| Werimar a întrebat:

Salutare am 18 ani si am si eu o dilema. Totul a inceput acum patru zile cand a inceput scoala. La mine in clasa a venit o fata noua care mie imi place foarte mult. Fix in prima zi intamplarea fost ca eu si ea sa ne intalnim in autobuz in drum spre casa. Am facut cunostinta etc, dupa am coborat cu ea la prima statie deoarece a realizat ca de fapt a luat autobuzul gresit. La final i-am cerut id-ul cu scopul "de a ii da orarul". In seara respectiva am vorbit asa un pic pe mess, dupa care a doua zi la scoala am mai vorbit si la sfarsitul orelor am mers la un suc cu mai multi colegi printre care si ea. Ea e o tipa super care mie sincer imi place foarte mult, deci bineinteles ca nu puteam sa fiu singurul care incercam sa o cuceresc... Ma rog ca sa trec la subiect am intrebat-o acum 2 zile daca vrea sa iasa cu mine prin oras, si ea a acceptat. Astazi find ziua in care trebuia sa ne vedem a zis ca ea numai poate deoarece are niste treaba si i-au facut parintii program. Eu am inteles-o si i-am zis ca nu e nicio problema daca amanam pe alta data cand o sa avem amandoi timp liber, din nou ea a acceptat. Acuma insa stau si ma intreb oare daca ea chiar vrea sa ne vedem, sau pur si simplu nu stie cum sa imi zica nu, am aceste indoieli deoarece dupa cum am precizat nu sunt singurul care incerc sa o cuceresc. De asemenea tin sa mentionez ca eu ma inteleg foarte bine cu ea fata in fata, radem, zambim ne uitam unul la altul etc deci nu cred ca e total neinteresata... cert e ca eu chiar nu stiu ce sa fac ea cand intra pe mess nu sta foarte mult si de cele mai multe ori nu vorbim mai mult de 10 minute si conversatia se stinge. Nu sunt adeptul convorbirilor pe mess mai ales cand e vorba de o relatie, dar totusi sunt foarte nedumerit si nu stiu ce sa mai cred. Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat sau daca aveti vreo parere referitor la situatia aceasta as fi recunoscator. ( Precizez ca nu am mai avut o relatie serioasa pana in prezent )

9 răspunsuri:
| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Bunahappy Eu zic ca ar trebui sa o mai lasi putin,sa mai treaca un timp, iar daca la urmatoarea intalnire v-a zice tot asa, las-o in pace! O sa ma dau exemplu pe mine.La fel ca ea fac si eu atunci cand un baiat imi propune sa iesim undeva:d.Gasesc motive si nu spun direct Nubatting eyelashes,eu fiind mai timida happy. Poate, ca si ea e mai timida pentru ca vad ca te refuza mai pe ocolite intr-un mod frumos ca sa zic asa., si faptul ca conversatia voastra nu tine mai mult de 10 minute tot la fel imi da de inteles ca e putin timidahappy.
La faza cu programul impus de parinti am o intrebare. Daca tu ai 18 ani si esti in clasa cu ea, ea nu ar trebui sa aiba tot 18? sau ma rog.17.Imi e greu sa cred ca la varsta aceasta,printii ei ii face program! Insa, nu am cum sa fiu sigura pe ceea ce spun,asa ca, revin mai acorda-i un timp,petrece mai mult cu ea pe la scoala, si dupa aceea mai incearca o iesire cu ea.Te-ai cam grabit putin, dar inteleg happy
Papa:*

| gabytz18 a răspuns:

NU prea conteaza faptul ca nu ai mai avut o relatie serioasa. Sis-a \-vis de faza asta ar trebui sa ai grija sa nu devii prea posesiv si sa nu-i iei tot aerul fetei. Ai avantaju a ai cunoscut-o primul si ai mai si incercat sa o ajuti. Lisa asta de comunicare vine din faptul ca ti la ea si ti-e "fria" sa deschizi un subiect sau sa zici ceva care sa te puna pe tine intr-o situatie stanjenitoare sau mai presus de toate sa zici ceva care sa o supere si de aceea banuiesc ca aveti discutii formale de cele mai multe ori. Incearca sa te regrupezi cat mai repede, stii ca in dragoste si in razboi totul e permis laughing). Incearca sa o impresionezi intr-un mod placut. PAna acum zici ca am vb la genera si nu ti-am zis nimic concret. Incearca sa gasesti la ea pasiuni comune (muzica, filme, politica, materii preferate, sport, carti, petreceri, plimbari, excursii). Gasing multe pasiuni comune veti face o legatura, veti avea subiecte de discutie. NU uita sa presari umor sarcarsm pe unde tebuie. Fa-o sa se simpta bine dar nu o agasa tot timpul. Recomandat ar fi sa te strecori prin grupul unde sta ea si sa acaparezi usor atentia facand grupu sa se simpta bine. Fa-o sa aiba incredere in tine, impartasiti secrete, dar ai grija ce secrete la inceput ar fi mai bine doar sa creada ca sunt cine stie ce secrete alea tale doar ca sa vezi daca poti avea incredere in ea. PRin impartasirea reciproca de secrete veti creea iar o legatura DAR mare atentie sa nu devina o relatie FRATE-SORA cum se intampla de obicei pe abordarea asta. Depide de tine cum detii controlul. CE sa mai zic, i-ai un inel dai-l peste 2-3 zile, mai mite-o ca l-ai pierdut, doar asa ca sa va jucati. Si gaseste mereu momente prielnice sa te joci cu ea si nu ma refer la macao sau sah. Dar mai ai grija sa nu iti indrepti atentia 100% doar spre ea, eu sincer sa fiu daca as fi fata si as vedea un baiat mort dupa mine care se tine numai in curu meu as profita de el big grinbig grin.

