| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, am nevoie de niște sfaturi!
Mă cunosc cu o fată de 4 luni, sunt din Vaslui iar ea e din Buzău, nu am fost împreună, am fost gen prieteni/crush, dacă nu era distanta asta dintre noi, eram împreună cu ea de mult!
S-a mai întâmplat să mă mai supăr pe ea iar apoi nu am mai vorbit cu ea, apoi ne-am împăcat, apoi iar ne-am certat, apoi iar ne-am împăcat, apoi iar nu am mai vorbit cu ea din cauza ca am văzut la story că e cu unul împreună. Ieri a fost ziua mea și am făcut 19 ani și apoi ea m-a impresionat cu un mesaj și chiar mi-au dat lacrimile sincer, mi-a urat la mulți ani și a spus sa o iert dacă a greșit cu ceva și apoi i-am spus motivele de ce nu am mai vorbit cu ea și i-am spus că am văzut la story-ul eu ca are iubit și mi-a spus ca a avut o provocare sa fie cu el 24 de ore și apoi i-a dat block după ce s-a terminat. Alta chestie este distanta și nu sunt sigur pe mine dacă vreau să mă mut la Buzău pentru ea, ca dacă o să fie să ne despărțim ce fac? Majoritatea relațiilor din ziua de azi nu mai tin. Alta chestie ar fi cu chiria și cu locul de munca, adică trebuie să am o stabilitate! Se poate întâmpla să găsesc chirie și să nu găsesc loc de muncă sau invers!
Diferența dintre mine și fata aia este de 3 ani și un pic, trebuie sa facă și ea 16 ani!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa o in pace fata este minoră, cauta ti una de varsta ta sau mai mare cu un an sau doi nu mai mica, ca daca parintii ei fac plkîngere la politie ca sigur tu vei face sex cu ea vei avea probleme cu legea corupere de minori, lasa o sa mai creasca doi, 3 ani ca este mică.

| nyoentox2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mie nu îmi plac fetele mari, mie îmi plac alea mai mici decât mine, am fost împreună cu o fata cu 1 an mai mică și părea superioara mie, nu îmi place sa fiu cu cineva care sa îmi fie superioară, eu nici măcar nu par de 19 ani și toti îmi spun asta, mulți îmi dau în jur de 15-16-17 ani, adică nu sunt dezvoltat și dacă vrei sa ma vezi :nyoentox2002 pe Instagram!
Să îmi bag picioarele în ea vârstă, dacă aveam 16 ani și arătam cum arăt acum era super ok, sunt și pitic și am 1, 71 si nici nu gândesc ca unul de 19 și nici matur nu sunt!
În ziua de azi sunt fete de 14-15 ani care par de vârstă mea sau aproape, fetele de 16-17 ani par mai mari decât mine!
Si alta fază este că rare fete pot să ajungă la inima mea adica să simt ceva pentru ele!
Ultima fata de care am fost îndrăgostit era tot asa cu 3 ani mai mică și mi-a frânt inima, ea mi-a spus ca sunt mare, iar la alt prieten am auzit că nu o lasă tacsu, na e și mai complicat dar nu mă gândeam la sex, gen să mai aștept măcar 2 ani!
Asta de care am fost îndrăgostit părea mititică iar asta din Buzău pare mai dezvoltată!

| nyoentox2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa îți mai zic o chestie:Acum 3 ani cand eram în clasa a9a aveam o colegă care avea un iubit cu 3 ani mai mare, era în clasa a12a și încă mai sunt împreună și au și un copil, adică ei au o relație de aproximativ 4 ani, prima data când au fost in relație ea avea 15 ani și el între 17 și 21 de ani adică nu știu exact, cică legea spune ca diferența de vârstă trebuie sa fie de maxim 3 ani sau fata sa aibă minim 15-16 ani nu mai știu exact, dacă era o diferențe de 5-6-7 ani plus mai ziceam ca e o diferență mare!
Gen o fată vreau sa fie mai mica ca mine cu 2, 3 ani, la unele care sunt mai mici cu 4 ani mai fac o exceptie, dacă umblu cu o fata mai mica decât mine dacă lumea ne vede unul lângă altul nu spun ca e diferența mare de vârstă!
Era o vorba de a lui Marko Glass:Cunosc Bărbați de 16 ani și copii de 35!

