si am inceput sa imi fac idei ca nu e buna treaba asta. Desi daca Dumnezeu cand ne-a creat, de ce ne-a oferit fiecarui barbat un penis daca nu e bine sa ne masturbam? Si iarasi am mai cautat pe internet treaba asta si unii spuneau ca e o chestie din corp, adica daca simti sa faci asta, fa-o. Iar altii spuneau ca e pacat de la Dumnezeu, etc, etc... si acum nu stiu ce sa cred.

Ah, si apropo, dupa ce ma masturbez ma simt oarecum vinovat si dupa am parte doar de ghinion. Nu imi merge nimic bine, ma cert cu carecum din nimicuri. Si dupa cum am spus, am ajuns sa imi fac idei ca nu ar fi bine sa ma mai masturbez si ca ar trebui sa incetez. Totusi, de cate ori am incercat sa nu o mai fac, nu am reusit. Fie vad o poza cu ceva tipa pe Facebook la mare sa zicem, in costum de baie, etc si automat simt nevoia de a ma masturba(daca reusesc sa ma abtin 2-3 zile). Nu stiu cum as putea sa nu o mai fac, si daca este bine. Nu sunt nici primul nici ultimul pana la urma urmei. Dar voi, ce parere aveti?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca un procent covarsitor de barbati se masturbeaza asa ca baga linistit

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tinere, 94% din baieti se masturbeaza, iar ceilalti nu spun. Da, sunt cativa si din cei care nu se masturbeaza. Unii din cauza ca sunt atat de habotnici incat cred ca toata lumea pacatuieste, numai el nu. Sunt si din cei asexuali, care nu sunt atrasi de sex.
Da, religia spune ca este pacat, dar medicii spun ca este un lucru benefic pentru sanatate. Eu am pacatuit ca sa fiu sanatos. Sexologii spun ca actul sexual sau masturbarea de 2-3 ori pe saptamana determina o rarire a mersului la medic de 2-3 ori. Barbatii care fac sex regulat sau se masturbeaza si la maturitate (nu toti mai au posibilitatea de a face sex la maturitate) sunt predispusi de 3 ori mai ptin la imbolnaviri de adenom sau cancer de prostata, fata de cei abstinenti. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa interzica masturbatul ar fi dat barbatului si femeii dorinta doar de a face sex pentru procreere.
Cat priveste vinovatia care apare dupa masturbare, ea se manifesta deoarece tu crezi ca e pacat si ca ai facut ceva rau. Iar faptul ca ti se intampla diferite pobleme cand vrei sa te masturbezi reprezinta o asociere intre fapte facuta de tine. Ia opreste telefonul si ai sa vezi ca nu te mai deranjeaza.
Toate astea le percepi asociate, deoarece crezi in asemenea prosti. Un exemplu este cel cu pisica neagra care-ti trece prin fata cand te deplasezi. Mie mi-a trecut de multe ori. Am urmarit sa vad daca mi se intampla ceva si nu mi s-a intamplat. Si stii de ce? Pentruca nu cred in ele, nu cred in superstitii si nu cred nici macar in horoscoape.
Gandeste pozitiv, la binefacerile masturbarii: sanatate, descarcare nervoasa odata cu descarcarea sexuala, placesre, dar nu in ultimul rand ca toti baietii o fac. Tu stii ca acum 30-40 de ani era o rusine sa spui ca te masturbezi, desi si atunci toti baietii o faceau? Si acum este considerata ca o rusine, dar numai din punctul ca nu esti in stare sa ai relatii sexuale. De parca toti care zic ca au facut sex au si facut. 40-60% din acestia mint, se lauda.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă tu crezi, in sinea ta, că e păcat, d-aia ţi se pare că ai ghinion după ce o faci. Iti stă gândul acolo şi eşti irascibil, astfel ajungi usor la certuri sau stângăcii. Tu trebuie să înţelegi că masturbarea îţi poate aduce numai bine si r in gest absolut normal. Cand o să accepţi ideea asta, o să dispară şi acel "ghinion"

| Uvox a răspuns:

Pai pentru inceput nu il amesteca pe dzeu in treaba asta. Acum te întrebi de ce ti-a dat un penis? Adica daca iti dădea un cuțit trebuia automat sa omori pe cineva?
Amestecul bisericii/credinței in asa ceva este cel puțin dăunător.
Da, este absolut normal indiferent ce de auzi de la diferiți îndoctrinati dar ca in multe alte treburi, excesul poate fi dăunător.
A se consuma cu moderațiehappy
Este un mijloc nu un scop.
Have fun!

| denisTiky a răspuns (pentru Uvox):

Ma refeream ca daca ar fi pacat de ce mi-a mai dat penis? Sa pacatuiesc?

| Uvox a răspuns (pentru denisTiky):

Daca tu consideri ca e pacat, atunci considara ca e este pacat.
Asa...ca absurd, daca iti dau un cutit e pacat sa omori nu sa tai paine.
E alegerea ta cu il folosesti.
Si lasa-ma te rog cu "mi-a dat". Nu ti-a dat nimeni.
Repet, daca tu crezi ca e pacat, asa e atunci.
Dar e doar pentru tine si cei care au aceleasi "idei" in cap.

| ziptrack a răspuns:

Indiferent ce-ti spune lumea, trebuie sa stii ca masturbarea, adica malahia este un pacat foarte mare. Nu mai tine cont ce-ti spune lumea, ci de ceea ce simti. Faptul ca regreti dupa ce faci acest pacat, ar trebui sa-ti dea de gandit.