Bafta.

| zăGhost a răspuns:

Poate chiar a trebuit sa mearga cu ai ei undeva.
Pune-o pe ea sa aleaga ziua si ora iesirii, iar daca nu vine sau spune din nou ca are treaba, eu zic ca e clara treaba si ca n-ar trebui sa mai insisti.
Succes!

| Werimar explică (pentru zăGhost):

Din cate mi-am dat seama ea are niste parinti cam stricti, de aceea sunt un pic in dubiu daca ea zice chestia asta doar de acoperire, sau efectiv are treaba, mie unu mi s-ar parea mai simplu sa imi fi zis nu de la bun inceput decat sa faca o chestie de genu.

| taxy2heaven a răspuns:

Deci sa o cuceresti poti in multe feluri doar surprinde-o cu un zambet,o prioritate de a iesi in fata ta, chestii marunte baietii nu tin seama de ele dar fetele sunt foarte atente si nu o face sa creada ca esti nebun dupa ea pastreaza distanta dar in acelasi timp ai grija sa te observe si afla ce ai place si fai cate o surpriza, uimeste-o si ofera-i mereu ceva nou si evita confruntarile directe cand e cu alte fete o sa fie influentata de ele. Incearca mai ales sa nu o sufoci cu propunerile o sa iti dea de inteles singura ce vrea.

| crissu_8850 a răspuns:

Ai putea ca la urmatoarea discutie pe care o ai cu ea sa ii marturisesti ca iti place de ea. Daca o sa va inalniti in timpul liber incearca sa gasesti locuri cat mai interesante, de exemplu la patinoar ca e iarna sau la o cafenea unde puteti vorbi in voie tot ce va trece prin cap si atunci ar fi momentul iar data viitoare cand va veti intalni poti sa-i cumperi un trandafir. Daca nu esti genu atat de romantic sau pur si simplu mai rusinos, mai bine duceti-va intr-un loc mai aglomerat cum puneam la patinoar sau la biliard undeva ca sa nu existe momente de tacere prezente cum s-ar intampla la cafenea, depinde de tine dar si de firea ei...sau chiar ai putea sa o intrebi unde ar dori sa mergeti ca sa eviti sa-i faci vreo surpriza neplacuta...eu am aproape 17 ani si am o relatie de 3 ani cu un tip; desi poate parea o joaca ca eram in scoala generala atunci, prima data el m-a dus la biliard si desi erau si prietenii lui a fost foarte dragut; noua ne era atunci rusine sa mergem doar noi doi ca eram cam micuti, dar la voi se schimba situatia; succes sa-ti reuseasca!

| OricineAltcineva a răspuns:

Probabil ca ai inceput deja sa o plictisesti, incearca sa o lasi mai libera, si sa te asiguri ca te ingrijesti de tine, arata-i ca esti un tip superior si diferit fata de restul baietilor, pentru ca altfel o sa te bage in zona de prieten, si nu o sa fii niciodata cu ea. vb si cu alte fete, o sa observe asta si daca si ei ii place de tine o sa fie putin geloasa, si fii foarte ingrijit cu tine, de la igiena la haine la tot. mult noroc

| Werimar explică:

Nu o numesc nici macar relatie inca, am zis chestia asta doar ca sa se inteleaga ca nu am foarte multa experienta happy

| CoolGirlKissMy a răspuns:

Salut! pai zici ca nu ai avut o relatie serioasa pana acunm nu? daca iti place de ea si nu vb mai muilt de 10 min pe mess ar trebui sa o intrebi daca te considera dragut sau daca ai avea vreo sansa cu ea pentru ca ea poate nu vrea asta si se foloseste de tine deci eu personal cred ca ar trebui sa o intrebi daca ai avea o sansa cu ea! mult norocwinking