| anonim_4396 a întrebat:

Dragele mele fete, ce inseamna sa fi materialista? e o intrebare care ma macina destul de mult si simt ca innebunesc.Sunt cu un baiat de ceva vreme si ca in orice "poveste" totul a fost roz la inceput.Eu nu am un loc de munca, el are. E normal ca el sa-mi spuna ca are pretentii sa fim egali din punct de vedere financiar si sa-l mai scot eu la suc, sa-i fac cadouri ca na...asa zice el ca e logic? I-am explicat ca nu am cum, nu am servici si nu avem cum sa fim egali din punctul asta de vedere dar in acelasi timp l-am intrebat daca dragostea pe care i-o arat inseamna ceva, raspunsul lui a fost ca "dragostea nu tine de foamne" si ca banii (pe care eu nu-i am) sunt foarte importanti pentru el.De intretinut nu ma intretine, doar ce stau in weekend la el.De cumparat cate ceva(de imbracat de exemplu sau eu stiu ce) rar si cu multe multe reprosuri dupa.Acum spuneti-mi voi daca sunt materialista doar pentru ca ii cer anumite chestii pe care desigur ca isi permite sa mi le cumpere, nu i le cer luna de luna si nu sunt scumpe.Va rog sa-mi raspundeti si sa ma lamuriti ca sa tiu odata pentru totdeauna daca gresesc eu sau el.

6 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mie una nu mi se pare ok să'i ceri prietenului să'ţi cumpere ceva. Dacă el doreşte să te surprindă cu un cadou atunci e de acceptat dar nu e în regulă să'l pui tu să'ţi cumpere ceva.Nu cred că eşti chiar materialistă. Materialistă înseamnă să stai cu o persoană doar pentru banii lui dar după cum ai spus, tu ţii la el şi nu e cazul. Încearcă să nu'i mai ceri să'ţi cumpere anumite lucrui şi într'o zi surprinde'l şi tu cu ceva frumos.Nu trebuie neapărat cumpărat, poţi să faci şi tu acasă cu mânuţa ta. Poţi să'i pictezi ceva pe un tricou sau să'i faci un medalion sau o brăţară ceva...sau chiar origami. Şi o cină ceva, îi găteşti ceva mai special ca să'i araţi că tii la el şi pentru tine nu banii sunt cei importanţi.

| paramore a răspuns:

Din cate spui u el e materialist, si ink cum! dar totusi nu cred ca ar trebui sa iy ceri ceva, lasa-l pe el sa decida, si dk o sa iti cumpere din proprie initiativa o sa-i faca placere si nu o sa iti reproseze nimic.si nu cred ca stai cu el doar pentru ca isi permite sa iti cumpere anumite chestii cum spui u...dk e pentru asta at mai bine gaseste-ti altul cu buzunarul mai larg si sa fie mai darnicstraight faceo kestie foarte urata

| kaya a răspuns:

Ti-am mai raspuns odata la o intrebare si acum imi dau seama din cate spui ca prietenul tau este materialist si nu numai materialist este egoist si trage numai pentru el sa ii fie numai lui bine.Parerea mea e urmatoarea cu un asemenea om nu poti face nimic in viata, ar trebui sa isi gaseasca o persoana ca el zgarcita si egoista.Cu un asemenea om nu poti avea o viata buna, liniste mai ales o familie fericita.Chiar imi pare rau dar din ce spui prietenul tau nu se va schimba daca asa este obisnuit, si nu merita sa iti irosesti viata langa el. Sper ca nu gresesc spunand asta, este viata ta tu alegi dar cel materialist este el nu TU.Succes si numai bine.

| mistikk a răspuns:

Nu cred ca asta inseamna materialista materilista inseamna doar pe interes adica te doare undeva de tipul cu care esti si nu simti nimic pentru el adica nu te intereseaza decat partea materiala asta inseamna materialista dar daca uh zici ca il iubesti si ca iii ceri foarte rar sa-ti cumpere cate ceva asta nu inseamna ca esti materialista:*

| Panda15 a răspuns:

Fa-l sa isi doreasca el sa ti le cumpere din inima poate el e mai ''zgarcit'' si nu vrea sa isi cheltuiasca banii sau poate nu mai are

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate spui u... mai du-te in *** la muca ratata draq si cumpara ti singura