Gandeste-te putin la porunca de a nu ucide....acum gandeste-te la avort...intelegi ce vreau sa-ti spun?

Faptul ca societatea accepta anumite pacate nu inseamna ca ele nu sunt pacate in ochii lui Dumnezeu.

Uite un pasaj din Biblie, unde se face referire la acest pacat:

1 Corinteni 6:9-10
Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu?

Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

Iti recomand urmatorul articol:
http://www.ortodoxia.md/......vea-copii/

Cu cat persisti in pacatul asta, cu atat o sa devi mai obsedat de el iar trupul iti va suferi. Vei avea probleme cu acneea, parul, memoria, etc etc. Plus ca sansele sa mai ai un raport sexual normal cu partenera se vor narui.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Faci confuzie intre Biblie si Talmud. Talmudul, da, interzice onania. Dar Talmudul nu este totuna cu Biblia. In Biblie nu scrie absolut nimic despre onanie.

A, da, Talmudul interzice doar onania facuta de barbati, de femei nu ii pasa.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da malahia, ce e inteligentule?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala de traducere. Bizonii care au tradus Biblia in limba romana au tradus din neogreaca in loc de greaca koine.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Traduire, c'est trahir.

Traduttore traditore.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Tu spui orice iti trece prin minte ca sa faci acest pacat?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie-n Vechiul Testament ca e prevazuta varsare de sange pentru a ispasi masturbarea? Nu, deci nu e pacat.

Eu nu sunt crestin, evreu sau musulman, deci oricum nu cred in notiunea de pacat. Adica nu cred ca notiunea de pacat are sens, nu cred ca are corespondent in realitate.

Dar daca vrei sa afli parerea unui crestin ultraconservator (dar nu impostor) citeste https://vaisamar.wordpress.com/2008/12/05/nici-malahii-1-cor-69/

Iar daca Biblia n-ar fi fost tradusa de mantuiala clar n-ar fi fost treaba romaneasca. NTLR a fost tradusa sub biciul Societatii Biblice Internationale (Biblica Inc.). D-aia NTLR nu contine faza cu malahii.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Dar cine a spus ca trebuie sa versi sange ca sa fie un pacat? Si daca te uiti la o femeie si o poftesti( mintea ta) ai pacatuit. Tu uitandu-te la imagini spurcate preacurvesti.
In rest ori nu vrei sa recunosti ori esti ratacit...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt de religia ta, deci pentru mine "scrie-n Biblie" nu e un argument.

Doar pentru tine "Fara varsarea de sange nu este iertare" poate fi argument pentru ce sa crezi, pentru mine nu este.

Eu studiez Biblia din punct de vedere istoric si stiintific, nu ca sa cred in ea.

Si ca sa-ti fie si mai clar, corect trebuie tradus "femeia altuia" sau "nevasta altuia" pentru ca textul din evanghelie este parafraza dupa Cele Zece Porunci, unde este clar vorba de nevasta altuia. Cuvantul grecesc este ambiguu si poate fi tradus si ca "femeie" si ca "nevasta".

Pentru ca un barbat israelit, casatorit sau nu cu una sau mai multe femei, avea drept sa faca sex cu femei necasatorite, doar daca facea cu nevasta altuia s-ar fi considerat adulter. Pentru ca adulterul este incalcarea dreptului la proprietate care apartine altui barbat.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu sti sa faci diferenta dintre preacurvie si curvie? Preacurvie=cand te culci cu cineva si esti necasatorit
Curvie=cand te culci cu cineva si esti casatorit
Vad va pricepi bine Biblia, asa ca nu o mai interpreta cum vrei tu...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa nu crezi ca ar fi interpretarea mea personala, iti dau doar o carte scrisa de un profesor universitar de Biblie (eu am citit mai multe carti pe scrise de profesori universitari de Biblie, asta e doar una dintre ele): https://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

Tipul este unul dintre cei mai mari biblisti americani si este de religie catolica. Bine, am citit si carti scrise de profesori universitari protestanti, atei, evrei, etc., nu fac discriminari religioase.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Toti schizofrenicii pe net, ala a schimbat biblia dupa placul lui si a oamenilor spurcati, e clar ca si tu ai creirul mucegait.
Ramai in lumea ta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, nebunii cred ca cei din jurul lor sunt nebuni!

Ala e un profesor universitar de Biblie respectat de majoritatea profesorilor universitari de Biblie de la marile universitati, si te-ai gasit tu sa-l consideri schizofrenic! Mergi la cratita, ca la studii biblice nu te pricepi.

| Basilievski a răspuns:

Te va bate Dumnezeu si o sa ajungi in iad, pacatosule, cum sa faci asa ceva?

| Ciornei_Adrian_1970 a răspuns:

Nu exsista pacat, rai, iad sau Dumnezeu. Religia si pacatele au fost inventate ca oamenii sa fie mai buni iar cei care cred ca Dumnezeu exsista le este mai frica sa faca ceva pentru ca parintii lor mereu spun ca Dumnezeu ii vede si ca ar sa-i pedepseasca, si in plus parintii zic la copii(asa faceau si cu mine) 'Ce faci, aia primesti' si de multe ori asta se intampla dar dupa timp si daca se intampla in mai putin timp e pura ironie si nu, nu e pacat si cum a raspuns altcineva, mda, 9/10 baieti se masturbeaza si altii o fac de la varste fragede, 7/8 ani, cum am facut si eu pedealtfel