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeule, daca ea nu are nici 16 ani impliniti, da-i pace!
Un copil de 15 ani este protejat de lege si cine stie ce fel de parinti are, ca te trezesti cu Politia pe cap, pentru seducerea unei minore sub 16 ani.
Cauta-ti o fata de varsta apropiata din orasul tau, si lasa copii mici in pace.
Oricum nu-i matura si se joaca cu baietii, precum papusile, la anisorii astia.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Fata aia mai are o luna pana la 16, e aproximativ 3 ani diferența! Și nu ma grăbesc sa am relații intime cu ea, dacă ne-am iubi ce ar fi greșit în asta, am încercat sa îmi găsesc iubită în orașul meu, sau de prin sate de lângă orașul meu dar nu găsesc, plus ca eu la fetele de 18-19 ani nu se uită la mine, eu am 19 ani zici ca arat de 16 ani maxim 17, adica nu sunt asa dezvoltat, Eu cred ca e normal ca fata sa fie mai mica decât băiatul, 3 ani nu e asa mare diferență, și sa știi o chestie vârstă este doar un număr și nu reprezintă maturitate, era o vorba dintr-o piesă:Cunosc bărbați de 16 ani și copii de 35!
Eu dacă știi de cât timp cautam relație și nu găseam!
Când eram în clasa a8a cautam fete și nu am găsit, și am zis ca în clasa a9a o sa am relație și nu am reușit și am zis ca în clasa 10a sigur o sa găsesc niște boboace la anul apoi parca unei fete ii plăcea de mine dar nu o plăcea eu, apoi am zis ca gata trec în clasa a11a o sa vina alte boboace și alta s-o dat la mine și nu îmi plăcea, apoi am zis gata trec în clasa a12a și sigur o sa găsesc o boboaca, și am vorbit cu o grămadă, am fost îndrăgostit de una, ma gândeam numai la ea zi și noapte dar s-a jucat cu sentimentele mele, am plâns după ea și după vreo câteva zile am găsit o fată mai ok de clasa a9a numai că avea 17 ani și a împlinit 18 și ar veni 10 luni diferență, și am văzut ca nu îi ok sa am fete de vârstă mea sau aproape ca sunt mult mai dezvoltate ca mine cât și fizic cât și psihic, părea superioara mie, și am aflat ca a fost cu mine din milă ca să nu mai plâng după fata aia care mi-a frânt inima. Am aflat o chestie și sunt multe avantaje sa fiu cu o fată mai mică :
1-Se agata mai usor
2-Ma îndrăgostesc mai usor
3-Ma simt mai cu stima de sine în preajmă lor
4-Nu ma controlează și nu mă fac să mă simt ca un?
5-Mai drăguțe mi se pare fetele mici
6-găsesc virgine mai ușor, adică nu ma gândesc sa am Relatii intime cu ea, gen în viitor, adică pot sa mai aștept măcar 1 an, 2 sau 3!
Recunosc ca nu vreau nici fete mici de 12-13 ani alea sunt excluse!
Să aibă undeva la 16-17(aproximație adică poate sa aibă și 1 luna, 2 sau 3 pana la împlinirea anilore, la fete un pic mai mici cum ar de de peste 14 ani împliniți și peste 15 ani împliniți mai fac o exceptie la unele

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Legea nu face exceptii!
Legea spune clar SUB 16 ani, insemnand chiar si 1 zi sub 16 ani, ca esti pasibil de pedeapsa, conform legii.
Nu mai interpreta legea dupa ureche ca vei avea repercursiuni.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Eu știam ca legea spunea sa nu aibă sub 15, oricum nu e problema, cât nu fac nimic cu ea nu este nicio problema, pot aștepta 1an, 2, 3

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cum tu ai 19 ani impliniti si ia are inca 15 ani, nu poti spune ca aveti "aproximativ 3 ani diferenta" ci ai deja PESTE 3 ani diferenta, taman bine cat sa fii responsabil legal, pentru corupere, seducere, si act sexual cu o minora, sub 16 ani.

In ce privesc punctele stipulate de tine:
1-Se agata mai usor
Raspuns: asta este coruptie, seducere (agataul copilelor), ceea ce intra la alt articol din codul penal.

