| Man_Cătă_1983 a întrebat:

Am 35 de ani și de ceva vreme îmi e foarte greu să îmi fac o prietenă. Am mai avut relații, experiențe. Nu multe. Nu m-a interesat cantitatea, ci calitatea. Nu am fost prea norocos. Sunt o persoană amabilă, sociabilă, cu bun simț. De câteva ori mi s-a întâmplat să mi se spună că sunt băiat fain, dar că aș putea fi maxim un amic. Ultima dată în seara de după rev, unde am cunoscut o tipă. Am vorbit cu ea și totul părea perfect. Până ieri, când mi-a zis chestia cu amiciția. Probabil că undeva greșesc și eu. Știu cum e lumea...destul de materialistă. Am un job ok, anul ăsta îmi fac casă. Am nevoie de o părere de bun simț, fără caterincă ieftină. Ce ar fi de făcut? Mi se pare că am încercat cam tot ce era posibil. Numai bine!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Posibil sa fii genul de baiat care e prea mult `da, cum zici tu, asa e` si se poarta prea amabil si prea slefuit iar un astfel de comportament poate parea fortat si deveni obositor.

| Man_Cătă_1983 explică (pentru Adry05):

Chiar nu

| Adry05 a răspuns (pentru Man_Cătă_1983):

Nu stiu, daca nu vad efectiv conversatia ta cu o fata n-am cum sa-mi dau seama.

| sofisis a răspuns:

Fii mai inabordabil. Stiu ca pare o prostie dar atat femeile cat si barbatii simt disperarea din cineva. Cu cat esti mai "out there", cu atat te vor ocoli. Incearca sa fii mai ...nu stiu, misterios si mai rezervat. Nu te mai hlizi si fii putin mai cu vrajeala. Nu sta numai dupa curul uneia. Acorda-i suficienta atentie cat sa fie flatata, apoi indreapta-te catre altceva ( nu neaparat alta fata). Daca de exemplu stai de vb cu ea, dupa o juma de ora, du-te sa bei un pahar de ceva sau la toaleta, sau sa dai un telefon sau orice altceva te-ar scoate din peisaj. Apoi astepti sa vezi daca si ea iti cauta compania. Tine-le in sah ...nu le demonstra ca deja te-au cucerit.

| Romanul86 a răspuns:

Cred că dumneavoastră sunteți genul Poker Face adică nu îi spuneți lucruri intime despre dumneavoastră sau lucruri jenante pentru ca femeia sa aibă încredere în dumneavoastră, și dacă vă ignoră sau respinge renunțați ușor pentru că sunteți de bun simț, asta nu e bine, trebuie sa mai insistați dar să nu o stresați, asa moderat, dar mult timp și câteva luni bune.

| Man_Cătă_1983 explică (pentru Romanul86):

Posibil...Mulțumesc pentru. sfat.

| Vanishgold a răspuns:

Probabil ești genul ăla de bărbat care devine cel mai bun prieten al femeilor. Flirtează mai mult cu ele, nu te comporta ca și cum ai vrea sa te împrietenești doar. Glumește cu ele în limita bunului simț că tot ai zis că-l ai, probabil știi unde trebuie să te oprești. Nu te arunca pe ele, dar flirtează, fii amabil, ofera-te să le ajuți, fă-le complimente subtile, dar nu din prima. Nu aduce în discuție banii, jobul, încearcă sa abordezi subiecte pe placul lor și e simplu să-ți dai seama de asta uitându-te la ele, la atitudinea lor.