| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am inceput sa am o stare interioara anapoda si deja dureaza de o buna perioada de timp. Am avut niste dezamagiri in dragoste, iar acum sunt foarte reticent si nu mai am nici o tragere de inima in a cunoaste fete noi. Pur si simplut evit sa am de a face cu vreo fata pe plan sentimental. Nu stiu daca este frica sau resemnare sau cine stie ce, doar ca nu mai pot trece peste. Acum interactiunile mele cu fetele sunt doar pe baza profesionala sau foarte amicale. De exemplu am incercat sa imi fac tinder, am facut cateva match-uri cu fete ok, doar ca nu am avut motivatia nici macar un pic sa le scriu ceva... asa ca am inchis contul ca nu ma ajuta. Alt exemplu, am iesit cu verisoara mea si cu doua prietene de ale ei, dintre care una tot incerca sa se bage in seama si sa se faca remarcata, doar ca eu eram asa de indiferent de nu-mi explic, iar fata era draguta, doar ca nu-mi venea mie...
Nu inteleg de ce am devenit asa neimplicat pe partea asta cu "dragostea". Am crezut ca poate n-am mai dat de o tipa potrivita care sa ma faca cel putin curios in privinta ei, dar nu stiu, nu cred ca toate la rand sunt nepotrivite. Nu stiu de unde vine starea asta de nepasare si lipsa asta de motivatie cu tipele.
A mai trecut cineva prin asta? Ce credeti ca as putea sa fac sa fiu la fel ca inainte?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am avut niste dezamagiri in dragoste... as putea sa fac sa fiu la fel ca inainte"

ca inainte nu o să fii niciodată dar timpul rezolvă până la urmă, totul

| ywar a răspuns:

Traieste-ti perioada de doliu, fii bine cu tine - accepta si iarta ce s-a intamplat in trecut si pe urma vei putea din nou cunoaste. Cunoasterea nu este o mitraliera, pe banda rulanta, "pe turbo" cum spunea un manelist (si nu-mi plac manelele).
Fiecare are ritmul sau si ceea ce simti si gandesti iti este tie specific, pentru ca fiecare este unic in felul sau. Roaga-te Bunului Dumnezeu, fa o rugaciune sa te ajute sa te linistesti si apoi vei vedea ca lucrurile vor fi mai bune.
Nu te mai raporta la ceilalti, nu mai face comparatii.

| alexalx1234 a răspuns:

Pe tinder oricum nu ți se răspunde dacă nu ești vreun bombardier sau cocalar. Lasă că e mai bine să fi indiferent față de fete. Ele pierd, nu tu.