2-Ma îndrăgostesc mai usor
Raspuns: asta nu-i indragostit mai usor, ci le poti domini si manipula mai usor

3-Ma simt mai cu stima de sine în preajmă lor
Raspuns: revin tot la dominare, de aceea te simti in putere in fata lor, fiindca esti incapabils a afci acelasi lucru in fata unei fete de varsta ta.

4-Nu ma controlează și nu mă fac să mă simt ca un?
Raspuns - evident ca nu te controleaza, fiidnca sunt prea mici si naive ca sa aiba idee ce li se intampla lor.

5-Mai drăguțe mi se pare fetele mici
raspunse: dragalasenia lor se plateste scump, daca unul din parinti te da pe mana Politiei si te acuza de pedofilie

6-găsesc virgine mai ușor, adică nu ma gândesc sa am Relatii intime cu ea, gen în viitor, adică pot sa mai aștept măcar 1 an, 2 sau 3!
Raspuns: nu te transforma intr-un violator ca nu vei avea zile multe in libertate, daca targhetezi fetitele virgine.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Sa zicem ca face 16 ani peste 2 luni, dacă împlineste anii se mai pune?

| Crackman a răspuns:

Nu face atâtea sacrificii pentru cineva... ca nu merita

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Bai nene stai potolit. Tu la 19 ani te uiti dupa copile de 16 ani ( chit ca ele rup p*l de la 13-14 ani ca asta e adevarul mai nou din pacate ) si iti faci vise pentru una de genu asta, pe bune? Cu toate ca esti genul aerian ( ca m-am uitat cu cine "am onoarea" ) cat de "inteligent" sa fii sa iti faci asemena filme si ganduri cu ea. Tu la 19 ani te pretezi la chestii de genu asta cu provocari sa fie intr-o relatie 24 de ore si alte porcarii ( ma repet cu toate ca esti genu la ce poze pui pe insta )?
Iti bagi picioarele in ea varsta ca arati prea tanar si ca esti putin dezvoltat? Pune mana si te apuca de sala si rezolva una din problemele tale ( aia majora e ca inca ai gandirea asta de clasele 5-8 si asta se rezolva mai greu )
Si de ce nu iti place sa fii cu fete de varsta ta? Ca iti sunt superioare la gandire, la comportament si toate cele? Bai nene intr-o relatie te pui cu cineva apropiat tie, nu cu unu mai slab sa il domini cu toate ca tu esti vai de capu tau la toate capitolele. Numai un nemernic si un nenorocit face o chetsie de genu asta.
Si nu mai compara tu situatiile ca aia avea 16 ani si era cu unu din clasa a 12-a si aveau copil. Cele mai multe cazuri din astea sfarsesc in mizerie si suferinta adica au o viata de tot rahatul!
Parintii tai au dreptate, dupa cum gandesti, dupa cum scrii aici imi pot da seama ce fel de om esti si le dau dreptate alor tau. Zici ca te DESCURAJEAZA ceea ce zic ei da asta e adevarul in puii mei! Am 23 de ani, am stat singur de la 20 ani in chirie departe de casa si sa stii ca asa te dezvolti, cand ai un servici si vin facturile pe numele TAU! Bag picoarele in ea generatie pierduta de fatalai, in 1944 baieti de 19-20 de ani luptau pe front si astia din zilele noastre se simt DESCURAJATI si OFENSATI de orice rahat din zilele noastre.
" Eu cred ca e normal ca fata sa fie mai mica decât băiatul" - Tampita normalitate mai ai ma jur.

"1-Se agata mai usor
2-Ma îndrăgostesc mai usor
3-Ma simt mai cu stima de sine în preajmă lor
4-Nu ma controlează și nu mă fac să mă simt ca un?
5-Mai drăguțe mi se pare fetele mici
6-găsesc virgine mai ușor, adică nu ma gândesc sa am Relatii intime cu ea, gen în viitor, adică pot sa mai aștept măcar 1 an, 2 sau 3!"

Bai bolnavule, cat de bolovan si butuc sa fii sa zici asa ceva?!

