| mihai95952121 a întrebat:

Salutare, am nevoie de un răspuns de la cineva ce poseda cunoștințe... în timpul actului sexual, am folosit prezervativ, dar după finalizare am continuat actul, tot cu același prezervativ, pur și simplu am continuat... ce se poate întâmpla? Ce riscuri sunt? Săptămâna, trecută a fost pe "stop". Te rog frumos, chiar aș avea nevoie de răspuns la acest mesaj, chiar nu știu ce să fac.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA, este cazul sa afli acum din moment ce nu ai aflat pana in prezent, ca exact acesta este modul indicat sa fie folosit prezervativul. Rostul si rolul acelui ''balonas'' existent la capatul prezervativului este cel de a deveni locul de inmagazinare a spermei ejaculate in timpul actului sexual si de a permite barbatului sa intretina sexul in continuare pana in momentul in care erectia scade intratat de mult incat nu se mai poate realiza penetrarea.
NU exista nici cel mai mic risc de a se putea forma sarcina in cazul in care la terminarea sexului prezervativul era : intreg, intact si inca bine fixat pe penisul chiar si bine inmuiat.
Se poate presupune ca in acest moment, partenera ta de sex este probabil in cea de a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual (care incepe si se numara fata de prima zi de menstruatie) si in consecinta se poate aprecia ca cel putin d.p.d.v. teoretic, ciclul menstrual era in PERIOADA DE INFERTILITATE RELATIVA, adica intr-o zi in care NU se putea forma sarcina chiar si in cazul in care sexul era neprotejat si sperma ar fi fost ejaculata in vagin.
Multa sanatate!

| mihai95952121 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, chiar daca am continut actul sexul mai 5-10 minute, e in regula? Putem sta linistiti?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunte ti niste zăpăciti care face ti sex fară sa va documentati inainte, după ce face ti sex intrati in panica ca prostii sa va ajute altii, cine sa va ajute desteptilor, cine? Sunte ti pustani de 12 -15 ani care crede ti ca sexul e o joacă, nu este deloc asa, sexul aduce după sine responsabilitati mari, sarcină copii, si voi nu sunte ti pregatiti sa aveti un copil, voi sunte ti inca niste copii, sexul se face numai in cadrul casatoriei intre un soț si sotia lui, nu asa cum face ti voi la varsta voastra aveti scoală, mergi la medicul ginecolog cu fata cu care ai facut sex sa o consulte.Ce varste ave ti voi?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic, fiindca ai avut prezervativul pus, tot timpul.
era de rau daca-l dadeai jos, fiindca aveai sperma pe teava care s-ar fi scurs involuntar in vaginul fetei, putand sa o lase gravida, numai daca ea este in perioada fertila.

| mihai95952121 explică (pentru Violleta2022):

Daca il deteam jos, puneam altul nou dupa o pauza de 20 de minute era totul ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihai95952121):

Atata vreme cat nu introduci nici macar 1 singura data, penisul fara prezervativ, nu poate apare risc de sarcina.

Răspuns utilizator avertizat