| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă relațională pe care nu o pot rezolva singur.
După ce am terminat o relație de 2 ani ( care a început din liceu si a continuat până-n anul 1 de facultate) am luat-o cam nașpa. Am început să mă culc cu multe fete, fără să mai pot lega o relație sentimentală.
Recent am cunoscut o fată: frumoasă, deșteaptă si cu un suflet bun si luminos. Am invitat-o pe la mine si s-a lăsat cam greu. Am facut sex cu ea abia din a cincea oară cand a venit la mine. Bun. Ideea e că am o problemă cu "trecutul" partenerelor alături de care chiar imi doresc ceva serios. Fac glume proaste, caterincă cam nesimtita, glume nesărate. Văd ca o afectează aceste lucruri. Spre rusinea mea am facut-o sa si plângă de câteva ori. A fost sinceră si mi-a marturisit ca a avut 3 parteneri sexuali până să ma întâlneasca pe mine. E genul de fată emotivă și sensibilă. Cand discutam in calitate de amici mi s-a confesat zicandu-mi ca-si doreste pe cineva care sa o iubească si alaturi de care sa se simtă protejata. Eu țin la ea, doar ca vad cat o afectează comportamentul meu atunci când ma gandesc la trecutul ei.
Chiar mi-as dori sa fie o relatie de durata cu o finalitate frumoasă, daca as reusi sa-mi depășesc anumite bariere mentale.
Ce as putea sa fac in privința ideilor mele? Presimt ca aceste gânduri ma vor face incapabil sa am vreo relație pe viitor.
Daca nu ma "vindec" imi recomandați să o las sa-si vadă de viață? Si dacă da ce explicație i-as putea oferi?
Va multumesc pentru atenție si desi stiu ca sunt un rahat de omuleț, v-as ruga sa nu ma insultati prea tare.
PS: eu am 21 de ani iar ea 22.

Răspuns Apreciat de Editori
| GirlOnline81 a răspuns:

Stiu ca poate o sa te mire, dar, la fel ca tine, fata are un trecut. Un trecut pe care tu nu ai niciun drept sa i-l reprosezi.

Cat despre "daca nu ma vindec, sa o las sa-si vada de viata?"... Daca pui asa mare pret pe vremea cand se purta "centura de castitate", daca nu poti trece peste faptul ca s-a "fript" cu altii, atunci ar trebui sa ii dai drumul. Las-o! Fata n-are nicio vina ca are alaturi un pusti care a aflat ca nu este primul si se simte ofensat.

P.S: scuze, dar mai ingaduitoare decat atat n-am putut sa fiu.

| mi25 a răspuns:

Cred ca nici nu trebuia sa fi mai ingaduitoare. Eu sunt barbat si cred ca trebuia sa fi mai aspra.
Nu il obliga nimeni sa stea cu fata daca nu o poate lua asa cum este.
Ai dreptate: are o gandire infantila (nu copilareasca), crezand ca el, ca barbat, are numai drepturi, iar ea ca femeie numai indatoriri.
In alt rand de idei: el nu o iubeste, ca daca iubesti o persoana nu o ranesti. O vrea doar pentu sex si vrea sa aiba o relatie mai lunga pentru a avea asigurat acest lucru.
Nu in toate relatiile iubirea vine de la inceput si nici nu se mentine toata viata. Dar respectul trebuie sa fie permanent.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu înteleg de ce ar trebui să te afecteze trecutul ei.
La trecutul tău nu te gândești?
Dacă nu poți avea o relație normală cu acea fată ar trebui să o lași în pace.

| Hammurabi a răspuns:

"am început să mă culc cu multe fete"
Sorry că ți-o spun, dar după mentalitatea ta, tu eşti zdreanță rău față de ea. Ce pretenții să mai ai?
Sau la tine nu se pune?

| Emma30555 a răspuns:

Ea a greșit ca ti a spus ca a avut 3 parteneri înainte, probabil la 22 de ani te așteptai sa fi avut doar unul. Dar ea a fost sincera, apreciază asta. Apreciaz o pentru felul ei de a fi, pentru cum este ea în prezent, trecutul chiar nu contează și nu te afectează cu nimic, dacă te iubește ce mai vrei? În plus tu ai avut mai multe partenere, cu ce ești mai bun ca ea, ea de ce nu ți reproșează? Fii mai open mind, lasă gândirea asta de boșorog, orgoliul nu te ajută cu nimic, trăiește prezentul și vezi unde ajungeți, dacă va despărțiri măcar să fie pe probleme din prezent, create de voi, nu ceva ce nu are legătură cu voi ci cu orgoliu

| Raven a răspuns:

Te-ai născut în secolul greșit, ai o mentalitate de secol 19. Ar trebui să-ți găsești o virgină, când o fi să te însori, doar așa ai trece peste chestia asta...ce-aș râde să te înșele după aia!
Ar fi poetic justice ca la carte, nu?
Ea pare să fie tot ce-și poate dori un tip însă tu, pentru ea, ești toxic. Oricât de mult ar ține la tine, după o vreme îi vei ucide și ultimul sentiment pe care l-ar mai putea avea pentru tine. O picătură de apă e mică dar totuși, în timp, apa erodează stânca, la fel și glumițele tale, după o vreme se va sătura de acest bullying emoțional. Pentru că asta faci de fapt, o abuzezi emoțional și ar trebui să te lase baltă și să-și găsească pe cineva care chiar să o respecte și să o protejeze.
Tu, pe de altă parte, ar trebui să mergi la un psiholog și să încerci să afli unde anume în copilăria ta își are rădăcina problema asta.

| artemidak a răspuns:

Nu ești un rahat de omuleț,
sincer acum.
ești ok.

și-aici deja nu mai e de ea cât e de tine.

ar trebui sa încetezi efectiv.

crede-ma ca poți.
doar când îți vine taci și gata.