| Popescu20111 a întrebat:

Trec printr-o perioada depresiva si as avea nevoie de sugestiile/sfaturile voastre. Cu cateva luni in urma mi s-a incheiat o parte frumoasa din viata, reprezentata de o relatie amoroasa. O iubesc foarte mult, nu in sensul pragmatic, ci emotional. Mi s-a intiparit acel dor in suflet si nu pot sa-l alung. De cateva saptamani nu am mai vorbit cu ea, in speranta ca voi putea sa imi reorganizez ierarhia ideilor, dar se pare ca inca o data rationalul nu are niciun aport in asta. sad Dupa ce ne am despartit am fost insistent pentru simplul motiv ca nu am putut sa accept. Dupa perioada asta, am lasat-o in pace cateva zile si cand am vb mi a marturisit ca i se facuse dor de mine, dar a spus ca nu ma mai iubeste in sensul acela, si ca vrea sa si traiasca viata. sad Dilema consta in pasul pe care trebuie sa-l iau. Innabusesc sentimentul, sau il las sa se perpetueze pana la o concluzie?sad Va multumesc anticipat, si va doresc tot binele in toate.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Innabusirea este o idee mai buna.

| anonimus321 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Am asteptat pe cineva un an de zile pana cand a aparut actualul meu prieten care ma face extrem de fericita. Ideea este ca tu,daca simti ca o iubesti,o mai poti astepta. Asta nu inseamna ca trebuie sa stai in casa, sa plangi dupa ea si chestii de acest gen. Poti iesi, poti cunoaste pe altcineva pentru ca nu se stie care va fi urmatoarea ta iubire. Ii poti spune ca te-ai hotarat s-o mai astepti putin, iar daca raspunsul ei va fi tot negativ, nu ai incotro..trebuie sa renunti sad stiu cat de greu este, dar trebuie sa treci peste intr-o zi. Trebuie sa-ti gasesti pe altcineva si sa fii fericit. Mult succes, sa auzim de bine!

| Popescu20111 explică (pentru anonimus321):

Iti multumesc pentru faptul ca ai impartasit succint din experienta ta. M-ai ajutat foarte mult, si cred ca ti am citit mesajul acesta de cateva ori. La inceput mi s-a parut absurd pentru ca nu l-am putut intelege. Dar a mai trecut o luna si simt ca pot sa ma detasez cate putin. Ma bucur enorm pentru tine si-ti doresc sa fii la fel de fericita mereu. Iti multumesc pentru ajutor.