1. Spune ca is mai prostute si totusi raspund din nestiinta la avansurile unuia ca tine
2. Lasa ca de indragostit te indragostesti si de una de varsta ta sau mai mare
3. TU NU AI STIMA DE SINE, nu ca e scazuta, la tine nu exista!
4. Ca de obicei, "luam" o persoana pe care s-o putem controla, care sa nu stie ce si cum si sa facem ce avem chef cu ea ( si asa distrugi un om nemernicule )
5. Aici fiecare cu gusturile lui ( una daca nu chiar singurul lucru ok spus de tine )
6. Aaaaa deci dupa ce ca esti cum esti mai ai si "pretentia" la o fata virgina, mai netrebnic de atat poti sa fii? Aici te dai singur de gol cu gandirea ta bolnava. Zici ca nu te intereseaza relatiile intime dar conteaza virginitatea pentru tine. Si mai zici ca astepti... tu habar nu ai cum te cheama cu buletinu in fata si vorbesti de lucruri din astea marete ( pentru unu ca tine chiar sunt marete ) ca stai si astepti si una alta cand tu habar nu ai ce-o sa faci in urmatoarele luni. Hai ca deja m-am enervat destul

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ai dreptate intr-o oarecare masura Porta.Mai ales cu faptul că la ani aia trebuie sa ai un job, sa te pui pe picioare si sa gândesti mai limpede.La fel si cu faptul că nu poți să îți bați capul atat cu o fata daca vezi ca ea e o copilă imatura.
Dar la faza cu diferenta de varsta nu e chiar asa mare problemă. Sunt doar 3 ani intre ei, chiar daca e minoră. Doar ca la ani ei fata aia nu gândește nici cat pentru una de 13 si asta e problema.Plus ca la 16 ani nu ii poti cere sa aiba neapărat o relație atat de serioasă incat sa se mute cu tine sau sa plece de acasa.
Eu nu judecăm faza cu varsta, dacă ei erau cu capul pe umeri si nu intr-o situatie din asta asa de rahat.

| nyoentox2002 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Oarecum m-ai inteles gresit,eu daca vreau sa fiu cu o fată nu vreau să mă domine nici să imi fie superioară nici invers,sa fim pe la egalitate adica sa nu ne controlăm unul pe altul, faza cu fata virgină e alta, alea virgine mi se par mai serioase, iar alea nevirgine mi se par parasute, nu stiu de ce!
Eu am gândirea mea si gandesc în modul meu, gen la mine dacă nicio fată nu poate ajunge la inima mea toate sunt egal cu 0!
Drept sa iti spune din clasa a9a pana acum am asteptat boboace in fiecare an!
Cum sa iti explic eu,cand eram in fata unei fete de varsta mea eram foarte timid si nu stiam ce sa scot pe gura,iar cand eram cu boboace ma simteam altfel,nu eram deloc timid,ma simteam larg in preajma lor, toate ma considerau mai amuzant, cred ca alea mai mici decat mine imi dau un vibe mai fain! parerea mea
Nu e nimic de dominare adica sa le controlez sau asa!
Eu spuneam ca dacă gasesc o fată nu ma gandesc, s-o bag direct în pat ca nu sunt genul asta, recunosc ca si eu sunt virgin, si cu o fata nevirgina ma fac de ras ca aia are experienta si eu nu! eu de abia am avut primul sarul la 18 ani(acu juma de an)
Oricum nu ai intelege degeaba imi bat gura!
Si nici nu imi trebuie sala ca nu sunt nici gras, nici slab, am un corp normal, si nu m-a ajuta sala să agaț o fată, degeaba am corp de tanc dacă am față sunt urat, fata conteaza mai mult decat corpul!

| Mihaela2023 a răspuns:

Nu te grăbi încearcă să vezi cum vă înțelegeți, și dupa aia hotărești ce ai de făcut. Dacă te grăbești relația asta nu o să țină prea mult. Daca iti faci prietenă deocamdată nu le spune părinților tai, ar putea sa-ți bage in cap gânduri rele.

| nyoentox2002 explică (pentru Mihaela2023):

Părinții nu au nimic împotrivă, îmi baga gânduri negre în alte chestii, îmi spun ca nu sunt bun de nimic, ca nu știu sa fac nimic pentru ca acasă nu am motivație sa fac nimic, adică îs leneș acasa asta e partea a2a, îmi ma spune asa:Vezi ce înseamnă să stai cu chirie și pare că mă descurajează!