| PutinAjutor7 a întrebat:

Salutare, am mare nevoie de ajutor. Iubita mea a luat pastila de dimineata de 2x in ultima luna prima data pentru ca am facut-o neprotejat si asa a simtit ea a doua oara din nevoie pentru ca s-a rupt un prezervativ. Mama ei stie de ambele dati si e destul de suparata iar tatal ei doar de o data si e si el putin iritat. Astazi s-a rupt din nou un prezervativ cand ma terminam s-ar putea ca ea sa se fi ridicat exact la timp dar nu sunt sigur sincer sa fiu. Chiar nu stiu ce sa fac am mintit-o ca e ok dar nici eu nu cred asta si mi-e si mie foarte frica. Nu cred ca e deloc ok sa mai ia pastila inca o data sau sa afle parintii ei dar daca cumva ar ramane insarcinata ne -m distruge amandoi viata. Va rog spuneti-mi ce ati face luand in considerate toate circumstantele?

9 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Mi-e lene sa mai fac calcul pe hartie. Mi-e teama ca de ce ti-e teama, d-aia nu scapi. eu zic sa te pregatesti sa cunosti bine pe socri, sa ma indulcesti treaba, zici ca nu sunt incantati, macar sa fie incantati sa te cunoasca.

Pastila aia are rolul de a intarzia ovulatia ( spermatozoizii ajunsi la tinta sa nu intlaneasca ovulul si astfel sarcina sa fie evitata). Daca ovulatia a avut deja loc, pastila este inutila ( ca maine, ca azi, e perioada fertila si timpul e relativ, deci e cam degeaba de luat).

Eu zic sa pregatesti un test de sarcina cadou de ziua indragostilor sau cand are ea menstruatia. Si roaga-te sa nu fie suparata zilele astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai are voie sa ia pastila aia, deja a luat-o mai mult decat trebuie in viata asta, fiindca are efecte negative atat de nocive, ca pot declansa noduli si tumori sau chiar cancere.
Nu este cazul sa mai ia pastila!
Cand i-a venit ciclul si ce tip are ea?

Prezervaivele se rup dintr-un singur motiv: sunt prea mari pentru penisul tau! Un prezervativ mare (larg) se rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Cumpara prezervative cu numere mult mai mici si incearca-le acasa! Un prezervativ pus corect este acela care intra foarte greu pe penisul in erectie, sta foarte strans pe el si nu face deloc, cute sau pliuri.

| PutinAjutor7 explică (pentru Violleta2022):

Ciclul i-a venit acum o saptamana si 2-3 zile. Tocmai maine incepe perioada de ovulatie dar mi e tare frica ca au ajuns spermatozoizi in ea plus prezervativul rupt pe care nu l am gasit deci mai mult ca sigur e in ea…

| Andaluzz a răspuns (pentru PutinAjutor7):

Tu vrei sa zici ca a rămas o bucata de prezervativ in ea?‍♀️?‍♀️

| PutinAjutor7 explică (pentru Andaluzz):

De fapt a ramas prezervativul intreg si tocmai ce a reusit sa l scoata

| VoidEternal a răspuns (pentru PutinAjutor7):

Dude...wtf... De ce l-ati lăsat atâta timp?
Trebuia scos imediat ce naiba...

| Sofer a răspuns:

Cum ai avut ghinionul sa ți se rupă prezervativul? Îl folosești corect?

| Goete a răspuns:

As invata sa pun bine prezervativul, ca daca e bine pus si marimea corecta, nu se rupe

| Carlos666 a răspuns:

Nu mai folosi prezervative de la LIDL.